Wspomnieniowo


Choć to numer październikowy a nie listopadowy to jednak tchnie z niego takim właśnie uczuciem zadumy jakie towarzyszy nam czasem gdzieś w okolicach 1 listopada. Bohater numeru Darek Dudziński (okładkę zdobi co prawda podobizna Lecha Janerki, ale to płyta zespołu Dudzińskiego - Przyzwoitość - załączona została do październikowego wydania pisma) wspomina granie na perkusji w formacji Ewa Braun, a tekstem tym Lampa kontynuuje cykl rozmów z byłymi członkami grupy. W poprzednim numerze Marek Włodarski, którego pytania brzmią niekiedy tak, jakby z żalem wspominał, iż "załapał" się zaledwie na schyłek istnienia słupskiego zespołu, przepytywał gitarzystę Marcina Dymitera. Oczekującym w listopadzie wywiadu z trzecim z założycieli grupy - basistą Rafałem Szymańskim - przyjdzie jednak pewnie obejść się smakiem. "Ciaho" zrezygnował bowiem z grania muzyki i kieruje redakcją sportową lokalnego dziennika. Wywiad z Darkiem Dudzińskim, abstrahując od wspomnieniowej otoczki, to wartka i dowcipna rozmowa. Jeszcze bardziej dowcipna jest wspomniana wcześniej płyta Przyzwoitości. Drugi krążek zespołu długo czekał na szansę pojawienia się na rynku - ale już dla wysłuchania samej płyty warto sięgnąć po nowy numer Lampy. Tych, którzy znają poprzednie wydawnictwo Przyzwoitości, namawiać do słuchania nie trzeba.

Wspomnieniowy charakter ma też rozmowa z Lechem Janerką. Co ciekawe, w rolę "odpytywaczy" muzyka, wcielili się bohaterowie wrześniowej okładki pisma - Marcin Świetlicki i Grzegorz Dyduch - i sprawdzili się w niej nawet lepiej niż kiedyś w charakterze prowadzących magazyn Pegaz. W tym wspomnieniowym obszarze dwuznacznie wypada rozmowa na temat ś.p. BruLionu z jego załóżycielem Robertem Tekielim - tę dwuznaczność wywołuje podejrzenie o swoisty PR czyniony przez Lampę Tekielemu a związany z objęciem przez niego kilka miesięcy temu stanowiska zastępcy naczelnego w tygodniku Ozon. Listę wywiadów październikowej Lampy zamyka rozmowa Anny Dziewit i Agnieszki Drotkiewicz z Dubravką Ugresić. Tu, in plus, wypadają przede wszystkim dziennikarki, które tym razem nie wydają się być stremowane rozmówcą [jak miało to miejsce w przypadku wrześniowego wywiadu z triem Świetlicki/ Dyduch/ Linda].

W obszar wspomnieniowy trafił także publikowany co miesiąc komiks Macieja Sieńczyka. Tym razem jednak to nie Sieńczyk i jego bohaterowie wspominają kogoś lub coś, lecz czytelnicy mają okazję w trakcie lektury pisma wspomnieć Sieńczyka i odetchnąć z ulgą, bądź westchnąć z żalem [wedle uznania], że tym razem nie znalazł się on na łamach Lampy. Środowisko komiksowe reprezentuje natomiast słynny Likwidator, który rozpawia się z grafomanami i czyni to skuteczniej i nieporównywanie wdzięczniej niż Paweł Gołoburda w tekście Odczucia, których nie miał Świetlicki.

Ze skojarzeń związanych ze Świętem Zmarłych nie wyrywa z pewnością lampowa proza, wśród której znajdziemy m.in. tekst Piotra Bratkowskiego Smecz na Majorce zapowiadający antologię opowiadań kryminalnych i sensacyjnych zatytułowaną nomen omen Trupy polskie (premiera 8 listopada) i opatrzoną posłowiem Andrzeja Stasiuka.

Przy lekturze październikowej Lampy, nie tylko z kronikarskiego obowiązku, wypada z przyjemnością podkreślić fakt, iż wygląda na to, że na dłuższy na łamach pisma zadomowił się Stanisław Manturzewski. Ten zapalony miłośnik i twórca kina, to postać niezwykle barwna, co sprawia że jego felietony to jedne z najjaśniejszych stron pisma redagowanego przez Dunina-Wąsowicza.

Lampa - 19 - (10/2005)

Redaktor naczelny: Paweł Dunin-Wąsowicz
Okładka: Agata Nowicka
Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Tytuł: Lampa
Data wydania: 10/2005
Format: A4
Papier: matowy
Cena z okładki: 11,99


blog comments powered by Disqus