MFK - Konkurs na opowiadanie kryminalne


Odpowiedzialny ze strony Gildii za konkurs: materiały prasowe

Czas trwania konkursu: od 6 marca 2014 do 6 kwietnia 2014

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014 ogłosili szóstą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014.

Już po raz szósty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 28-31 maja 2014, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014. Podczas pięciu poprzednich edycji nagrodzono już 113 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom Zaułki zbrodni z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów - wśród nich Ofiara Polikseny Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), Morderstwo niedoskonałe Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), Jak makiem zasiał Anny Trojan (Prószyński 2012), Jasnowidz Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013), a lada moment ukażą się kolejne: Monogram Joanny Marat (Prószyński 2014), Zasługa nocy Mateusza Lemberga (Prószyński 2014) i Ludzie przechodni Piotra Bolca (Oficynka 2014). Warto zatem próbować!

Termin zgłoszeń mija 6 kwietnia 2014 roku.
Do tej daty na adres redakcja@portalkryminalny.pl przesłać należy niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław.
Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
 
Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 24 osoby, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich w dniach 28 - 31 maja 2014 roku. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców (nocleg i wyżywienie). Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 30 kwietnia 2014.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów: Mariusza Czubaja, Marty Mizuro i Marcina Świetlickiego.
 
Jak co roku organizatorzy przygotowują też specjalne wykłady, prowadzone przez krytyków literackich, pisarzy, redaktorów i akademików. Byli wśród nich między innymi: Marcin Baran, dr hab. Anna Gemra, prof. Zbigniew Mikołejko, Zygmunt Miłoszewski, Marcin Sendecki, dr hab. Wojciech Słomczyński, Marcin Świetlicki, Marcin Wroński.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się tutaj.


blog comments powered by Disqus