10 ulubionych książek Ann Leckie

Autor: Diana Cereniewicz
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
24 października 2015

Niejako przy okazji wydania ostatniej książki z bestsellerowego i obsypanego nagrodami cyklu Imperium Radch Anciliary Mercy (w Polsce niedawno ukazała się pierwsza część serii, Zabójcza sprawiedliwość), Ann Leckie skompilowała listę swoich ulubionych książek science fiction. Te powieści wpłynęły najbardziej na jej twórczość.

Frankenstein Mary Shelley

Jestem pierwszą osobą, która powie, że dzieło Mary Shelley to nie do końca SF, ale nie można mu odmówić wpływu, jaki miało na cały gatunek. Jednocześnie jestem zafascynowana tym, że Shelley z pewnością myślała nad eksperymentami Galvaniego i Aldiniego oraz tym, co one znaczą w szerszej perspektywie.

Solaris Stanisław Lem

Z Lemem zapoznali mnie rodzice, którzy pragnęli, aby ich córka poczytała coś poważniejszego niż tylko książki przygodowe. Solaris jest... dziwne. Planeta pokryta oceanem, który może jest, a może nie, jednym wielkim świadomym organizmem. A jeśli nim jest, to mamy do czynienia z całkowicie innym obcy. Ludzie, którzy go badają, ostatecznie zmierzą się z własnymi traumami, a samo Solaris pozostanie dla nich zagadkąspoko .

The Secret of Sinharat/People of the Talisman Leigh Brackett

Pełna pulpowego dobrodziejstwa: starożytnych technologii, zamian ciałami, plemion z Marsa szykujących się na wojnę; świat, gdzie podróże kosmiczne są możliwe, a ludzie martwią się kopalniami na innych planetach, gdzie światło dwóch księżyców Marsa lśni na mieczach, włóczniach i kolczugach. Zwyczajnie świetna, zajmująca przygodówka.

The Star King Jack Vance

To, co najbardziej mi się podoba w historiach Vance'a, to język: ostrożny, formalny, a gdy używają go złoczyńcy, daje ironiczny efekt. Bardzo podobają jej się także opisy oraz cierpkie spojrzenie na ludzką naturę i kulturę. Najlepszymi momentami prozy Vance'a są według pisarki detale: stopki, wzmianki o obyczajach jakiegoś miasta czy planety.

Kamień nicości Andre Norton

Moim zdaniem ciężko jest wybrać jedną książkę Andre Norton, ponieważ napisała ona tak wiele i nie można jedną powieścią opisać, jaki wpływ miała na innych pisarzy. Zero Stone to świetna przygodówka w czystej formie.

Lewa ręka ciemności Ursula K. Le Guin

"Science" w "science fiction" to nie tylko fizyka i inżynieria, ale także lingwistyka, antropologia i psychologia. Brak określenia płci bohatera Genly w powieści le Guin to jeden z aspektów popularności książki, ale zwracam także uwagę na szczegółowe opisanie w niej innych kultur.

Piknik na skraju drogi Arkadij i Borys Strugaccy

Po angielsku książka funkcjonuje w dwóch różnych tłumaczeniach. Popularniejsze jest to nowsze - i to właśnie czytałam. To niezapomniana książka, zwłaszcza zakończenie.

Neuromancer William Gibson

Ta powieść narobiła sporo zamieszania, gdy pojawiła się w księgarniach w 1984 roku. Wpływ Neuromancera na cyberpunk jest niezaprzeczalny: w motywach, wyobrażeniach świata, a także w słownictwie, jak wyraz „cyberprzestrzeń”.

Najeźdźca C.J. Cherryh

Jest kilka innych książek Cherryh, które mogłabym umieścić na tej liście zamiast tej - takie nagrodzone Hugo na przykład - ale to Najeźdźca jest moim numerem jeden. Dotyczy ludzkiej mniejszości żyjącej na świecie zdominowanym przez rasę Atevi. Przez ponad sto lat wszystko układało się dobrze, ale w pewnym momencie zaczynają wybuchać kolejne konflikty. Główny bohater, tłumacz, musi znaleźć tego przycyznę, inaczej on i wszyscy inni ludzie zginą. To powieść dotycząca języka i go badająca. Dodatkowo pokazuje, jak wszystko wydaje się działać na niewielką skalę, ale nawet najmniejszy czyn może mieć ogromne konsekwencje.

Ambasadoria China Miéville

Kolejna powieść dogłębnie badająca język. Główna bohaterka jest nawigatorką na statku podróżującym w „morzu czasoprzestrzeni”. Gdy powraca na swoiją rodzinną planetę, okazuje się, że ludzie nie są tam jedyną inteligentną rasą. Żadne słowa nie są w stanie opisać tej książki, więc po prostu ją przeczytajcie.

.::Źródło::.

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus