1953 - 2000: Laureaci nagrody Hugo


2000:
Powieść: A Deepness in the Sky Vernor Vinge
Mikropowieść:"The Winds of Marble Arch" Connie Willis
Nowela:"10 16 to 1" James Patrick Kelly
Opowiadanie: "Scherzo with Tyrannosaur" Michael Swanwick
Related Book: Science Fiction of the 20th Century Fank M. Robinson
Film:"GalaxyQuest"
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: File 770 (Mike Glyer, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Joe Mayhew
Nagroda Cambella: Cory Doctorow

1999:
Powieść: To Say Nothing of the Dog Connie Willis
Mikropowieść:"Oceanic" Greg Egan
Nowela:"Taklamakan" Bruce Sterling
Opowiadanie: "The Very Pulse of the Machine" Michael Swanwick
Related Book: The Dreams Our Stuff is Made Of: How Science Fiction Conquered the World Thomas M. Disch
Film:"The Truman Show"
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Bob Eggleton
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Ansible (Dave Langford, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Ian Gunn
Nagroda Cambella: Nalo Hopkinson

1998:
Powieść: Forever Peace Joe Haldeman
Mikropowieść:"...Where Angels Fear To Tread" Allen Steele
Nowela:"We Will Drink A Fish Together" Bill Johnson
Opowiadanie: "The 43 Antarean Dynasties" Mike Resnick
Książka niebeletrystyczna:The Encyclopedia of Fantasy edited John Clute & John Grant
Film:"Contact"
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Bob Eggleton
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Mimosa (Nicki & Richard Lynch, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Joe Mayhew
Nagroda Cambella: Mary Doria Russell

1997:
Powieść: Blue Mars Kim Stanley Robinson
Mikropowieść:"Blood of The Dragon" George R. R. Martin
Nowela:"Bicycle Repairman" Bruce Sterling
Opowiadanie: "The Soul Selects Her Own Society ..." Connie Willis
Książka niebeletrystyczna:Time & Chance L. Sprague de Camp
Film:"Severed Dreams" (Ba lon 5)
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Bob Eggleton
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Mimosa (Nicki & Richard Lynch, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: William Rotsler
Nagroda Cambella: Michael A. Burstein

1996:
Powieść: The Diamond Age Neal Stephenson
Mikropowieść:"The Death of Captain Future" Allen Steele
Nowela:"Think Like a Dinosaur" James Patrick Kelly
Opowiadanie: "The Lincoln Train" Maureen F. McHugh
Książka niebeletrystyczna:Science Fiction: The Illustrated Encyclopedia John Clute
Film:"The Coming of Shadows" (Ba lon 5)
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Bob Eggleton
Fan roku: Dinotopia: The World Beneath James Gurney
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Ansible (Dave Langford, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: William Rotsler
Nagroda Cambella: David Feintuch

1995:
Powieść: Mirror Dance Lois McMaster Bujold
Mikropowieść:"Seven Views of Olduvai Gorge" Mike Resnick
Nowela:"The Martian Child" David Gerrold
Opowiadanie: "None So Blind" Joe Haldeman
Książka niebeletrystyczna:I. Asimov: A Memoir Isaac Asimov
Film:"All Good Things" (Star Trek: The Next Generation)
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Jim Burns
Fan roku: Lady Cottington's Pressed Fairy Book Brian Froud
Magazyn: Interzone (David Pringle, ed.)
Fanzine: Ansible (Dave Langford, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Teddy Harvia
Nagroda Cambella: Jeff Noon

1994:
Powieść: Green Mars Kim Stanley Robinson
Mikropowieść:"Down in the Bottomlands" Harry Turtledove
Nowela:"Georgia on My Mind" Charles Shiffield
Opowiadanie: "Death on the Nile" Connie Willis
Książka niebeletrystyczna:The Encyclopedia of Science Fiction John Clute and Peter Nichols
Film:Jurassic Park
Wydawca: Kristine Kathryn Rusch
Grafik: Bob Eggleton
Fan roku: Space Fantasy Commemorative Stamp Booklet Stephen Hickman
Magazyn: Science Fiction Chronicle (Andrew Porter, ed.)
Fanzine: Mimosa (Dick & Nicki Lynch, eds.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Brad W. Foster
Nagroda Cambella: Amy Thomson

1993:
Powieść: A Fire Upon the Deep Vernon Vinge Doomsday Book Connie Willis (tie)
Mikropowieść:"Barnacle Bill the Spacer" Lucius Shepard
Nowela:"The Nutcracker Coup" Janet Kagan
Opowiadanie: "Even the Queen" Connie Willis
Książka niebeletrystyczna:A Wealth of Fable: An informal history of science fiction in the 1950s Harry Warner, Jr.
Film:"The Inner Light" (Star Trek: The Next Generation)
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Don Maitz
Fan roku: Dinotopia James Gurney
Magazyn: Science Fiction Chronicle (Andrew Porter, ed.)
Fanzine: Mimosa (Dick & Nicki Lynch, eds.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Peggy Ranson
Nagroda Cambella: Laura Resnick
Nagroda specjalna: Takumi Shibano

1992:
Powieść: Barrayar Lois McMaster Bujold
Mikropowieść:"Beggars in Spain" Nancy Kress
Nowela:"Gold" Isaac Asimov
Opowiadanie: "A Walk in the Sun" Geoffrey A. Landis
Książka niebeletrystyczna:The World of Charles Addams Charles Addams
Film:Terminator 2
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Michael Whelan
Fan roku: cover of The Summer Queen Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Mimosa (Dick & Nicki Lynch, eds.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Brad W. Foster
Nagroda Cambella: Ted Chiang

1991:
Powieść: The Vor Game Lois McMaster Bujold
Mikropowieść:"The Hemingway Hoax" Joe Haldeman
Nowela:"The Manamouki" Mike Resnick
Opowiadanie: "Bears Discover Fire" Terry Bisson
Książka niebeletrystyczna:How to Write Science Fiction and Fantasy Orson Scott Card
Film:Edward Scissorhands
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Lan's Lantern (George Laskowski, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Teddy Harvia
Nagroda Cambella: Julia Ecklar
Nagroda specjalna: Andrew I. Porter za wiele lat wydawania cykli sf
Nagroda specjalna: Elst Weinstein za rozpoczęcie i kontynuowanie nagrody Hugo

1990:
Powieść: Hyperion Dan Simmons
Mikropowieść:"The Mountains of Mourning" Lois McMaster Bujold
Nowela:"Enter a Soldier. Later: Enter Another" Robert Silverberg
Opowiadanie: "Boobs" Suzy McKee Charnas
Książka niebeletrystyczna:The World Beyond the Hill Alexei & Cory Panshin
Film:Indiana Jones and the Last Crusade
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Don Maitz
Fan roku: cover of Rimrunners Don Maitz
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: The Mad 3 Party (Leslie Turek, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Stu Shiffman
Nagroda Cambella: Kristine Kathryn Rusch

1989:
Powieść: Cyteen C. J. Cherryh
Mikropowieść:"The Last of the Winnebagos" Connie Willis
Nowela:"Schrödinger's Kitten" George Alec Effinger
Opowiadanie: "Kirinyaga" Mike Resnick
Książka niebeletrystyczna:The Motion of Light in Water Samuel R. Delany
Film:Who Framed Roger Rabbit
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: File 770 (Mike Glyer, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Brad Foster and Diana Gallagher Wu (tie)
Nagroda Cambella: Michaela Roessner
Nagroda specjalna: SF-Lovers Digest za pionierskie kroki w wykorzystaniu komputerowych fanowskich biuletynów
Nagroda specjalna: Alex Schomburg za całokształt osiągnięć w sztuce fantastycznej

1988:
Powieść: The Uplift War David Brin
Mikropowieść:"Eye for Eye" Orson Scott Card
Nowela:"Buffalo Gals, Won't You Come Out Tonight" Ursula K. Le Guin
Opowiadanie: "Why I Left Harry's All-Night Hamburgers" Lawrence Watt-Evans
Książka niebeletrystyczna:Michael Whelan's Works of Wonder Michael Whelan
Other Forms: Watchmen Alan Moore and Dave Gibbons
Film:The Princess Bride
Wydawca: Gardner Dozois
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Texas SF Inquirer (Pat Mueller, ed.)
Pisarz amator: Mike Glyer
Grafik amator: Brad Foster
Nagroda Cambella: Judith Moffett
Nagroda specjalna: The SF Oral History Association

1987:
Powieść: Speaker for the Dead Orson Scott Card
Mikropowieść:"Gilgamesh in the Outback" Robert Silverberg
Nowela:"Permafrost" Roger Zelazny
Opowiadanie: "Tangents" Greg Bear
Książka niebeletrystyczna:Trillion Year Spree Brian Aldiss z David Wingrove
Film:Aliens
Wydawca: Terry Carr
Grafik: Jim Burns
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Ansible (Dave Langford, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Brad Foster
Nagroda Cambella: Karen Joy Fowler

1986:
Powieść: Ender's Game Orson Scott Card
Mikropowieść:"Twenty-four Views of Mount Fuji, Hokusai" Roger Zelazny
Nowela:"Paladin of the Lost Hour" Harlan Ellison
Opowiadanie: "Fermi and Frost" Frederik Pohl
Książka niebeletrystyczna:Science Made Stupid Tom Weller
Film:Back to the Future
Wydawca: Judy-Lynn del Rey (declined Lester del Rey)
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: Lan's Lantern (George Laskowski, ed.)
Pisarz amator: Mike Glyer
Grafik amator: joan hanke-woods
Nagroda Cambella: Melissa Scott

1985:
Powieść: Neuromancer William Gibson
Mikropowieść:"Press Enter n" John Varley
Nowela:"Bloodchild" Octavia Butler
Opowiadanie: "The Crystal Spheres" David Brin
Książka niebeletrystyczna:Wonder's Child: My Life in Science Fiction Jack Williamson
Film:2010
Wydawca: Terry Carr
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: File 770 (Mike Glyer, ed.)
Pisarz amator: Dave Langford
Grafik amator: Alexis Gilliland
Nagroda Cambella: Lucius Shepard

1984:
Powieść: Startide Rising David Brin
Mikropowieść:"Cascade Point" Timothy Zahn
Nowela:"Blood Music" Greg Bear
Opowiadanie: "Speech Sounds" Octavia Butler
Książka niebeletrystyczna:Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy, vol. III, Donald Tuck
Film:Return of the Jedi
Wydawca: Shawna McCarthy
Grafik: Michael Whelan
Magazyn: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Fanzine: File 770 (Mike Glyer, ed.)
Pisarz amator: Mike Glyer
Grafik amator: Alexis Gilliland
Nagroda Cambella: R. A. MacAvoy
Nagroda specjalna: Larry T. Shaw za całokształt osiagnięć w wydawaniu sf
Nagroda specjalna: Robert Bloch za 50 lat profesjonalizmu

1983:
Powieść: Foundation's Edge Isaac Asimov
Mikropowieść:"Souls" Joanna Russ
Nowela:"Fire Watch" Connie Willis
Opowiadanie: "Melancholy Elephants" Spider Robinson
Książka niebeletrystyczna:Isaac Asimov: The Foundations of Science Fiction James E. Gunn
Film:Blade Runner
Wydawca: Edward L. Ferman
Grafik: Michael Whelan
Fanzine: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Pisarz amator: Richard E. Geis
Grafik amator: Alexis Gilliland
Nagroda Cambella: Paul O. Williams

1982:
Powieść: Downbelow Station C. J. Cherryh
Mikropowieść:"The Saturn Game" Poul Anderson
Nowela:"Unicorn Variation" Roger Zelazny
Opowiadanie: "The Pusher" John Varley
Książka niebeletrystyczna:Danse Macabre Stephen King
Film:Raiders of the Lost Ark
Wydawca: Edward L. Ferman
Grafik: Michael Whelan
Fanzine: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Pisarz amator: Richard E. Geis
Grafik amator: Victoria Poyser
Nagroda Cambella: Alexis Gilliland
Nagroda specjalna: Mike Glyer działalność na rzecz fanzine'ów

1981:
Powieść: The Snow Queen Joan D. Vinge
Mikropowieść:"Lost Dorsai" Gordon R. Dickson
Nowela:"The Cloak and the Staff" Gordon R. Dickson
Opowiadanie: "Grotto of the Dancing Deer" Clifford D. Simak
Książka niebeletrystyczna:Cosmos Carl Sagan
Film:The Empire Strikes Back
Wydawca: Edward L. Ferman
Grafik: Michael Whelan
Fanzine: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Pisarz amator: Susan Wood
Grafik amator: Victoria Poyser
Nagroda Cambella: Somtow Sucharitkul
Nagroda specjalna: Edward L. Ferman za wysiłek w rozwijaniu i wzmacnianiu fantastyki

1980:
Powieść: The Fountains of Paradise Arthur C. Clarke
Mikropowieść:"Enemy Mine" Barry B. Longyear
Nowela:"Sandkings" George R. R. Martin
Opowiadanie: "The Way of Cross and Dragon" George R. R. Martin
Książka niebeletrystyczna:The Science Fiction Encyclopedia (Peter Nicholls, ed.)
Film:Alien
Wydawca: George H. Scithers
Grafik: Michael Whelan
Fanzine: Locus (Charles N. Brown, ed.)
Pisarz amator: Bob Shaw
Grafik amator: Alexis Gilliland
Nagroda Cambella: Barry B. Longyear
Nagroda Gandalfa (Grand Master): Ray Bradbury

1979:
Powieść: Dreamsnake Vonda McIntyre
Mikropowieść:"The Persistence of Vision" John Varley
Nowela:"Hunter's Moon" Poul Anderson
Opowiadanie: "Cassandra" C. J. Cherryh
Film:Superman
Wydawca: Ben Bova
Grafik: Vincent DiFate
Fanzine: Science Fiction Review (Richard E. Geis, ed.)
Pisarz amator: Bob Shaw
Grafik amator: Bill Rotsler
Nagroda Cambella: Stephen R. Donaldson
Nagroda Gandalfa (Grand Master): Ursula K. Le Guin
Nagroda Gandalfa (Book-Length Fantasy): The White Dragon Anne McCaffrey

1978:
Powieść: Gateway Frederik Pohl
Mikropowieść:"Stardance" Spider and Jeanne Robinson
Nowela:"Eyes of Amber" Joan D. Vinge
Opowiadanie: "Jeffty Is Five" Harlan Ellison
Film:Star Wars
Wydawca: George H. Scithers
Grafik: Rick Sternbach
Amatorski Magazyn: Locus (Charles and Dena Brown, eds.)
Pisarz amator: Richard E. Geis
Grafik amator: Phil Foglio
Nagroda Cambella: Orson Scott Card
Nagroda Gandalfa (Grand Master): Poul Anderson
Nagroda Gandalfa (Book-Length Fantasy): The Silmarillion J. R. R. Tolkien (ed. Christopher Tolkien)

1977:
Powieść: Where Late the Sweet Birds Sang Kate Wilhelm
Mikropowieść:" Any Other Name" Spider Robinson and "Houston, Houston, Do You Read?" James Tiptree, Jr. (tie)
Nowela:"The Bicentennial Man" Isaac Asimov
Opowiadanie: "Tricentennial" Joe Haldeman
Film:(No Award)
Wydawca: Ben Bova
Grafik: Rick Sternbach
Amatorski Magazyn: Science Fiction Review (Richard E. Geis, ed.)
Pisarz amator: Susan Wood and Richard E. Geis (tie)
Grafik amator: Phil Foglio
Nagroda Cambella: C. J. Cherryh
Nagroda specjalna: George Lucas for Star Wars
Nagroda Gandalfa (Grand Master): Andre Norton

1976:
Powieść: The Forever War Joe Haldeman
Mikropowieść:"Home Is the Hangman" Roger Zelazny
Nowela:"The Borderland of Sol" Larry Niven
Opowiadanie: "Catch That Zeppelin!" Fritz Leiber
Film:A Boy and His Dog
Wydawca: Ben Bova
Grafik: Frank Kelly Freas
Fanzine: Locus (Charles and Dena Brown, eds.)
Pisarz amator: Richard E. Geis
Grafik amator: Tim Kirk
Nagroda Cambella: Tom Reamy
Nagroda specjalna: James E. Gunn for Alternate Worlds, The Illustrated History of Science Fiction
Nagroda Gandalfa (Grand Master): L. Sprague de Camp

1975:
Powieść: The Dispossessed Ursula K. Le Guin
Mikropowieść:"A Song for Lya" George R. R. Martin
Nowela:"Adrift Just Off the Islets of Langerhans" Harlan Ellison
Opowiadanie: "The Hole Man" Larry Niven
Film:Young Frankenstein
Wydawca: Ben Bova
Grafik: Frank Kelly Freas
Amatorski Magazyn: The Alien Critic (Richard E. Geis, ed.)
Pisarz amator: Richard E. Geis
Grafik amator: Bill Rotsler
Nagroda Cambella: P. J. Plauger
Nagroda specjalna: dla Donald A. Wollheim jako fana, który zrobi wszystko
Nagroda specjalna: Walt Lee for Reference Guide to Fantastic Films
Nagroda Gandalfa (Grand Master): Fritz Leiber

1974:
Powieść: Rendezvous with Rama Arthur C. Clarke
Mikropowieść:"The Girl Who Was Plugged In" James Tiptree, Jr.
Nowela:"The Deathbird" Harlan Ellison
Opowiadanie: "The Ones Who Walk Away from Omelas" Ursula K. Le Guin
Film:Sleeper
Wydawca: Ben Bova
Grafik: Frank Kelly Freas
Amatorski Magazyn: Algol (Andy Porter, ed.) and The Alien Critic (Richard E. Geis, ed.) (tie)
Pisarz amator: Susan Wood
Grafik amator: Tim Kirk
Nagroda Cambella: Spider Robinson and Lisa Tuttle (tie)
Nagroda specjalna: Chesley Bonestell za jego ilustracje
Nagroda Gandalfa (Grand Master): J. R. R. Tolkien

1973:
Powieść: The Gods Themselves Isaac Asimov
Mikropowieść:"The Word for World Is Forest" Ursula K. Le Guin
Nowela:"Goat Song" Poul Anderson
Opowiadanie: "Eurema's Dam" R. A Lafferty and "The Meeting" Frederik Pohl and C. M. Kornbluth (tie)
Film:Slaughterhouse-Five
Wydawca: Ben Bova
Grafik: Frank Kelly Freas
Amatorski Magazyn: Energumen (Mike Glicksohn i Susan Wood Glicksohn, eds.)
Pisarz amator: Terry Carr
Grafik amator: Tim Kirk
Nagroda Cambella: Jerry Pournelle
Nagroda specjalna: Pierre Versins for L'Encyclopedie de l'Utopie et de la science fiction

1972:
Powieść: To Your Scattered Bodies Go Philip José Farmer
Mikropowieść:"The Queen of Air and Darkness" Poul Anderson
Opowiadanie: "Inconstant Moon" Larry Niven
Film:A Clockwork Orange
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Frank Kelly Freas
Amatorski Magazyn: Locus (Charles and Dena Brown, eds.)
Pisarz amator: Harry Warner, Jr.
Grafik amator: Tim Kirk
Nagroda specjalna: Harlan Ellison za antologie (Again, Dangerous Visions)
Nagroda specjalna: Club du Livre d'Anticipation (France) za osiągnięcia w wydawaniu książęk
Nagroda specjalna: Nueva Dimension (Spain) za osiagnięcia w wydawaniu czasopisma

1971:
Powieść: Ringworld Larry Niven
Mikropowieść:"Ill Met in Lankhmar" Fritz Leiber
Opowiadanie: "Slow Sculpture" Theodore Sturgeon
Film:(No Award)
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Leo and Diane Dillon
Fanzine: Locus (Charles and Dena Brown, eds.)
Pisarz amator: Richard E. Geis
Grafik amator: Alicia Austin

1970:
Powieść: The Left Hand of Darkness Ursula K. Le Guin
Mikropowieść:"Ship of Shadows" Fritz Leiber
Opowiadanie: "Time Considered as a Helix of Semi-Precious Stones" Samuel R. Delany
Film:News coverage of Apollo XI
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Frank Kelly Freas
Fanzine: Science Fiction Review (Richard E. Geis, ed.)
Pisarz amator: Bob Tucker
Grafik amator: Tim Kirk

1969:
Powieść: Stand on Zanzibar John Brunner
Mikropowieść:"Nightwings" Robert Silverberg
Nowela:"The Sharing of Flesh" Poul Anderson
Opowiadanie: "The Beast That Shouted Love at the Heart of the World" Harlan Ellison
Film:2001: A Space Odyssey
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Jack Gaughan
Fanzine: Science Fiction Review (Richard E. Geis, ed.)
Pisarz amator: Harry Warner, Jr.
Grafik amator: Vaughn Bodé
Nagroda specjalna: Neil Armstrong, Edwin Aldrin, i Michael Collins "za najlepsze lądowanie na Księżycu"

1968:
Powieść: Lord of Light Roger Zelazny
Mikropowieść:"Weyr Search" Anne McCaffrey and "Riders of the Purple Wage" Philip José Farmer (tie)
Nowela:"Gonna Roll Them Bones" Fritz Leiber
Opowiadanie: "I Have No Mouth, and I Must Scream" Harlan Ellison
Film:"City on the Edge of Forever" (Star Trek, Harlan Ellison)
Magazyn: If
Grafik: Jack Gaughan
Fanzine: Amra (George Scithers, ed.)
Pisarz amator: Ted White
Grafik amator: George Barr
Nagroda specjalna: Harlan Ellison Dangerous Visions
Nagroda specjalna: Gene Roddenberry Star Trek

1967:
Powieść: The Moon Is a Harsh Mistress Robert A. Heinlein
Nowela:"The Last Castle" Jack Vance
Opowiadanie: "Neutron Star" Larry Niven
Film:"The Menagerie" (Star Trek)
Magazyn: If
Grafik: Jack Gaughan
Fanzine: Niekas (Ed Meskys and Felice Rolfe, eds.)
Pisarz amator: Alexei Panshin
Grafik amator: Jack Gaughan
Nagroda specjalna: CBS Television za 21st Century

1966:
Powieść: ... And Call Me Conrad Roger Zelazny oraz Dune Frank Herbert (tie)
Short Fiction: " 'Repent, Harlequin!' Said the Ticktockman" Harlan Ellison
Magazyn: If
Grafik: Frank Frazetta
Amatorski Magazyn: ERB-dom (Camille Cazedessus, Jr., ed.)
Najlepsza seria wszechczasów: the "Foundation" Isaac Asimov

1965:
Powieść: The Wanderer Fritz Leiber
Opowiadanie: "Soldier, Ask Not" Gordon R. Dickson
Special Drama: Dr. Strangelove
Magazyn: Analog
Grafik: John Schoenherr
Publisher: Ballantine
Fanzine: Yandro (Robert i Juanita Coulson, eds.)

1964:
Powieść: Way Station Clifford D. Simak
Short Fiction: "No Truce with Kings" Poul Anderson
Magazyn: Analog
Grafik: Ed Emshwiller
SF Book Publisher: Ace Books
Amatorski Magazyn: Amra (George Scithers, ed.)

1963:
Powieść: The Man in the High Castle Philip K. Dick
Short Fiction: "The Dragon Masters" Jack Vance
Film:(No Award)
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Roy G. Krenkel
Amatorski Magazyn: Xero (Richard and Pat Lupoff, eds.)
Nagroda specjalna: P. Schuyler Miller za recenzje książek w Analog
Nagroda specjalna: Isaac Asimov za naukowe artykuły w Fantasy & Science Fiction

1962:
Powieść: Stranger in a Strange Land Robert A. Heinlein
Short Fiction: the "Hothouse" series Brian W. Aldiss
Film:The Twilight Zone
Magazyn: Analog
Grafik: Ed Emshwiller
Fanzine: Warhoon (Richard Bergeron, ed.)
Nagroda specjalna: Cele Goldsmith za wydawanie Amazing and Fantastic
Nagroda specjalna: Donald H. Tuck for The Handbook of Science Fiction and Fantasy
Nagroda specjalna: Fritz Leiber and the Hoffman Electric Corp. Za użycie sf w reklamie

1961:
Powieść: A Canticle for Leibowitz Walter M. Miller, Jr.
Short Fiction: "The Longest Voyage" Poul Anderson
Film:The Twilight Zone
Magazyn: Astounding/Analog
Grafik: Ed Emshwiller
Fanzine: Who Killed Science Fiction? (Earl Kemp, ed.)

1960:
Powieść: Starship Troopers Robert A. Heinlein
Short Fiction: "Flowers for Algernon" Daniel Keyes
Film:The Twilight Zone
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Ed Emshwiller
Fanzine: Cry of the Nameless (F. M. and Elinor Bus , Burnett Toskey, and Wally Weber, eds.)
Nagroda specjalna: dla Hugo Gernsback jako ojca magazynu Science Fiction

1959:
Powieść: A Case of Conscience James Blish
Nowela:"The Big Front Yard" Clifford D. Simak
Opowiadanie: "That Hell-Bound Train" Robert Bloch
SF or Fantasy Movie: (No Award)
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Grafik: Frank Kelly Freas
Amatorski Magazyn: Fanac (Ron Ellik and Terry Carr, eds.)

1958:
Novel or Nowela:The Big Time Fritz Leiber
Opowiadanie: "Or All the Seas With Oysters" Avram Davidson
Wybitny fan: The Incredible Shrinking Man
Magazyn: Fantasy & Science Fiction
Wybitny Grafik: Frank Kelly Freas
Wybitny fan: Walter A. Willis

1957:
Amerykański Magazyn: Astounding
Brytyjski Magazyn: New Worlds
Fanzine: Science-Fiction Times (James V. Taurasi, Sr., Ray Van Houten, and Frank Prieto, eds.)

1956:
Powieść: Double Star Robert A. Heinlein
Nowela:"Exploration Team" Murray Leinster
Opowiadanie: "The Star" Arthur C. Clarke
Charakterystyczny autor: Willy Ley
Magazyn: Astounding
Grafik: Frank Kelly Freas
Fanzine: Inside & Science Fiction Advertiser (Ron Smith, ed.)
Najbardziej obiecujący nowy autor: Robert Silverberg
Krytyk: Damon Knight

1955:
Powieść: They'd Rather Be Right Mark Clifton and Frank Riley
Nowela:"The Darfsteller" Walter M. Miller, Jr.
Opowiadanie: "Allamagoosa" Eric Frank Russell
Magazyn: Astounding
Grafik: Frank Kelly Freas
Fanzine: Fantasy Times (James V. Taurasi, Sr. and Ray Van Houten, eds.)
Nagroda specjalna: Sam Moskowitz jako "Tajemniczy Gość" - za jego prace przy konwentach


1954
nie przyznano nagród)

1953:
Powieść: The Demolished Man Alfred Bester
Magazyn: Galaxy and Astounding (tie)
Publicysta: Willy Ley
Twórca okładek: Ed Emshwiller and Hannes Bok (tie)
Ilustrator: Virgil Finlay
Debiutujący autor lub grafik: Philip José Farmer
Fan Roku: Forest J. Ackerman

Na podstawie worldcon.org.



blog comments powered by Disqus