2011 - Laureaci nagrody Nebula

Autor: CD Jack
23 maja 2011

Od roku 1965 nagrody Nebula Awards są przyznawane przez Science Fiction Writers of America wybitnym dziełom z gatunku science fiction, fantasy lub im pokrewnym. W bieżącym roku ogłoszenie wyników nastąpiło w ubiegły weekend w Waszyngtonie.

Poniżej prezentujemy wyróżnionych zwycięzców wraz z nominowanymi:

TOASTMASTER:

Michael Swanwick

SHORT STORY

  • WINNER: "Ponies," Kij Johnson (Tor.com 1/17/10)
  • WINNER: "How Interesting: A Tiny Man," Harlan Ellison® (Realms of Fantasy 2/10)
  • "Arvies," Adam-Troy Castro (Lightspeed 8/10)
  • "I'm Alive, I Love You, I'll See You in Reno," Vylar Kaftan(Lightspeed 6/10)
  • "The Green Book," Amal El-Mohtar (Apex 11/1/10)
  • "Ghosts of New York," Jennifer Pelland (Dark Faith)
  • "Conditional Love," Felicity Shoulders (Asimov's 1/10)

NOVELETTE

  • WINNER: "That Leviathan, Whom Thou Hast Made," Eric James Stone (Analog 9/10)
  • "Map of Seventeen," Christopher Barzak (The Beastly Bride)
  • "The Jaguar House, in Shadow," Aliette de Bodard (Asimov's 7/10)
  • "Plus or Minus," James Patrick Kelly (Asimov's 12/10)
  • "Pishaach," Shweta Narayan (The Beastly Bride)
  • "The Fortuitous Meeting of Gerard van Oost and Oludara," Christopher Kastensmidt (Realms of Fantasy 4/10)
  • "Stone Wall Truth," Caroline M. Yoachim (Asimov's 2/10)

NOVELLA

  • WINNER: "The Lady Who Plucked Red Flowers Beneath the Queen's Window," Rachel Swirsky (Subterranean Summer 2010)
  • The Alchemist, Paolo Bacigalupi (Audible; Subterranean)
  • "Iron Shoes," J. Kathleen Cheney (Alembical 2)
  • The Lifecycle of Software Objects, Ted Chiang (Subterranean)
  • "The Sultan of the Clouds," Geoffrey A. Landis (Asimov's 9/10)
  • "Ghosts Doing the Orange Dance," Paul Park (F&SF 1-2/10)

 NOVEL

  • WINNER Blackout / All Clear, Connie Willis (Spectra)
  • The Native Star, M.K. Hobson (Spectra)
  • The Hundred Thousand Kingdoms, N.K. Jemisin (Orbit UK; Orbit US)
  • Shades of Milk and Honey, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Echo, Jack McDevitt (Ace)
  • Who Fears Death, Nnedi Okorafor (DAW)

BRADBURY AWARD BEST DRAMATIC PRODUCTION 

  • WINNER: Inception, Christopher Nolan (director), Christopher Nolan (screenplay) (Warner)
  • Despicable Me, Pierre Coffin & Chris Renaud (directors), Ken Daurio & Cinco Paul (screenplay), Sergio Pablos (story) (Illumination Entertainment)
  • Doctor Who: "Vincent and the Doctor," Richard Curtis (writer), Jonny Campbell (director)
  • How to Train Your Dragon, Dean DeBlois & Chris Sanders (directors), William Davies, Dean DeBlois, & Chris Sanders (screenplay) (DreamWorks Animation)
  • Scott Pilgrim Vs. the World, Edgar Wright (director), Michael Bacall & Edgar Wright (screenplay) (Universal)
  • Toy Story 3, Lee Unkrich (director), Michael Arndt (screenplay), John Lasseter, Andrew Stanton, & Lee Unkrich (story) (Pixar/Disney)

ANDRE NORTON AWARD

  • WINNER: I Shall Wear Midnight, Terry Pratchett (Gollancz; Harper)
  • Ship Breaker, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
  • White Cat, Holly Black (McElderry)
  • Mockingjay, Suzanne Collins (Scholastic Press; Scholastic UK)
  • Hereville: How Mirka Got Her Sword, Barry Deutsch (Amulet)
  • The Boy from Ilysies, Pearl North (Tor Teen)
  • A Conspiracy of Kings, Megan Whalen Turner (Greenwillow)
  • Behemoth, Scott Westerfield (Simon Pulse; Simon & Schuster UK)

THE SOLSTICE AWARD (for impact on the field)

  • WINNER: Alice Sheldon/James Tiptree, JR.
  • WINNER: Michael Whelan

SERVICE TO SFWA

  • WINNER: John E. Johnston III


blog comments powered by Disqus