Znamy laureatów Nagrody Literackiej Nautilus 2013

16 listopada 2013

W dniu  9 listopada 2013 roku, podczas  XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Falkon 2013, odbyła się Gala Nagrody Literackiej Nautilus połączona z uroczystym ogłoszeniem wyników.

Kategoria powieść:

1. Stefan Darda, Czarny Wygon. Bisy - 180 głosów

2. Luiza Dobrzyńska, Dusza - 85 głosów

3. Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 - 42 głosy

 

Kategoria opowiadanie:

1. Maciej Lewandowski, Czarna Leliwa - 210 głosów

2. Stefan Darda, Opowiem ci mroczną historię - 117 głosów

3. Ex equo 20 głosów:

Jakub Ćwiek, Writers INC

Monika Sokół-Rudowska, Droga

Robert M. Wegner, Jeszcze jeden bohater

Nagroda Nautilus to coroczny plebiscyt czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki wydany w danym roku. Została stworzona w 2004 przez Roberta J. Szmidta, redaktora naczelnego czasopisma "Science Fiction". Po przejęciu magazynu przez wydawnictwo Fabryka Słów nastąpiła roczna przerwa w edycji konkursu. Z tego powodu nie przyznano nagrody za utwory opublikowane w roku 2008. W roku 2010 przyznawanie nagrody wznowiono, jednak tylko na dwa lata. W związku z zawieszeniem wydawania „Science Fiction” Nagrody nie przyznano w 2012 roku za utwory wydane w roku poprzednim. Od 2013 roku opiekę nad Nagrodą sprawuje Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”. Wyniki ogłaszane są podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Falkon w Lublinie.

Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: powieść roku (utwory o objętości minimum 240 tys. znaków) i opowiadanie roku (utwory o objętości poniżej 240 tys. znaków). Głosowanie na nagrodę odbywa się poprzez system SMS.

Nazwa Nagrody pochodzi od okrętu podwodnego kapitana Nemo z dwóch powieści Juliusza Verne'a: Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi i Tajemnicza wyspa.


viv za Cytadela Syriuszablog comments powered by Disqus