[fo:pa] - 17 - (/2008) narcyzm

okładka Redaktor naczelny: Dariusz Trzciński


„Tu właśnie przyszedł ów chłopiec, znużony łowami, znęcony urokiem tego ustronia. A gdy uklęknął nad źródłem, aby ugasić pragnienie - inne pragnienie nagle zbudziło się w sercu. Tak piękna była ta postać w wodzie przejrzystej odbita! Już kocha tę wizję bez ciała - i myśli, że ciałem jest to, co jest wodą (...)".

Miłość do samego siebie jest dziś w cenie bardziej, niż kiedykolwiek. Zalewająca nas zewsząd kultura popularna sprawia, że wątek narcystyczny eksploatowany jest na różne sposoby. Niestety, najczęściej mało wyszukane. Przykładowo, producenci heterogenicznych produktów nieustannie budują w nas poczucie szczególnej wartości, które - ni mniej ni więcej - sprowadza się do tezy, że zasługujemy na wszystko, co najlepsze i najwyższej jakości. „Kapłani marketingu" igrają przebiegle z naszym poczuciem własnej wartości, gdy zamiast produktu zachwalają jego odbiorcę. Dotykają obecnego w nas Narcyza, łasego na wszelkie pochwały i wyróżnienia. Są świadomi jego najbardziej wstydliwego sekretu: bolesnej rany ego, która nieustannie krwawi w zakamarkach naszej podświadomości. Zgrabnymi hasłami reklamowymi fikcyjnie personalizują złaknionych indywidualności mieszkańców masowych społeczeństw. Mają nas w garści, mają na widelcu.

W tej perspektywie zrozumienie narcystycznego aspektu naszego „ja" jest jednym z istotnych punktów dzisiejszej myśli filozoficznej, historyczno-religijnej, krytyczno-literackiej, naukowej czy artystycznej. Numer, który właśnie oddajemy w Wasze ręce jest jednym z głosów w tej wielowątkowej dyskusji.

„(...) O nie! Ani troska o pokarm, ani snu miękkiego pragnienie już nigdy nim nie zawładnie. Wciąż leży w trawie cienistej i wzrokiem nienasyconym w kłamliwa się piękność wpatruje, ginąc przez ułudę swych oczu".

Owidiusz, Metamorfozy, fragm. Baśni o Narcyzie

Spis treści:

André Gide, Traktat o Narcyzie

Grzegorz Kwiatkowski, wiersze

Radosław F. Muniak, Jeff Wall - filozof obrazu autoreferencyjnego

Marek Pietka, foto

Narcyz jako osoba dramatu, rozmowa z Anną Augustynowicz

Chuck Palahniuk, Uchodźcy i wygnańcy

Jarosław Błahy, Histeria narcystyczna

Miłka O. Malzahn, O tym jaki jest - DOWÓD NA ISTNIENIE ARTYSTKI:

Dariusz Bitner, „I nikt sie nie połapie..."

Marcin Bałczewski, Bohaterowie do wynajęcia

Piotr Cielecki, O bogach, lustrach i wielkiej obietnicy

Tomasz Hrynacz, wiersze

Arkadiusz Sokol, Manifest pseudokubotyna

Marek Pietka, foto

Kajetna Maria Jaksender, W zwierciadle Narcyza

Robert Jurszo, Przegrany Bóg

Grzegorz Kwiatkowski, wiersze

Marcin Bałczewski, Adam DeziluzjaWydawnictwo: Operahaus
Tytuł: [fo:pa]
Data wydania: 10/2008
Format: B5
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
Cena z okładki: 12 zł


blog comments powered by Disqus