51 najlepszych serii fantasy według BuzzFeed
Popularny serwis informacyjny BuzzFeed stworzył listę 51 najpopularniejszych serii fantastycznych ostatnich pięćdziesięciu lat. Znajdują się wśród nich klasyki, bez których takie listy nie mogą się obyć (jak Władca pierścieni, Ziemiomorze czy Kroniki Amberu), ale pojawiły się także dość nowe pozycje (jak na przykład Fillory Leva Grossmana), które świat dopiero poznaje.
Niektóre z tych cykli nie są dostępne na rynku polskim, ale większość doczekała się przynajmniej jednego wydania.
1. Patrick Rothfuss Kroniki Królobójcy
2. Brandon Sanderson Archiwum Burzowego Światła
3. George R.R. Martin Pieśń Lodu i Ognia
4. J.R.R. Tolkien Władca pierścieni
6. Philip Pullman Mroczne materie
7. Terry Pratchett Świat Dysku
8. Joe Abercrombie Pierwsze prawo
9. Terry Brooks Trylogia Miecz Shannary
10. Peter V. Brett Malowany człowiek (Cykl Demoniczny)
11. Patricia A. McKillip Mistrz zagadek z Hed
12. Brandon Sanderson Z mgły zrodzony
13. Scott Lynch Niecni Dżentelmeni
14. N.K. Jemisin Trylogia Dziedzictwa
15. Robin Hobb Kupcy i ich żywostatki
17. Terry Goodkind Miecz Prawdy
18. C.S. Lewis Opowieści z Narni
19. Ursila K. Le Guin Ziemiomorze
20. Guy Gavriel Kay Fionavarski gobelin
22. Mark Lawrence Rozbite Imperium
23. Richard K. Morgan A Land Fit for Heroes
Niemal dziesięć lat po tym, gdy Sojusz Ludzi i Kiriath odparł najeźdźców Scalded Folk, trzech bohaterów tamtej wojny nadal ma problemy z przystosowaniem się do niełatwych czasów pokoju oraz nowego, narastającego konfliktu między północną Ligą a Imperium Yhelteh.
Ringil Eskiath żyje na wybranym przez siebie samego wygnaniu z jego rodzimego Trelayne, przehandlowując wojenne opowieści za łóżko i miskę w pewnej niewielkiej gospodzie; dla większości ludzi jest bohaterem Gallows Gap, ale dla własnej rodziny stał się wyrzutkiem, ponieważ jest gejem. Pan kir-Archeth Indamaninarmal, jedyny na świecie pół-kiriath, pół-człowiek, została porzucona przez lud Kiriath, który opuścił ten świat. Ma coraz mniej cierpliwości i tolerancji dla dekadencji dworu Cesarza Yhelteth. Edgar Dragonbane, najemnik z Majak, powrócił do swojego ludu po wojnie, ale po zobaczeniu cudów cywilizacji czuje, że już nie należy do tego miejsca - krainy nomadów, których klanu jest przywódcą...
24. Diana Gabaldon Obca
26. Steven Erikson Malazańska Księga Poległych
28. Laurie J. Marks Elemental Logic
Seria składa się z czterech samodzielnych, ale następujących po sobie chronologicznie powieści: Fire Logic, Earth Logic, Water Logic oraz Air Logic. Żywioły pomagały pokojowemu ludowi Shaftal w utrzymaniu porządku, leczeniu, niesieniu radości i pracy przez pokolenia. Jednak około 35 lat przed wydarzeniami z pierwszej ksiażki Shaftal zostało najechane przez armię Sainnitów, którzy chcą za wszelką cenę zniszczyć całą magię, bojąc się, żeby nie została użyta przeciwko nim. Zabili wszystkie czarownice panujące nad żywiołami, które mogli znaleźć. Nie zauważyli jednak, że zdolności magiczne są w Shaftal dziedziczne. Nadal więc rodzą się dzieci, które mogą władać magią i żywiołami.
Kiedy Sainnici zostali odcięci od swojego ojczystego kraju, coraz większe straty zadaje im partyzntka. Dla wojny duże znaczenie ma też fakt, że w obu ludach mężczyźni i kobiety są sobie równi i tak samo stają w szeregach do walki, a ich związki nie są ograniczone płcią.
29. Roger Zelazny Kroniki Amberu
30. Marion Zimmer Bradley Mgły Avalonu
31. Mary Stewart The Merlin Quintet
Pierwsza trylogia The Merlin Quintet wydana została w latach 1970-1979: The Crystal Cave, The Hollow Hills oraz The Last Enchantment. W 1983 powstała czwarta książka, The Wicked Day, a w 1995 - The Prince and the Pilgrim.
Pierwsza powieść to wersja początków mitu arturiańskiego - pochodzenie i poczęcie króla Artura - widziana oczami Merlina z czasów dzieciństwa. W drugiej młodziutki Merlin relacjonuje narodziny i młodość przyszłęgo króla aż do czasów jego koronacji, w trzeciej - czasy panowania Artura. Czwarta część to ponowne opowiedzenie całości - z punktu widzenia Mordreda, a ostatnia z kolei opowiada o młodym księciu Alexandrze, którego ojciec został zbity przez króla Kornwalii. Młody książę wyrusza w podróż w poszukiwaniu świętego Graala.
32. R.A Salvatore Legenda Drizzta
33. Michael Moorcock Elryk Saga
Jest to opowieść o Elryku, zanim został nazwany Zabójcą Kobiet, zanim ostatecznie runęło Melniboné.
Jest to opowieść o jego przerażającej rywalizacji z kuzynem Yyrkoonem i jego gorzkiej miłości do Cymoril, zanim ta rywalizacja i miłość doprowadziły Śniące Miasto - Imrryn do pożogi i spustoszenia przez najeźdźców z Młodych Królestw.
Jest to opowieść o dwóch czarnych mieczach: Zwiastunie Burzy i Żałobnym Ostrzu, o tym jak zostały odnalezione i jaką odegrały rolę w przeznaczeniu tak Elryka, jak i Melniboné - przeznaczeniu, które miało kształtować coś znacznie ważniejszego - los całego świata.
Jest to opowieść o czasach, gdy Elryk był królem i Czarnoksiężnikiem, władcą smoków, floty i licznej jeszcze półczłowieczej rasy, rządzącej Melniboné - Smoczą Wyspą od dziesięciu tysięcy lat.
34. Brian Jacques Redwall
Seria powieści fantasy dla dzieci. Pierwsza powieść, od której nazwę wziął cały cykl, wydano w 1986 roku. Akcja książek dzieje się w wielu różnych momentach historii świata Redwall. Wędrujemy tam po lasach Mossflower, otaczających krainę wyspach i kraju zwanym Southsward. Wszystkie postaci są antropomorficznymi zwierzętami. W książkach znajdziemy też sporo magii.
35. Naomi Novik Temeraire
36. Christopher Paolini Dziedzictwo
37. Michael J. Sullivan Odkrycia Riyrii
38. R. Scott Bakker Książę Nicości
39. Margaret Weis i Tracy Hickman Dragonlance
40. Stephen R. Donaldson Kroniki Thomasa Covananta

41. Brian McClellan Trylogia Magów Prochowych
42. T.H. White Był sobie raz na zawsze król
43. Jonathan Stroud Trylogia Bartimaeusa
Trylogia dla dzieci, tematycznie w klimatach alternatywnych historii, fantasy i magii. Opublikowana w latach 2003-2005, potem wydano prequel w 2010 roku. Bartimaeus, tytułowy bohater, to liczący sobie 5 tys. lat dżin o mocy na średnim poziomie. Trylogia skupia się na historii nastoletniego maga, Nathaniela, który przyzwał dżina. Razem uczestniczą w budowaniu nowej magicznej dominacji w alternatywnym Londynie.
44. Mervyn Peake Gormenghast
Seria opowiada o przygodach młodego Tytusa Groana oraz Gormenghastu, czyli... wielkiego zamku, w którym mieszkają spadkobiercy rodu Groan. Autor koncentruje się na życiorysie Tytusa. W pierwszej powieści, Titus Groan, poznajemy go jako jeszcze niemowlę, które po śmierci ojca przejmuje tytuł 77. Hrabiego Groan. Większość akcji dotyczy wydarzeń, w którym młody bohater siłą rzeczy nie bierze udziału.
46. Susan Cooper The Dark is Rising Sequence
Seria po raz pierwszy została wydana w latach 1965-1977, liczy sobie 5 tomów. Przeznaczona jest dla nastolatków. Głównym bohaterem jest 11-letni Will Stanton, który w dniu swoich urodzin dowiaduje się, że należy do "Starożytnych" (The Old Ones), a jego przeznaczeniem jest władanie mocami Światła w odwiecznej walce z Mrokiem. Powieść przesiąknięta jest brytyjską mitologią, zwłaszcza dużo w niej elementów mitu arturiańskiego oraz motywów celtyckich i nordyckich. Na podstawie cyklu powstał serial.
48. Miles Cameron The Red Knight
The Red Knight oryginalnie zaplanowane było jako trylogia, ale rozrosło się do pięciu tomów. To seria fantasy, której akcja dzieje się w alternatywnej wersji średniowiecza. Głównym bohaterem jest mało znany najemnik nazywany Czerwonym Rycerzem. Przewodzi grupce najemników w walce z wiwernami, panoszącymi się po królestwie, za 28 florenów miesięcznie. Akcja właściwa zaczyna się, gdy zostaje wynajęty do ochrony pewnego opactwa, a jego pochodzenie zaczyna odgrywać coraz większą rolę - w tym w nadchodzącej powoli wojnie.
50. Raymond E. Feist Saga o wojnie światów
W pierwszym z czterech tomów poznajemy Puga, mieszkającego w znajdującym się na rubieżach Królestwa Wysp mieście Crydee. Pug, sierota, trafia na nauki do mistrza magii Kulgana i dzięki swojej odwadze zdobywa miejsce na królewskim dworze. Magia, którą włada, jest dziwna i nieznana nawet jego nauczycielowi - i będzie w stanie odmienić losy dwóch światów, w których toczą się właśnie wojny.
51. Lev Grossman Fillory
- Angelus za 2012 rok - tytuły ubiegające się o nagrodę
- Nominacje do nagrody im. Arthura C.Clarke'a 2013
- Nominacje do NIKE 2013
- Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2013
- Książki-finalistki Nike 2013
- Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2014
- Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2013 rok
- Ogłoszono laureatów nagrody Hugo 2014
- Nominacje do nagrody Hugo 2015 - pełna lista
- Fantastyka o dinozaurach? No jasne!
- 6 ulubionych książek Chiny Miéville’a
- 10 książek o wróżkach, wróżach, fae i spółce
- Harry Potter na całym świecie - najlepsze i najciekawsze okładki cz. I
- Laureaci Nagrody Hugo 2015
- Harry Potter na całym świecie - najlepsze i najciekawsze okładki cz. II
- 11 najciekawszych książek o zombie - po polsku
- 10 ulubionych książek Ann Leckie
- Książki na ekrany, czyli co się gotuje w kinie?
- Książki na święta #1 Jaką książkę wybrać na prezent dzieciom?
- Książki na święta #2 Powieści dla nastolatków
- Książki na święta #3 Powieści dla kobiet, dla mężczyzn, dla każdego
- Najlepsze książki 2015 według Gildii
- Jacek Dukaj: demokracja, człowieczeństwo, polskość i science fiction
- Baśnie są starsze niż sądziliśmy
- Książki o miłości - co czytać w Walentynki?
- Nawet 14% wtórnych analfabetów? Zatrważający wynik dorocznego badania Biblioteki Narodowej
- Aurealis Awards 2015 przyznane!
- Nominacje do Nagrody Żuławskiego 2016
- Najlepsze cykle fantasy według Gildii. Część III
- Najciekawsze powieści 'standalone' fantasy według Gildii
- Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część I
- Śląkfa 2015 - nominacje
- Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2016
- Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część III
- Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część IV
- Najciekawsze samodzielne powieści science fiction według Gildii
- Najciekawsze samodzielne powieści science fiction według Gildii II
- Nominacje do Nagrody Zajdla za 2015 rok
- World Fantasy Award 2016 - nominacje
- Najciekawsze powieści - steampunk. Część I
- Nominacje do David Gemmel Awards 2016
- Skucha J.K. Rowling
- Najciekawsze powieści - steampunk. Część II
- Amerykańska polityka twardych okładek
- Pratchett w TAKICH okładkach jest pyszny!
- Ewolucja e-czytników. Od autodestrukcji do czytania bez limitu
- Najfajniejsze (i nie tylko) adaptacje horrorów – książka kontra film
- Nominacje do nagrody Hugo 2016
- Hugo 2016 - laureaci Nagrody
- Co dalej? Laureaci Hugo zdradzają, nad czym pracują
- Magiczne ilustracje Salvadora Dalego do "Alicji w Krainie Czarów"
- Laureaci Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2016
- Laureaci British Fantasy Award 2016
- Atlas z lodu i ognia - wszystkie mapy światów Martina, które chciałbyś zobaczyć
- Klasyka fantastyki w pięknym wydaniu - że palce lizać!
- Love story prosto ze Śródziemia J.R.R. Tolkiena trafi na półki
- World Fantasy Award 2016 - laureaci
- Bad Sex Awards 2016
- Czy rodzina Tolkiena jest z Gdańska?
- Czytanie książek jeszcze nigdy nie było tak wygodne - polskie czytniki ebooków