Nowa Fantastyka (12/2019)

okładka Redaktor naczelny: Jerzy Rzymowski


TWÓRCY ADAPTACJI MAJĄ NIEOGRANICZONE PRAWO SWOBODY
Wywiad z Andrzejem Sapkowskim
 
Andrzej Sapkowski: Owa "słowiańskość" to raczej coś w rodzaju mitu, którym obrosła moja twórczość - a i moja osoba również. W pierwszym wywiadzie, jakiego udzieliłem "Fantastyce", łatkę "Słowianina" przypiął mi Rafał Ziemkiewicz i tak już zostało.
 
"WIEDŹMIN" - LAUREN HISSRICH I TOMEK BAGIŃSKI O SERIALU
 
Lauren Hissrich: Jeżeli chodzi o "polskość", nieustannie zwracałam się ku Tomkowi, który jest moim polskim łącznikiem. Czerpaliśmy więc z polskiego folkloru, zwłaszcza jeżeli chodzi o potwory, straszne historie. Ale też w przypadku tonu. Najlepszą uwagą-pochwałą, jaką mogłam otrzymać od Tomka było: "Bardzo polskie" [śmiech]. I chyba zaczęłam to już rozumieć - to wtedy, gdy jest bardzo mrocznie, ale wciąż z odrobiną nadziei!
 
"WIEDŹMIN" - KOBIECA PERSPEKTYWA
Wywiad z Lauren Hissrich, Anyą Chalotrą (Yennefer) i Freyą Allan (Ciri)
 
Freya Allan: W Ciri podoba mi się, że jej siła nie jest oczywista. Często pomysłem na silną postać kobiecą jest po prostu uczynienie jej twardzielką, która kopie wszystkim tyłki. To coś fajnego, co również chciałabym kiedyś robić jako Ciri [znaczące spojrzenie w kierunku showrunnerki - [przyp. red.], ale naprawdę podoba mi się to, że siłę Ciri w tym sezonie zobaczymy przez pryzmat jej słabości - że będzie cierpieć, ale się nie podda. Dla mnie to prawdziwa odwaga. To inny rodzaj siły, polegający też na nieukrywaniu swoich emocji.
 
TOMEK BAGIŃSKI I JEGO DROGA DO SERIALU "WIEDŹMIN"
 
Tomek Bagiński: Gdy składa się film hollywoodzki, trzeba przejść bardzo wiele etapów pośrednich - dużo czasu należy poświęcić na dobry scenariusz, następnie trzeba zapewnić sobie bardzo mocny casting, który z kolei umożliwi zainteresowanie inwestorów, czyli studiów, i tak dalej. Ale nawet pozyskanie studia i gwarancje finansowe, które się wtedy otrzymuje, nie dają pewności, że film powstanie. A nawet jeżeli uda się go nakręcić, może to potrwać wiele lat.
Gdy zaś wchodzi Netflix, wygląda to tak, że słyszymy: "Róbmy to".
 
Marcin Zwierzchowski
NA PLANIE "WIEDŹMINA"
 
W kwietniu tego roku "Nowa Fantastyka" odwiedziła polski plan serialu "Wiedźmin" Netflixa. Rozmawialiśmy tam z Lauren Hissrich i Tomkiem Bagińskim, obok przechadzali się zaś Yennefer, Triss Merigold, Vilgefortz oraz inni czarodzieje.
 
Łukasz M. Wiśniewski
PANA GERWANTA Z MEDIAMI RÓŻNEMI PRZYPADKI
 
- Geralt ci się z domu wyprowadził jakiś czas temu… - zagaiłem kiedyś.
- No tak, poszedł sobie… za obopólnym porozumieniem - odpowiedział mi Andrzej.
 
Ponadto w numerze:
- opowiadania m.in. Tomasza Kolodziejczaka, Naomi Novik i Catherynne M. Valente;
- kolejne przygody Lila i Puta;
- felietony, recenzje i inne "stałe fragmenty gry".


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł: Nowa Fantastyka
Data wydania: 12/2019
Papier: offset


blog comments powered by Disqus