O "Starości aksolotla" słów kilka

11 marca 2015

Starość aksolotla Jacka Dukaja ukazała się 10 marca 2015 roku. Jest novum nie tylko z racji swojej premiery, ale również zastosowanej techniki tworzenia tekstu. Jest również pierwszym dziełem tego autora, która ukaże się tylko w wersji cyfrowej, a to za sprawą tego, że jest to powieść medialnie konwergencyjna.

Starość aksolotla się czyta, ogląda, śledzi i linkuje. Historię poznajemy więc na kilku płaszczyznach: tekstowej, plastycznej, filmowej oraz… hipertekstowej. To właśnie dlatego powieść nie będzie funkcjonowała w pełni w formie papierowej, tradycyjnej książki. Urządzenia multimedialne umożliwią czytelnikom, poprzez hiperłącza, przejście do informacji encyklopedycznych dotyczących świata przedstawionego. Dukaj tym razem nie tylko swoim zwyczajem wrzuca odbiorcę w stworzony przez siebie świat i zrzuca na niego obowiązek zorientowania się w nim, ale podsuwa mu również bedeker po zwiedzanej rzeczywistości, hiperaktywną encyklopedię ułatwiającą poruszanie się po powieści.

Starość aksolotla to cyberpunkowa postapokalipsa, w czasie której autor po raz kolejny stawia pytania dotyczące cywilizacji oraz człowieczeństwa. Kosmiczny kataklizm zabija na Ziemi całą ożywioną materię, ludzie, rozumiani organicznie, nie przetrwali. Nielicznym jednak udało się załadować swoją świadomość na komputery, w ten sposób ratując nie ciała, a swoje umysły. Czy nadal są ludźmi? Czy pozbawieni cielesności mogą tworzyć cywilizacje, czy mogą „żyć”? Co stanie się z kulturą, sztuką i religią w nowej rzeczywistości?

Modele występujących w powieści robotów zostały zaprojektowane przez Alexa Jaegera, znanego amerykańskiego artystę, który pracował przy realizacji „Transformersów” czy „Avengersów”. Poza faktem, że stanowią część całej opowieści, mogą zostać… wydrukowane na drukarkach 3D, przenosząc powieść ze świata wewnątrztekstowego (czy też wewnątrzmedialnego) do tego pozatekstowego (pozamedialnego), łamiąc fizycznie barierę pomiędzy światem powieści a światem poza nim.

Wydawcą Starości aksolotla jest Allegro we współpracy z Wydawnictwem Literackim. 24 marca do światowej dystrybucji wprowadzona zostanie angielski przekład powieści The Old Axolotl w wykonaniu Stanleya Billa. Możecie przecyztać o tym też na podstronie Allegro.

blog comments powered by Disqus