II edycja konkursu "Literacki Blog Roku 2011"


Odpowiedzialny ze strony Gildii za konkurs: materiały prasowe

Czas trwania konkursu: od do 30 września 2011

Na co dzień są uczniami, studentami, pracownikami, bądź stanowią dowód na istnienie polskiej przedsiębiorczości, prowadząc własne firmy. Jednak po godzinach, przy komputerze, zagłębiają się w inny świat, gdzie królują słowa, inne wymiary, fascynujące postacie i wydarzenia, jakie w rzeczywistości się nie zdarzają, bądź wręcz przeciwnie – zdarzają się często, ale pozostają niezauważone. W sieci funkcjonują na równych prawach, niezależnie od wykształcenia, pozycji społecznej czy wieku, a łączy ich migający kursor i ekran czekający na zapełnienie szeregiem znaków. O kim mowa? O blogerach.

Bardzo często lektura ich tekstów wywołuje lawinę emocji. Od uwielbienia, po nienawiść, ale jedno jest pewne – spotykają się z zainteresowaniem. Teraz pojawia się szansa, by wpisy z cyberprzestrzeni zamienić na książkę – taką możliwość daje najlepszemu wśród blogerów wygrana w konkursie „Literacki blogu roku 2011”. Oprócz wydania własnej książki nakładem Wydawnictwa MG lub w wersji elektronicznej – w formie e-booka na laureatów czekają też inne niespodzianki od patronów akcji oraz zestawy nagród książkowych.

Reguły gry
Konkurs „Literacki Blog Roku 2011”, którego organizatorem jest wortal literacki Granice.pl oraz Wydawnictwo MG, to już druga, wznowiona edycja imprezy, mającej na celu wyróżnienie najciekawszych internetowych pamiętników czy notatników o charakterze literackim. W konkursie może wziąć udział każda osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która spełnia warunki regulaminu konkursu. Udział w konkursie nie wymaga wniesienia żadnej opłaty, a użytkownik ma prawo zgłoszenia tylko jednego własnego blogu. Blogi rywalizować będą jednak w dwóch grupach. W skład pierwszej wejdą wszystkie blogi literackie, a więc zawierające twórczość własną prowadzących je osób. Druga grupa to blogi o literaturze – blogi recenzenckie, książkowe, zawierające cytaty czy komentarze po przeczytaniu danej książki.

Wszystkie zgłoszenia do poprzedniej, przerwanej z powodów technicznych, edycji konkursu, zostają zachowane, jednak na wyraźne żądanie autora (przesłane pocztą elektroniczną pod adres kwojcik@granice.pl) jego blog może zostać wycofany z udziału w przedsięwzięciu.

Wyboru najlepszych blogów dokona profesjonalne jury, w którego skład wejdą: przedstawiciele organizatorów, specjaliści z zakresu literatury i współczesnego rynku wydawniczego. Wśród jurorów znaleźć można Piotra Kowalczyka (Niżeja Podpisanego) – blogera nagrodzonego w 2009, jednego z największych polskich specjalistów w zakresie self-publishingu czy Dorotę Malinowską-Grupińską – tłumaczkę i doświadczonego wydawcę. Ocenie jury poddane zostaną walory literackie i/lub krytyczne, aktualność zamieszczanych notatek, regularność, systematyczność prowadzenia blogu oraz jego poprawność stylistyczna, interpunkcyjna, ortograficzna i gramatyczna.

Równolegle do Jury, wyboru „Literackiego Blogu Roku 2011” dokonają również internauci, którzy w terminie od 1 do 31 października 2011 oddadzą głos za pośrednictwem strony internetowej konkursu.

Misja konkursu
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych blogów poświęconych literaturze i rynkowi księgarskiemu, komentujących i opisujących nowości wydawnicze lub też zawierających literacką twórczość ich autorów – wiersze, opowiadania, fragmenty większych form prozatorskich. To także sposób na wzajemne poznanie się i integrację społeczności ludzi interesujących się literaturą.

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 30 września 2011 wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.literackiblogroku.pl i regularnie prowadzić swój internetowy dziennik.

Ogłoszenie wyników konkursu „Literacki Blog Roku 2011” nastąpi 6 listopada 2011 podczas Targów Książki w Krakowie.blog comments powered by Disqus