Bóstwa i demony w dawnej Polsce - seria ilustracji na PolakPotrafi.pl

30 czerwca 2015

W seriwsie crowdfundingowym PolakPotrafi pojawił się interesujący projekt - seria ilustracji dotyczących wierzeń słowiańskich.

Jak podają autorzy, głównym celem projektu jest wykonanie serii ilustracji przedstawiajacych bóstwa i demony z czasów słowiańskich i prasłowiańskich, mających popularyzować kulturę i spuściznę naszych pradziadów. Całość jest o tyle interesująca, że poza samą grafiką każda karta ma zawierać szczegółowe dane etnograficzne i historyczne z najnowszych badań akademickich, czasem nawet jako oddzielny artykuł. 

Pomysłodawcy to grupa pasjonatów. Kazimierz Perkowski to ilustrator i grafik, odpowiedzialny za stronę graficzną projektu. Jacek Kuziemski znany jest raczej jako rysownik komiksów. 

Autorzy piszą, dlaczego proszą nas o wsparcie finansowe:

Badanie dawnych wierzeń i popularyzacja wiedzy na ten temat to nasza wielka pasja. Jej realizację rozpoczęliśmy tworząc i publikując kolejne ilustracje oraz teksty dostępne obecnie na stronach Weneda.net i BogowiePolscy.net. Działo się to w latach 2011 - 2014. [...]

Z początkiem roku 2014 zmuszeni byliśmy do zaprzestania poważniejszych prac nad projektem. Dotarliśmy do bariery własnych możliwości ze względu na ogromną czasochłonność realizowanych i planowanych działań. Przykładowo na stworzenie jednej z prezentowanych tutaj ilustracji składa się kolejno: zebranie dokumentacji, w tym źródeł i aktualnych badań, przedyskutowanie tychże, a po tym staranne wykonanie grafiki począwszy od wstępnej koncepcji po drobne detale uwzględniające prawidłową symbolikę i atrybuty postaci. Wszystko to zwykle zajmuje około 3 tygodni pełnowymiarowej pracy. Wasze wsparcie umożliwi więc harmonijny rozwój projektu i dalszą pracę.

Według deklaracji, wsparcie pozwoli autorom na zamieszczenie grafik i ilistracji w internecie za darmo, na licencji Creative Commons BY-NC 3.0 PL. Minimalna kwota, potrzebna do realizacji planu, to 6000 zł. Więcej informacji znajdziecie na stronie zbiórki oraz fanpage'u Weneda - Mitologia Staropolska.

blog comments powered by Disqus