Nie żyje Jack Ketchum

24 stycznia 2018

O śmierci pisarza i scenarzysty Jacka Ketchuma poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych aktorka Pollyanna McIntosh (The WomanThe Walking Dead: Żywe trupy). Ketchum miał 71 lat.

Naprawdę nazywał się Dallas William Mayr i urodził się w Livingston. Przyszedł na świat 10 listopada 1946 roku i był jedynym dzieckiem niemieckich imigrantów: żołnierza Dallasa Williama Mayr oraz księgowej Evelyn Fahner Mayr. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku.
 
Pierwszą nowelę - jako Jack Ketchum - opublikował w 1980 i było to Poza sezonem (Off Season). W kolejnych latach utwierdził swoją pozycję w literaturze grozy. Na swoim koncie miał m.in. dalszy ciąg historii o kanibalach: Potomstwo (Offspring) i Kobieta (The Woman) oraz opowieści: Zabawa w chowanego (Hide and Seek), Cover, She Wakes, Dziewczyna z sąsiedztwa (The Girl Next Door), Przejażdżka (Joyride, Road Kill), Jedyne dziecko (Stranglehold, Only Child), Rudy (Red), Ladies' Night, Straceni (The Lost), I'm Not Sam oraz The Secret Life of Souls (napisany wspólnie z Luckym McKee). 
 
Był autorem zbiorów opowiadań: The Exit at Toledo Blade Boulevard, Królestwo spokoju (Peaceable Kingdom) oraz Czas zamykania (Closing Time and Other Stories).
 
O jego śmierci poinformowała aktorka Pollyanna McIntosh, która wystąpiła w trzech filmach, będących adaptacjami twórczości Ketchuma.
 
Autor od kilku lat chorował na raka.
 
Jego liczne literackie dzieła doczekały się adaptacji filmowej - The Lost (reż. Chris Sivertson, 2006), Dziewczyna z sąsiedztwa (reż. Gregory Wilson, 2007), Red (reż. Lucky McKee, Trygve Allister Diesen, 2008), Offspring (reż. Andrew van den Houten, 2009), The Woman (reż. Lucky McKee, 2011). Do niektórych z nich współtworzył także scenariusz. Opowiadanie The Box autorstwa Ketchuma trafiło z kolei do filmowej antologii grozy pt. XX (2017), tworzonej przez reżyserki.
 
Więcej o biografii autora znajdziecie tutaj.
 :: Źródło ::blog comments powered by Disqus