2010 - Nominacje do Nagrody Hugo

Autor: Bartosz Czartoryski
7 kwietnia 2010

Znamy już listę twórców i dzieł nominowanych do tegorocznej Nagrody Hugo, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży fantastycznej. Listę znajdziecie poniżej.

Nagrody zostaną rozdane w Melbourne w dniach 2-6 września, podczas imprezy Worldcon.

Najlepsza powieść

    * Boneshaker, Cherie Priest
    * The City & The City, China Miéville
    * Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America, Robert Charles Wilson
    * Palimpsest, Catherynne M. Valente
    * Wake, Robert J. Sawyer
    * The Windup Girl, Paolo Bacigalupi

Najlepsza krótka powieść

    * “Act One”, Nancy Kress
    * The God Engines, John Scalzi
    * “Palimpsest”, Charles Stross
    * Shambling Towards Hiroshima, James Morrow
    * “Vishnu at the Cat Circus”, Ian McDonald
    * The Women of Nell Gwynne’s, Kage Baker

Najlepsza nowela

    * “Eros, Philia, Agape”, Rachel Swirsky
    * The Island”, Peter Watts
    * “It Takes Two”, Nicola Griffith
    * “One of Our Bastards is Missing”, Paul Cornell
    * “Overtime”, Charles Stross
    * “Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast”, Eugie Foster

Najlepsze opowiadanie

    * “The Bride of Frankenstein”, Mike Resnick (Asimov’s 12/09)
    * “Bridesicle”, Will McIntosh (Asimov’s 1/09)
    * “The Moment”, Lawrence M. Schoen (Footprints; Hadley Rille Books)
    * “Non-Zero Probabilities”, N.K. Jemisin (Clarkesworld 9/09)
    * “Spar”, Kij Johnson (Clarkesworld 10/09)

Najlepsza książka niebeletrystyczna

    * Canary Fever: Reviews, John Clute
    * Hope-In-The-Mist: The Extraordinary Career and Mysterious Life of Hope Mirrlees, Michael Swanwick
    * The Inter-Galactic Playground: A Critical Study of Children’s and Teens’ Science Fiction, Farah Mendlesohn
    * On Joanna Russ, Farah Mendlesohn (red.)
    * The Secret Feminist Cabal: A Cultural History of SF Feminisms, Helen Merrick
    * This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is “I”), Jack Vance

Najlepszy komiks

    * Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader? Neil Gaiman
    * Captain Britain And MI13. Volume 3: Vampire State Paul Cornell
    * Fables Vol 12: The Dark Ages  Bill Willingham
    * Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm Kaja i Phil Foglio
    * Schlock Mercenary: The Longshoreman of the Apocalypse Howard Tayler

Najlepszy film pełnometrażowy

    * Avatar
    * Dystrykt 9
    * Księżyc
    * Star Trek
    * Odlot

Najlepsza krótka forma filmowa

    * Doctor Who: “The Next Doctor”
    * Doctor Who: “Planet of the Dead”
    * Doctor Who: “The Waters of Mars”
    * Dollhouse: “Epitaph 1″
    * FlashForward: “No More Good Days”

Najlepsza redakcja (tekst długi)


    * Lou Anders
    * Ginjer Buchanan
    * Liz Gorinsky
    * Patrick Nielsen Hayden
    * Juliet Ulman

Najlepsza redakcja (tekst krótki)

    * Ellen Datlow
    * Stanley Schmidt
    * Jonathan Strahan
    * Gordon Van Gelder
    * Sheila Williams

Najlepszy grafik

    * Bob Eggleton
    * Stephan Martiniere
    * John Picacio
    * Daniel Dos Santos
    * Shaun Tan

Najlepszy magazyn półprofesjonalny

    * Ansible
    * Clarkesworld
    * Interzone
    * Locus
    * Weird Tales

Najlepszy autor literatury fanowskiej

    * Claire Brialey
    * Christopher J Garcia
    * James Nicoll
    * Lloyd Penney
    * Frederik Pohl

Najlepszy fanzin

    * Argentus
    * Banana Wings
    * CHALLENGER
    * Drink Tank
    * File 770
    * StarShipSofa

Najlepszy grafik nieprofesjonalny

    * Brad W. Foster
    * Dave Howell
    * Sue Mason
    * Steve Stiles
    * Taral Wayne

Nagroda Johna W. Campbella dla najlepszego debiutanta

    * Saladin Ahmed
    * Gail Carriger
    * Felix Gilman
    * Seanan McGuire
    * Lezli Robyn



blog comments powered by Disqus