50 niesamowitych kobiet w nauce - w obrazkach

Autor: Diana Cereniewicz
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
7 sierpnia 2016

Rachel Ignotofsky napisała i zilustrowała książkę Women in Science – 50 fearless pioneers – who changed the world. Przedstawia ona sylwetki pięćdziesięciu niezwykłych i inspirujących kobiet nauki: inżynierów, biolożki, chemiczki, wynalazczynie... Jednym słowem tworzy przekrój przez różnorodne dziedziny i pokazuje najciekawsze kobiety, które wybiły się w nich ponad przeciętność.
 
 
Ignotofsky postanowiła także pokazać kobiety różnego pochodzenia, narodowości, koloru skóry, orientacji i o różnorodnych tradycjach kulturowych, by każdy czytelnik poczuł, że ktoś podobny do niego (niej) odniósł sukces i ma szansę odnieść sukces niezależnie od uwarunkowań.
 
Autorka robi przekrój nie tylko przez dziedziny, ale także przez historię. Przechodzi od starożytności, poprzez wieki aż do współczesności. Dla nas ciekawym, choć zupełnie nie zaskakującym faktem, będzie wyróżnienie Marii Skłodowskiej-Curie – jako jedynej udało jej się przecież zdobyć Nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach!
 
Śliczne i oryginalne ilustracje połączone są z tekstem, grafikami i wykresami. Dodatkowo pokazana jest także oś czasu przedstawiająca najważniejsze wydarzenia w historii kobiet nauki, zatrważające statystyki ukazujące wielką rozbieżność w ilości kobiet i mężczyzn w STEM (science, technology, engineering, mathematics).
 
I z tym większym szacunkiem czyta się o osiągnięciach tych pięćdziesięciu niesamowitych kobiet. Zdecydowanie warto się zapoznać. Niestety, w Polsce książka jest niedo dostania - ale możecie ją nabyć np. na Amazonie.


blog comments powered by Disqus