Stacja Kultura w Rumi uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie

23 kwietnia 2016

Stacja Kultura, czyli główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Floriana Ceynowy w Rumi (woj. pomorskie) wygrała prestiżowy, ogólnoświatowy konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrze biblioteki. Wśród finalistów znalazły się projekty placówek bibliotecznych z Kanady, Chin i USA.

Stacja Kultura to zaadaptowany na bibliotekę budynek starego dworca kolejowego w Rumi. Inwestycja wykonana została w 2014 roku w ramach programu Kultura+ organizowanego przez Instytut Książki. Za projekt i realizację odpowiada studio Sikora Wnętrza. Na przestrzeni 1500 metrów kwadratowych znalazło się miejsce między innymi dla dwóch wypożyczalni (dla dzieci i dorosłych), czytelni, pracowni plastycznej i dwóch sal konferencyjnych.

 Jeszcze w 2014 roku Stacja Kultura została laureatem plebiscytu Bryła Roku, organizowanego przez rodzimy portal dla architektów bryla.pl. Tym razem rumskiej bibliotece nagrodę w kategorii Single Space Design (obiekt jednoprzestrzenny) przyznało Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek we współpracy ze Światowym Stowarzyszeniem Architektów Wnętrz. Do konkursu zgłoszono projekty z całego świata, ale biblioteka w Rumi była jedynym reprezentantem z Europy.

Nagrodzone wnętrze prezentuje film poniżej. Inne nagrodzone projekty możecie zobaczyć klikając w link.

 


Krukk za culture.pl, Gazeta.plblog comments powered by Disqus