51 najlepszych serii fantasy według BuzzFeed

Autor: Diana Cereniewicz
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
16 października 2015

Popularny serwis informacyjny BuzzFeed stworzył listę 51 najpopularniejszych serii fantastycznych ostatnich pięćdziesięciu lat. Znajdują się wśród nich klasyki, bez których takie listy nie mogą się obyć (jak Władca pierścieni, Ziemiomorze czy Kroniki Amberu), ale pojawiły się także dość nowe pozycje (jak na przykład Fillory Leva Grossmana), które świat dopiero poznaje.

Niektóre z tych cykli nie są dostępne na rynku polskim, ale większość doczekała się przynajmniej jednego wydania.

 

1.    Patrick Rothfuss Kroniki Królobójcy

2.    Brandon Sanderson Archiwum Burzowego Światła

3.    George R.R. Martin Pieśń Lodu i Ognia

4.    J.R.R. Tolkien Władca pierścieni

5.    Brent Weeks Czarny Pryzmat

6.    Philip Pullman Mroczne materie

7.    Terry Pratchett Świat Dysku

8.    Joe Abercrombie Pierwsze prawo

9.    Terry Brooks  Trylogia Miecz Shannary

10.  Peter V. Brett Malowany człowiek (Cykl Demoniczny)

11.  Patricia A. McKillip Mistrz zagadek z Hed

12.  Brandon Sanderson Z mgły zrodzony

13.  Scott Lynch Niecni Dżentelmeni

14.  N.K. Jemisin Trylogia Dziedzictwa

15.  Robin Hobb Kupcy i ich żywostatki

16.  J.K. Rowling Harry Potter

17.  Terry Goodkind Miecz Prawdy

18.  C.S. Lewis Opowieści z Narni

19.  Ursila K. Le Guin Ziemiomorze

20.  Guy Gavriel Kay Fionavarski gobelin

21.  Anthony Ryan Kruczy Cień

22.  Mark Lawrence Rozbite Imperium

23.  Richard K. Morgan A Land Fit for Heroes

Niemal dziesięć lat po tym, gdy Sojusz Ludzi i Kiriath odparł najeźdźców Scalded Folk, trzech bohaterów tamtej wojny nadal ma problemy z przystosowaniem się do niełatwych czasów pokoju oraz nowego, narastającego konfliktu między północną Ligą a Imperium Yhelteh.

Ringil Eskiath żyje na wybranym przez siebie samego wygnaniu z jego rodzimego Trelayne, przehandlowując wojenne opowieści za łóżko i miskę w pewnej niewielkiej gospodzie; dla większości ludzi jest bohaterem Gallows Gap, ale dla własnej rodziny stał się wyrzutkiem, ponieważ jest gejem. Pan kir-Archeth Indamaninarmal, jedyny na świecie pół-kiriath, pół-człowiek, została porzucona przez lud Kiriath, który opuścił ten świat. Ma coraz mniej cierpliwości i tolerancji dla dekadencji dworu Cesarza Yhelteth. Edgar Dragonbane, najemnik z Majak, powrócił do swojego ludu po wojnie, ale po zobaczeniu cudów cywilizacji czuje, że już nie należy do tego miejsca - krainy nomadów, których klanu jest przywódcą...

24.  Diana Gabaldon Obca

25.  Robert Jordan Koło czasu

26.  Steven Erikson Malazańska Księga Poległych

27.  Glen Cook Czarna Kompania

28.  Laurie J. Marks Elemental Logic

Seria składa się z czterech samodzielnych, ale następujących po sobie chronologicznie powieści: Fire Logic, Earth Logic, Water Logic oraz Air Logic. Żywioły pomagały pokojowemu ludowi Shaftal w utrzymaniu porządku, leczeniu, niesieniu radości i pracy przez pokolenia. Jednak około 35 lat przed wydarzeniami z pierwszej ksiażki Shaftal zostało najechane przez armię Sainnitów, którzy chcą za wszelką cenę zniszczyć całą magię, bojąc się, żeby nie została użyta przeciwko nim. Zabili wszystkie czarownice panujące nad żywiołami, które mogli znaleźć. Nie zauważyli jednak, że zdolności magiczne są w Shaftal dziedziczne. Nadal więc rodzą się dzieci, które mogą władać magią i żywiołami. 

Kiedy Sainnici zostali odcięci od swojego ojczystego kraju, coraz większe straty zadaje im partyzntka. Dla wojny duże znaczenie ma też fakt, że w obu ludach mężczyźni i kobiety są sobie równi i tak samo stają w szeregach do walki, a ich związki nie są ograniczone płcią.

29.  Roger Zelazny Kroniki Amberu

30.  Marion Zimmer Bradley Mgły Avalonu

31.  Mary Stewart The Merlin Quintet

Pierwsza trylogia The Merlin Quintet wydana została w latach 1970-1979: The Crystal Cave, The Hollow Hills oraz The Last Enchantment. W 1983 powstała czwarta książka, The Wicked Day, a w 1995 - The Prince and the Pilgrim.

Pierwsza powieść to wersja początków mitu arturiańskiego - pochodzenie i poczęcie króla Artura - widziana oczami Merlina z czasów dzieciństwa. W drugiej młodziutki Merlin relacjonuje narodziny i młodość przyszłęgo króla aż do czasów jego koronacji, w trzeciej - czasy panowania Artura. Czwarta część to ponowne opowiedzenie całości - z punktu widzenia Mordreda, a ostatnia z kolei opowiada o młodym księciu Alexandrze, którego ojciec został zbity przez króla Kornwalii. Młody książę wyrusza w podróż w poszukiwaniu świętego Graala.

32.  R.A Salvatore Legenda Drizzta

33.  Michael Moorcock Elryk Saga

Jest to opowieść o Elryku, zanim został nazwany Zabójcą Kobiet, zanim ostatecznie runęło Melniboné.

Jest to opowieść o jego przerażającej rywalizacji z kuzynem Yyrkoonem i jego gorzkiej miłości do Cymoril, zanim ta rywalizacja i miłość doprowadziły Śniące Miasto - Imrryn do pożogi i spustoszenia przez najeźdźców z Młodych Królestw.

Jest to opowieść o dwóch czarnych mieczach: Zwiastunie Burzy i Żałobnym Ostrzu, o tym jak zostały odnalezione i jaką odegrały rolę w przeznaczeniu tak Elryka, jak i Melniboné - przeznaczeniu, które miało kształtować coś znacznie ważniejszego - los całego świata.

Jest to opowieść o czasach, gdy Elryk był królem i Czarnoksiężnikiem, władcą smoków, floty i licznej jeszcze półczłowieczej rasy, rządzącej Melniboné - Smoczą Wyspą od dziesięciu tysięcy lat.

34.  Brian Jacques Redwall

Seria powieści fantasy dla dzieci. Pierwsza powieść, od której nazwę wziął cały cykl, wydano w 1986 roku. Akcja książek dzieje się w wielu różnych momentach historii świata Redwall. Wędrujemy tam po lasach Mossflower, otaczających krainę wyspach i kraju zwanym Southsward. Wszystkie postaci są antropomorficznymi zwierzętami. W książkach znajdziemy też sporo magii. 

35.  Naomi Novik Temeraire

36.  Christopher Paolini Dziedzictwo

37.  Michael J. Sullivan Odkrycia Riyrii

38.  R. Scott Bakker Książę Nicości

39.  Margaret Weis i Tracy Hickman Dragonlance

40.  Stephen R. Donaldson Kroniki Thomasa Covananta

Dotychczasowe życie Thomasa Covenanta, zaczynającego odnosić sukcesy pisarza, szczęśliwego męża i ojca, skończy się w chwili, gdy usłyszy wyrok - choroba Hansena. Trąd. Thomas Covenant jest trędowaty. Wiadomo, jakie konsekwencje niesie ze sobą to słowo. Trąd, choroba w rzeczywistości mało zaraźliwa, wzbudza strach i obrzydzenie. Trędowaty to człowiek wyrzucony ze społeczeństwa. I społeczeństwo Covenanta odrzuca. Opuszcza go, zabierając synka, ukochana żona. Inni boją się nawet wtedy, gdy z rzadka przychodzi do znajdującego się nieopodal jego domu miasteczka.

             41.  Brian McClellan Trylogia Magów Prochowych

42.  T.H. White Był sobie raz na zawsze król

43.  Jonathan Stroud Trylogia Bartimaeusa

Trylogia dla dzieci, tematycznie w klimatach alternatywnych historii, fantasy i magii. Opublikowana w latach 2003-2005, potem wydano prequel w 2010 roku. Bartimaeus, tytułowy bohater, to liczący sobie 5 tys. lat dżin o mocy na średnim poziomie. Trylogia skupia się na historii nastoletniego maga, Nathaniela, który przyzwał dżina. Razem uczestniczą w budowaniu nowej magicznej dominacji w alternatywnym Londynie.

44.  Mervyn Peake Gormenghast

Seria opowiada o przygodach młodego Tytusa Groana oraz Gormenghastu, czyli...  wielkiego zamku, w którym mieszkają spadkobiercy rodu Groan. Autor koncentruje się na życiorysie Tytusa. W pierwszej powieści, Titus Groan, poznajemy go jako jeszcze niemowlę, które po śmierci ojca przejmuje tytuł 77. Hrabiego Groan. Większość akcji dotyczy wydarzeń, w którym młody bohater siłą rzeczy nie bierze udziału. 

45.  Garth Nix Stare Królestwo

46.  Susan Cooper The Dark is Rising Sequence

Seria po raz pierwszy została wydana w latach 1965-1977, liczy sobie 5 tomów. Przeznaczona jest dla nastolatków. Głównym bohaterem jest 11-letni Will Stanton, który w dniu swoich urodzin dowiaduje się, że należy do "Starożytnych" (The Old Ones), a jego przeznaczeniem jest władanie mocami Światła w odwiecznej walce z Mrokiem. Powieść przesiąknięta jest brytyjską mitologią, zwłaszcza dużo w niej elementów mitu arturiańskiego oraz motywów celtyckich i nordyckich. Na podstawie cyklu powstał serial.

47.  Robin Hobb Skrytobójca

48.  Miles Cameron The Red Knight

The Red Knight oryginalnie zaplanowane było jako trylogia, ale rozrosło się do pięciu tomów. To seria fantasy, której akcja dzieje się w alternatywnej wersji średniowiecza. Głównym bohaterem jest mało znany najemnik nazywany Czerwonym Rycerzem. Przewodzi grupce najemników w walce z wiwernami, panoszącymi się po królestwie, za 28 florenów miesięcznie. Akcja właściwa zaczyna się, gdy zostaje wynajęty do ochrony pewnego opactwa, a jego pochodzenie zaczyna odgrywać coraz większą rolę - w tym w nadchodzącej powoli wojnie.

49.  N.K. Jemisin Sen o krwi

50.  Raymond E. Feist Saga o wojnie światów

W pierwszym z czterech tomów poznajemy Puga, mieszkającego w znajdującym się na rubieżach Królestwa Wysp mieście Crydee. Pug, sierota, trafia na nauki do mistrza magii Kulgana i dzięki swojej odwadze zdobywa miejsce na królewskim dworze. Magia, którą włada, jest dziwna i nieznana nawet jego nauczycielowi - i będzie w stanie odmienić losy dwóch światów, w których toczą się właśnie wojny.

51.  Lev Grossman Fillory

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus