"Baśnie Barda Beedle’a" ręcznie ilustrowane przez J. K. Rowling wystawione na aukcji

7 listopada 2016

Jeden z siedmiu manuskryptów związanych z serią o Harrym Potterze została wystawiona na aukcji za 500,000 funtów.

J. K. Rowling stworzyła rękopis Baśni Barda Beedle’a dla wydawcy, który pierwszy zaakceptował publikację Harry’ego Pottera. Teraz ten egzemplarz został wystawiony na aukcji. Cena wywoławcza egzemplarza to 500,000 funtów. Książka zostanie zlicytowana w grudniu.

Rowling własnoręcznie napisała i zilustrowała sześć kopii baśni należących do świata Harry’ego Pottera, które następnie ofiarowała osobom najbardziej powiązanym ze światem młodego czarodzieja. Siódma kopia, którą wykonała by zasilić swoją fundację Lumos, została zlicytowana w 2007 roku za 1,95 miliona funtów.

Egzemplarz, który zostanie wystawiony na aukcji 13 grudnia, został wykonany dla wydawcy Barry’ego Cunninghama z wydawnictwa Bloomsbury.  Egzemplarz Cunninghama został oprawiony w skórę i ozdobiony kamieniami półszlachetnymi. Na środku okładki znajduje się srebrna czaszka. W środku znajduje się notatka od autorki: DlaBarry’ego, który zbyt długo myślał o tym, że opowieść o młodym czarodzieju w okularach może się sprzedać…DZIĘKUJĘ.”

Baśnie Barda Beedle’a odgrywają ważną rolę w książce Harry Potter i Insygnia Śmierci – ostatniej książki z serii. Kopia, którą Albus Dumbledore zostawił w spadku Hermionie Granger zawiera wskazówki, które mają pomóc przyjaciołom w zniszczeniu Voldemorta.

Fot. materiały prasowe


Karolina Serwik za www.theguardian.com

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus