13 książek young adult, które (zapewne) trafią na wielki ekran

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Anna Emerald
20 października 2015

Niezwykła popularność serii young adult owocuje wysypem kinowych hitów i – niestety –  także gniotów na podstawie powieści dla młodego czytelnika. Stada nastolatek na Zmierzchu oraz porażający sukces Igrzysk śmierci nakłoniły producentów do sięgnięcia po niezbyt dotąd popularne w Hollywood powieści YA.

Mieliśmy już przyjemność (lub nie) zobaczyć adaptację Więźnia Labiryntu Dashnera, była też Niezgodna Veroniki Roth. Nie można zapomnieć o przeznaczonych dla młodzieży: Harrym Potterze czy Opowieściach z Narnii, nieszczęsnej adaptacji Eragona, przeszłej bez większego echa The City of Ember oraz niestety niezapomnianych: Percy Jackson: Złodziej pioruna czy Percy Jackson: Morze potworów.

To oczywiście zaledwie kilka z najbardziej kasowych tytułów. A w kolejce już czekają kolejne! Poniżej znajdziecie 13 książek, które w najbliższych latach mają ogromne szanse zostać zaadaptowane na duży ekran.

1. Jonathan Stroud Lockwood & Co. The Screaming Staircase

Autor popularnej Trylogii Bartimaeusa (jest na liście najlepszych cykli fantasy) ma na koncie kolejną serię dla młodego czytelnika: fantastyczny thriller Lockwood & Co.. To stosunkowo mroczne historie o widmach i duchach szalejących w Londynie. Jedynie młodzi ludzie mają zdolność widzenia i likwidacji zjaw, są więc rekrutowani przez agencje zajmujące się wykrywaniem paranormalnych przestępców.

W 2012 roku prawa do pierwszego tomu, The Screaming Staircase, jeszcze przed wydaniem wykupiło Universal Pictures. Prace nad filmem się rozpoczęły, jednak wstrzymano je dość szybko. W tym roku ukazuje się trzeci tom, co świadczy o popularności serii – prawdopodobnie więc produkcja zostanie wznowiona.

 

2. Ryan Graudin The Walled City

Tej autorki nie wydano jeszcze po polsku. The Walled City to dystopia – wyjątkowo ostatnio popularny gatunek w ramach YA – o tytułowym Mieście Otoczonym Murem. Miasto przypomina wielki labirynt, a żyjący w nim ludzie muszą ciągle drżeć ze strachu przed ulicznymi gangami. Dwójka nastolatków usiłuje odnaleźć siostrę jednego z nich i uciec z miasta-pułapki.

Książka, co ciekawe, to stand-alone – nie jest serią, tylko pojedynczą powieścią. Prawa wykupiło studio Ivanhoe Pictures, "znane" z takich produkcji jak: Nocny pociąg z mięsem, Przebudzenie czy Dziewczyny z wyższych sfer. Nie wróży to dobrze filmowi, ale zawsze można mieć nadzieję, że nie będzie aż tak źle…

3. Tonya Hurley Ghostgirl

To licząca sobie już trzy tomy seria autorstwa pisarki, producentki i reżyserki Tonyi Hurley. Opowiada historię Charlotte Usher, licealistki odtrąconej przez rówieśników, której pragnienie bycia popularną i lubianą jest tak silne, że napędza jej działania nawet... po śmierci (zadławiła się misiem żelkiem). Książki są groteskowe i prześmiewcze, ale zdobyły sporą rzeszę czytelników.

Prawa do adaptacji wykupiło w 2014 roku studio MARV Films, należące do reżysera odpowiedzialnego m.in. za film X-Men: Pierwsza klasa. Nie podano jednak żadnych szczegółów na temat zdjęć czy produkcji. Poniżej znajdziece trailer przygotowany przez fankę.

4. Adam Gidwitz A Tale Dark and Grimm

To pierwsza część serii dla dzieci opartej luźno na baśni o Jasiu i Małgosi. Są mroczne zaklęcia, łowcy ludzi i potworów oraz piekarze chętnie wsadzający do pieca dzieci. Jaś i Małgosia trafiają do tej historii przypadkiem, gdy przez las przeszli poza granice swojej własnej opowieści.

W 2012 roku prawa wykupiło FilmNation, a na reżysera wyznaczono Henry’ego Selicka. Na razie produkcja nie ruszyła do przodu, jednak tytuł nadal figuruje jako: "w trakcie opracowywania".

5. Lauren Kate Upadli

Polscy czytelnicy mogą znać tę książkę. Luce Price, licealistka, poznaje w nowej szkole Daniela, który jednak wyraźnie nie chce mieć z dziewczyną nic wspólnego. Ta jest jednak uparta i dopina swego... po czym dowiaduje się, że Daniel jest upadłym aniołem.

Prawa do pierwszego tomu (dość długiej serii, na dzień dzisiejszy liczącej 6 tomów) wykupił Disney, od razu rezerwując też trzy sequele. Reżyserem jest Scott Hicks, główne role grają Addison Timlin (Californication) i Jeremy Irvine (Life Bites), sam film zaś trafi do kin w 2. połowie 2016 roku.

6. Laini Taylor Córka dymu i kości

To znana w Polsce seria, niezwykle też popularna. Główna bohaterka, pokryta tatuażami i bliznami, wychowana przez chimerę siedemnastolatka pracująca w sekretnym sklepie, poznaje pewnego przystojnego mężczyznę, który okazuje się być... aniołem. Dodatkowo bohaterka trafia w sam środek wojny między Serafinami i Chimerami, co wcale nie ułatwi jej romansu.

Już w 2011 prawa do filmu nabyło Universal Pictures, wyznaczając na reżysera Michaela Graceya, a na scenarzystę - Stuarta Beattle. Zapowiadano, że trafi on do kin w 2013 roku, jednak wygląda na to, że inicjatywa utknęła gdzieś w martwym punkcie. Sama autorka, Laini Taylor, pracowała nad szkicem scenariusza pod koniec 2014 roku, jednak dalsze informacje są nieznane – projekt nadal figuruje jako: "w trakcie opracowywania".

7. Lauren Oliver Panic

Wydana w 2014 roku powieść o nastolatce, Heather, która pod koniec liceum zmuszona jest stanąć wraz rówieśnikami do zabójczej gry – Paniki, w której musi udowodnić swoją przemyślność, nieustraszoność i umiejętności przywódcze. To swego rodzaju battle royal. Heather ma w zanadrzu pewien sekret, który może jej pomóc wygrać, na drodze staje jej jednak równie tajemniczy Dodge.

Na początku 2015 roku Universal Pictures wykupiło prawa do ekranizacji książki. Autorka ma uczestniczyć w tworzeniu scenariusza.

8. Leigh Bardugo Cień i kość

W Polsce tę książkę wydał Papierowy Księżyc w ramach trylogii Grisza. To fantasy, którego akcja dzieje się w niewielkim państwie Ravka. Od lat toczą się tam wojny, a Fałda Cienia – główna zła siła – zamieszkana jest przez mroczne istoty. Alina, młoda kartografka, wpada w tarapaty i niemal ginie, ale w ostatniej chwili ujawniają się jej niezwykłe moce.

W 2012 roku Dream Works wykupiło prawa do adaptacji. Producentem został, znany z Harry’ego Pottera­, David Heyman, a scenariusz tworzy Jeffrey Clifford. Na razie jednak niewiele ruszyło w kwestii produkcji.

9. Patrick Ness Ruchomy chaos. Na ostrzu noża

W 2014 roku Papierowy Księżyc wydał także Na ostrzu noża – historię o świecie, w  którym ludzie zarażeni Szumem słyszą nawzajem swoje myśli. Todd Hewitt to najmłodszy mieszkaniec wioski, w której żyją sami mężczyźni – jest jeszcze chłopcem. Dzięki Szumowi orientuje się, że inni ukrywają przed nim coś na tyle strasznego, że chłopak musi uciekać.

Prawa do ekranizacji zarezerwowało studio Lionsgate (to od Igrzysk Śmierci). Mimo że przygotowania trwają od 2011, dopiero w zeszłym roku nowy scenarzysta, Jamie Linden, rozpoczął pierwsze prace nad scenariuszem. Poniżej - fanowski trailer.

10. Kendare Blake Anna we krwi

Cas Lowood odziedziczył po ojcu niezwykły zawód: zabija umarłych. Ojciec chłopaka został w makabryczny sposób zamordowany przez ducha, którego sam miał uśmiercić. Teraz Cas podróżuje po całym kraju ze swoją matką-czarownicą i potrafiącym wyczuć obecność zjaw kotem. Aż spotyka Annę, żądnego zemsty ducha.

Prawa do ekranizacji wykupiło w 2013 roku studio Fickle Fish Films, co ciekawe – należące do Stephenie Meyer. Projekt jest w trakcie prac, ale na pewno zostanie zrealizowany.

11. Samantha Shannon Czas żniw

Pierwszy tom wydało w Polsce w 2013 roku wydawnictwo SQN. Seria opowiada o niedalekiej przyszłości, w której kontrolę nad każdym aspektem życia obywateli sprawuje obca, zła rasa. Bohaterka, dziewiętnastolatka z mocą jasnowidzenia, trafia przypadkiem do tajnej kolonii karnej w Oksfordzie. Tam dowiaduje się prawdy o władzy na świecie i walczy o przetrwanie i wolność.

Prawa do adaptacji wykupiło w zeszłym roku Imaginarium Studios, aktualnie trwają poszukiwania załogi do produkcji. Poniżej oficjalny trailer książki.

12. Cassandra Clare, Holly Black Próba żelaza

To opowieść o dwunastolatku i jego ojcu, byłym magu. Chłopak trafia, wbrew woli ojca, do szkoły magii.

Prawa do ekranizacji pierwszej części cyklu Magisterium wykupiło studio Constantin Film (znane m.in. z adaptacji Darów anioła). Na razie wiadomo na pewno, że autorki książki opracowały już scenariusz, gotowy do produkcji, jednak brak jest informacji o dalszych postępach prac.

13. Erika Johansen Królowa Tearlingu

Daleka przyszłość, kraina, której założyciele odrzucili wszelkie technologie. Kelsea, młoda księżniczka, musi upomnieć się o tron i stoczyć bój z potężną czarownicą w decydującej rozgrywce między światłością a mrokiem.

Prawa wykupiło Warner Bros, a produkcję wspiera sama Emma Watson, wielka fanka książki, rozważająca nawet wystąpienie w filmie. 
blog comments powered by Disqus