Optymalne oświetlenie - recenzja magazynu "Lampa" #18


Najnowszy numer magazynu Lampa zaskakuje bardzo równą formą. Nie znaczy to bynajmniej, że brak w nim tekstów słabszych bądź wybijających się. Niemniej (chyba po raz pierwszy) zawartość pisma pozwala za jednym zamachem przeczytać je od deski do deski.

Będąca znakiem firmowym Lampy okładka autorstwa Endo tym razem wita nas twarzami Bogusława Lindy, Marcina Świetlickiego i Grzegorza Dyducha. Będący akurat w przysiadalnym nastroju udzielają niezobowiązującego i utrzymanego w kanapowo-barowej atmosferze wywiadu dziennikarkom Lampy. Kpią sobie przy tym z lekka z, wyglądających z początku na stremowane, dziewcząt, lecz te w miarę upływu czasu, te radzą sobie z gracją. Zdecydowanie na przeciwnym biegunie lokuje się rozmowa Sylwii Praśniewskiej z feministyczną pisarką Izabelą Filipiak. Niezwykle poważna w tonie, nieco usztywniona w pytaniach i treściwa w odpowiedziach. Najbardziej dojrzałą i pełną istotnych treści jest rozmowa z Marcinem Dymitrem, który z bliskim filozofiom Wschodu spokojem opowiada o swoich pomysłach na życie w polskiej rzeczywistości. Nie ma tu buntu, żali, nostalgii - jest idea wędrówki w wewnętrznej mikroprzestrzeni. Na tym tle nieco naiwnie jawią się wypowiedzi Mirosława Nahacza, po których ma się czasem wrażenie, iż czytelnik sprowadzany jest do roli widza, który może popatrzeć jak dobrze bawią się młody pisarz i autor wywiadu. W tym przydługim zapisie wypowiedzi "małoważnych" znalazło się jednak miejsce na kilka ciekawych socjologicznych obserwacji.

Okładka wykrzyknikiem awizuje debiut Jakuba Żulczyka Gamecube Girl. I trzeba przyznać, iż czyni to bez reklamowej przesady. Sześciostronnicowe opowiadanie daje wrażenie interesujacego literackiego warsztatu i budzi apetyt na więcej. Pozostanie więc czekać na zapowiadaną powieść Radio Armageddon.

W zlaicyzowanym świecie Tomasz Piątek rozdziera szaty w poszukiwaniu natchnionego boską mocą pisarza, by ostatecznie zrecenzować Miasta pod Skałą Marka S. Huberatha. Czyni to jednak w sposób każący podejrzewać o założoną z góry chęć udowodnienia wyższości protestantyzmu (którego jest wyznawcą) nad katolicyzmem.

Konrad T. Lewandowski podążając, w pewien sposób, tropami Niemytych dusz Witkacego, opisuje specyfiki, które mogły mieć wpływ na zachowania niektórych bohaterów literackich. Mierzy się tu jednak wyłącznie z bezpieczną klasyką - Lewisem Carrollem, Michałem Bułhakowem, Robertem Stevensonem. Chętnie przeczytałbym podobną analizę poświęconą współczesnym literatom i ich fikcyjnym rzeczywistościom.

Nie brak w Lampie oczywiście stałych elementów magazynu - komiksu Macieja Sieńczyka, solidnej porcji poezji i blisko trzydziestu stron recenzji muzycznych i literackich. Te ostatnie oprócz warstwy opiniotwórczej pozwalają także dobrze zorientować się w tym, co aktualnie wydaje się na naszym rynku. Niejednokrotnie zresztą charakter informacyjny swą wartością przewyższa jakość recenzji, gdyż w dziale tym trafiają się czasem wybitne przykłady dziennikarskiej indolencji.

Lampa - 18 - (9/2005)

Redaktor naczelny: Paweł Dunin-Wąsowicz
Okładka: Agata Nowicka
Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Tytuł: Lampa
Data wydania: 9/2005
Format: A4
Papier: matowy
Cena z okładki: 8,99 zł


blog comments powered by Disqus