World Fantasy Award 2016 - laureaci

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
1 listopada 2016

W niedzielę 30 października podczas World Fantasy Convention przyznano nagrody World Fantasy Award. Konkurencja była w tym roku silna - przypominamy listę nominowanych. Także w tym roku przyznano nagrodę za całokształt twórczości (ang. Lifetime Achievement Award) - otrzymali ją Andrzej Sapkowski i David G. Hartwell.

Tegoroczni zwycięzcy poniżej.

Powieść: Anna Smaill THE CHIMES

Akcja osadzona jest w alternatywnym Londynie, wymyślonym na nowo w świecie, w którym ludzie nie mogą tworzyć nowych wspomnień, a słowo pisane jest zakazane i ma być niszczone. Mieszkańcy miasta znaleźli na to sposób: litery zastępują muzyką. To świat, w którym każdy kolejny dzień pozbawiony jest przeszłości i wygląda identycznie jak poprzedni.Główny bohater, Simon Wythern, przybywa do Londynu poszukując prawdy - co stało się z jego rodzicami? W trakcie wędrówki odkrywa, że posiada niesamowity dar, który może zmienić całą rzeczywistość.

Mikropowieść: Kelly Barnhill THE UNLICENSED MAGICIAN

W tym roku urodziło się dwadzieścioro magicznych dzieci. Dziewiętnaścioro, jeśli nie liczyć tego, które zmarło. Minister zarządził, że dzieci mają zostać wysłane do Wieży, by można było nad nimi pracować i wyssać ich moc do cna, a martwe niemowlę należy wyrzucić na wysypisko śmieci i nigdy więce3j o nim nie mówić. Ale to dziecko miało inne plany. Kiedy na pijany alkoholik zostaje świadkiem tego, że na wpół zgniłe zwłoki stają się zywjącym, oddychającym maluchem, z miejsca wie, że musi je chronić przed zakusami Ministra. Zaciąga do pomocy sprzedawczynię jajek oraz konstabla i udaje mu się utrzymać istnienie niezwyłego niemowlęcia w sekrecie. Ale dzieci rosną. Podobnie jak magia. A sekrety chcą zostać wypowiedziane...

 

Opowiadanie: Alyssa Wong GŁODNE CÓRKI GŁODUJĄCYCH MATEK

Ten tekst znajdziecie w Nowej Fantastyce 8/16 oraz po angielsku na portalu Nightmare Magazine.

Antologia: SHE WALKS IN SHADOWS red. Silvia Moreno-Garcia i Paula R. Stiles

Wyłaniają się z cieni, by zawładnąć nocą... Kobiety z całego świata sięgnęły do głębi tradycji lovercraftiańskiej, pisząc i ilustrując różnorodne horrory i weird fiction. Blada i tajemnicza Lavinia błąka się po lasach, Asenath to urocza nastolatka z charakterkiem, a starożytny faraon Nitocris znalazł sobie nowe ciało w odległej Ameryce. I masz może czas, żeby posłuchać kilku słów od naszej ukochanej matki Shub-Niggurath? 

Wyzywające, niszczycielskie, przerażające i wstrząsające kobiety z She Walks in Shadows to potwory i matki, bohaterki i pożeraczki. Zobacz je w ich pełnej chwale!  Iä! Iä!

Zbiór: C.S.E. Cooney BONE SWANS

Łabędzia księżniczka uciekająca przed polującymi na jej kości, złamany życiem muzyk ze srebrną kobzą i szczur o imieniu Maurycy przyniosą sprrawiedliwość do miasta przykrytego urokiem. Gang odważnych dzieciaków stanei naprzeciw tak pladze - niszczycielowi świata, jak i zaświatom opanowanym przez... klauny, ale pozbawionym śmiechu. W wyspiarskim mieście morderstwo dziecka połączy dwójkę kochanków, ale zemsta ich rozdzieli. I tylko ludzka ofiara może uratować miasto uwięzione w lodzie i ciemności...

Artysta: GALEN DARA

Portfolio artysty znajdziecie tutaj.

Nagroda specjalna: profesjonalista: Stephen Jones za THE ART OF HORROR (teatr/kino)

Nagroda specjalna: amator: John O'Neill za THE BLACK GATE (magazyn)

Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus