Książki na ekrany, czyli co się gotuje w kinie?


Wspólnymi siłami zebrałyśmy, przygotowałyśmy, przetłumaczyłyśmy i sprawdziłyśmy, co słychać w książkowo-filmowym światku. Możecie uznać ten artykuł za rozwinięcie listy powieści YA, którymi interesuje się Hollywood.

Plotka

Neil Gaiman i Terry Pratchett Dobry omen

Powieść została wydana w 1990 roku. Adaptacja pozostaje na razie tylko plotką i to dość starą: już w 2014 roku Neil Gaiman tajemniczo ogłosił, że ktoś z BBC wkradł się do studia, gdzie właśnie nagrywano adaptację radiową książki, z zamiarem nabycia praw. I to tyle. Sama powieść jest parodią filmu Omen i opowiada o aniele Azirafalu i demonie Crowley’u, którzy starają się zapobiec Apokalipsie, opisanej w Przistoynych i akuratnych profecyjach Agness Nutter. Poniżej możecie zobaczyć trailer słuchowiska.

 

Prawa kupione, ale póki co, brak konkretów

Richard K. Morgan Modyfikowany węgiel

Prawa do wydanej w 2002 roku powieści nabyło studio filmowe Mythology Entertainment trzy lata temu. Od tamtej pory nie ma żadnych informacji o statusie produkcji, więc nie wiadomo, czy książka trafi na wielki ekran. W Modyfikowanym węglu ludzka świadomość może być przenoszona do innych ciał, o ile osobę stać na taką operację. Żołnierz Takeshi Kovacs został wgrany do ciała policjanta, by zbadać okoliczności śmierci jednego z arystokratów rządzących krajem.

 

 

 

 

 

Ann Leckie Zabójcza sprawiedliwość

Debiut roku 2013 już wpadł w oko Fabrik i FOX Television Studios; biorą one pod uwagę stworzenie serialu na podstawie tej space opery. Zabójcza sprawiedliwość opowiada o Breq, która niegdyś była całym okrętem „Sprawiedliwością Toren”, ale został z niej tylko jeden fragment, który dąży do konfrontacji z władcą całego Imperium Radch – Anaander Miaanai.

Daniel José Older cykl Bone Street Rumba

Aktorka Anika Noni Rose jest zainteresowana adaptacją tej serii urban fantasy z 2015 roku, ale jeszcze nie wiadomo, czy ma to być serial, czy film. Bone Street Rumba opowiada o Carlosie Delacruzie, który jest „halfie” – "połówkiem”: pół żywym-pół martwym. A to sprawia, że jest idealną osobą, by być soulcatcherem – łowcą dusz, które zakłócają spokój w Nowym Jorku. Poniżej możecie posłuchać fragmentu książki w brawurowej adaptacji.

Aldous Huxley Nowy wspaniały świat

Studio Stevena Spielberga Amblin Entertainment chce stworzyć serial z tej kultowej książki. Huxley’owska antyutopia z 1932 roku przedstawia dość przerażającą wizję ludzi, którzy powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania, a społeczeństwo osiągnęło szczyt zorganizowania, gdzie każdy jest cząstką większej społeczności.

Tu należy wspomnieć, że powieść miała już dwie adaptacje - w 1980 i 1998 roku.

Frederik Pohl Gateway. Brama do gwiazd

Powieść Pohla z 1977 roku została ostatnio zauważona przez kanał SyFy. W planach jest serial, którym zajęliby się David Eick i Josh Pate. W powieści ludzkość odkrywa tytułową bramę, należącą do obcej rasy. Prowadzi to do swoistej gorączki złota – ludzie szybko chcą dowiedzieć się jak najwięcej o kosmitach Heechee i obrócić artefakty, które odnajdują, w fortuny.

Cory Doctorow Mały brat

Paramount Pictures zakupiło prawa do Małego brata, książki z 2008 roku, która opisywana jest jako współczesny techno-thriller. Studio chce mieć własną serię YA, a powieść Doctorowa idealnie wpisuje się w ten nurt: opowiada o hakerze, siedemnastolatku z San Francisco, który walczy z państwem policyjnym, w jakie zamieniło się jego miasto.

John Scalzi Lock In

O projektach we wczesnych fazach planowania Scalzi ma jedno do powiedzenia: „nie ekscytujcie się za bardzo, póki seriale nie dostaną zielonego światła”.  W powieści wirus paraliżuje jeden procent (pięć milionów) ludzi, a gdy jeden ze sparaliżowanych zostaje zamordowany, rozpoczyna się śledztwo. Prawa do nakręcenia pilota Lock In, powieści z 2014 roku, nabyło Legendary TV., nadal jednak nic nie wiadomo o samej produkcji.

Ian McDonald Luna: New Moon

Niektórzy nazywają tę serię, wydaną w tym roku, Grą o tron w kosmosie. Po kolonizacji Księżyca członkowie rządzących rodzin knują, mordują i sabotują, by uzyskać kontrolę nad Księżycem. Stacja CBS wygrała prawa do ekranizacji w przetargu, który odbył się w sierpniu, ale nie ma jeszcze informacji o żadnych terminach czy nazwiskach.

John Scalzi Czerwone koszule

Parodia Star Treka opowiadająca o grupie rekrutów, którzy odkrywają meta-spisek (członkowie załogi giną jak muchy), została zauważona przez kanał FX już rok po premierze książki (2012). Serial miałby być pod opieką producenta Jona Shestacka, a reżyserią zajmowałby się Ken Kwapis. Niestety od 2014 roku nie ma żadnych nowych wiadomości o produkcji.

Daniel H. Wilson Robokalipsa

Takie World War Z, ale z robotami. Powieść Wilsona z 2011 roku opisuje historię ludzkości po Osobliwości - gdy przestały działać telefony i internet, a tajemnicza siła przejęła kontrolę nad maszynami - oraz jej konsekwencje. To kolejny z potencjalnych projektów Spielberga, ale stoi on w kolejce. Film produkuje studio Dreamworks, na razie premiera zaplanowana jest na 2017 rok.

Charlie Jane Anders Six Months, Three Days

Nowelka o mężczyźnie, który widzi przyszłość oraz kobiecie, która widzi wiele przyszłości. Wydana w 2011 roku wzbudziła zainteresowanie kanału NBC. Producentką serialu ma zostać Krysten Ritter, a fabuła zostałaby lekko zmieniona na opowieść o parze detektywów, którzy wiedzą, że się zakochają, jeśli zapobiegną śmierci mężczyzny za sześć miesięcy i trzy dni.

Robert Charles Wilson Spin

SyFy chce zrobić ze Spin szcześciogodzinną miniserię, ale ma teraz tyle premier i zapowiedzi, że adaptacja powieści Wilsona została odsunięta na dalszy plan. W książce Ziemia zostaje otoczona wielką barierą, za którą czas płynie szybciej. Okazuje się, że Słońce wypali się za czterdzieści lat i ludzkość musi znaleźć sposób na powstrzymanie apokalipsy lub sprowadzenie życia na Marsa.

Jonathan Bellairs The House with a Clock in Its Walls

Powieść z 1973 roku, której adaptacją na wielki ekran zajmuje się studio Mythology Entertainment. Książka jest częścią serii o przygodach Lewisa Barnavelta i jego wuja, czarnoksiężnika, ścierających się z czarną magią, artefaktami i końcem świata.

Produkcją początkowo był zainteresowany Eric Kripke (Supernatural), jednak nie ma żadnych newsów od 2012 roku.

Ben H. Winters The Last Policeman

Stosunkowo świeża książka, wydana w 2012 roku. Opowiada o oczekiwaniu na koniec świata - ludzkość dowiaduje się, że asteroida zmierza w kierunku Ziemi i do momentu zderzenia pozostało 6 miesięcy. Mimo to ostatni policjant, detektyw Hank Palace, nadal wykonuje swoją pracę i bada morderstwa.

W 2012 roku telewizja CBS ogłosiła produkcję serialu na podstawie powieści, jednak od tamtej pory nie ma żadnych nowych wiadomości - możliwe, że projekt zarzucono. Poniżej możecie zobaczyć trailer książki.

 

PRE Produkcja

Neil Gaiman, Skottie Young Na szczęście mleko...

Ilustrowana książka dla dzieci o tym, jak tata musi zająć się domem i dziećmi, a przede wszystkim - kupić mleko. Przykuła uwagę telewizji Fox, która zainteresowana jest produkcją częściowo animowanego filmu dla dzieci. Wszystko jest na razie w fazie negocjacji szczegółów.

John Scalzi Ghost Brigades

Książka opublikowana w 2004 roku. Prawa do produkcji wykupiła niedawno telewizja SyFy. Ghost Brigades to tytuł drugiej z serii książek Old Man's War (Wojna starego człowieka), na której oprze się serial. Fabuła opowiada historię żołnierza, Johna Perry'ego, slużącego w CDF - Ceolonial Defense Forces. Narrator, 75-letni Perry, wspomina cała historię służby, podczas której chronił ziemskie kolonie na różnych planetach.

Wcześniej prawa do ekranizacji miało Paramount Pictures. Aktualnie serial jest w fazie preprodukcji.

Philip Pullman Mroczne materie

Trylogia Pullmana, uznawana za klasykę fantastyki, mają trafić pod czułą opiekę stacji telewizyjnej BBC One. Fabuła skupia się na wędrówce dwójki młodych bohaterów, Lyry i Willa, przez równoległe światy oraz na wojnie między światami ziemskim i niebiańskim. Całość spaja tajemnicza przepowiednia dotycząca Lyry.

Producent, BBC One, połączył siły z New Line Cinema - studiem, które ma na koncie film Złoty kompas z 2007 roku. Z pomocą Pullmana, który pisze scenariusz, ma powstać seria dla telewizji, łącząca wszystkie trzy książki. Na razie wszystko jest w fazie preprodukcji.

 

Grady Hendrix Horrorstör

To świeża, wydana w 2014 roku powieść o piątce pracowników wielkiego sklepu meblowego ORSK (oczywiście nie mającego nic wspólnego z IKEA). Bohaterowie zgłaszają się na ochotnika, żeby przenocować w sklepie i sprawdzić, co powoduje tajemnicze zniszczenia, które znajdowane są zawsze rano po otwarciu. Prawa wykupiła telewizja FOX, zapowiadając formę serializowaną, na razie jednak więcej informacji podający tylko o pilocie: ma trwać godzinę, znani są też producenci. Całość jest w fazie preprodukcji.

Neil Gaiman How to Talk to Girls at Parties

To dla odmiany opowiadanie, opublikowane pierwotnie w zbiorze Rzeczy ulotne i nominowane do nagrody Hugo w 2007 roku (możecie je przeczytać tutaj). Teoretycznie nadal jest w fazie produkcji w studiu See-Saw Films, ale premiera została już zapowiedziana na pierwszą połowę 2016 roku. Grają w nim m.in. Nicole Kidman, Ruth Wilson czy Matt Lucas.

Poniżej - teatralna adaptacja, która da wam wgląd w to, czego się spodziewać po tej historii.

Dan Simmons Hyperion

Kto nie zna Hyperiona? Ta niemłoda już powieść (premierę miała w 1989 roku) nigdy jeszcze nie trafiła na ekrany, małe czy duże. W 2009 roku studio Warner Bros przygotowywało się do stworzenia adaptacji w reżyserii Scotta Derricksona, z dwiema częściami - Hyperionem oraz Upadkiem Hyperiona - połączonymi w jeden film, jednak plany nie zostały zrealizowane. W 2011 z kolei ogłoszono, że telewizja SyFy kupiła prawa i ma zacząć produkcję mini serii Hyperion Cantos. Na razie wiadomo jednak tylko tyle, że powstaje scenariusz - odpowiada za niego Itmar Moses.

Margaret Atwood MaddAddam

To mało znana w Polsce powieść, a dokładnie - ostatnia część trylogii (u nas wydano tylko dwie pierwsze części - Oryks i Derkacz w 2004 i Rok Potopu w 2009 roku). To historia ludzkości po Suchej Powodzi (Potopie) pod koniec XXI wieku, gdy ludzkością rządzą korporacje, zagrażają jej genetycznie zmodyfikowane organizmy, a tytułowy Adam ogłasza się Mesjaszem.

Nad ekranizacją pracuje telewizja HBO, która oddała serię w ręce Darrena Aronofskyego. Jednak od 2014 roku nie ma żadnych nowych wiadomości o produkcji.

Charlaine Harris Midnight, Texas

To niewydana w Polsce trylogia (na razie powstały dwa tomy, pierwszy w 2014 roku) o oszuście Manfredzie Bernardo, udającym posiadacza mocy psychicznych wszelkiego rodzaju. Mężczyzna trafia do miasteczka Midnight w Teksasie, gdzie jego pobyt niespodziewanie się przedłuża przez tajemnicze morderstwa.

Ten serial produkuje telewizja NBC. Prace są już dość zaawansowane, a premierę pierwszego odcinka zaplanowano na jesień 2016 roku.

Ernest Cline Ready Player One

Książka w Polsce wydana w 2011 roku jako Player One. Akcja osadzona jest 2044 roku, gdy po wielkim kryzysie upadają globalne mocarstwa, ludzie głodują i zamarzają, a cywilizacja chyli się ku upadkowi. Główny bohater, podobnie jak inni ludzie, ucieka w rzeczywistość OASIS - połączenia gry MMO i internetu nowej generacji.

Ta ksiązka trafi do kin. Produkuje go koalicja Warner Bros, DreamWorks Pictures, Village Roadshow Pictures oraz DeLine Pictures, a premierę zapowiedziano na grudzień 2017. Wieść gminna niesie, że reżyserię ma koordynować sam Steven Spielberg. Wiadomo także, że w obsadzie mają znaleźć się Olivia Cooke, Elle Fanning i Lola Kirke.

Kim Stanley Robinson Czerwony Mars

The Red Mars to trylogia SF z początków lat 90. (pierwsze wydanie - 1992-1996). Opowiada o wczesnej fazie kolonizacji Marsa przez ludzi z perspektywy pierwszej setki kolonistów, którzy opuszczają przeludnioną Ziemię dręczoną katastrofami ekologicznymi i rządami korporacji. Książka zyskała także czwartą część, zbiór opowiadań The Martians.

W styczniu 2015 ogłoszono, że prawa do serii zakupiła telewizja Spike TV, a adaptacją na serial ma się zająć sam J. Michael Straczynski (znany m.in. z serialu Babylon 5).

George R. R. Martin The Skin Trade

The Skin Trade Martin opublikował w 1989 roku w zbiorze Dark Visions. Opowiadanie to jest "wilkołaczym noir". Detektyw Randi Wade zostaje wplątana w śledztwo dotyczące serii zabójstw, w których morderca zdziera ze swoich ofiar skórę. Sytuacja komplikuje się, gdy jej przyjaciel staje się celem kolejnych ataków. Prawo do telewizyjnej adaptacji posiada Cinemax, na zlecenie stacji scenariusz pilotażowego odcinka pisze Kalinda Vasquez (Prison Break, Dawno dawno temu).

Stephen King Mroczna Wieża

Pierwsza część tej opus magnum Kinga (a przynajmniej autor za taką ją uznaje) ukazała się w 2003 roku. Prawa do jej filmowej oraz telewizyjnej wykupiło Sony Pictures. Mroczna Wieża łączy w sobie elementy fantasty, science fiction, horroru oraz westernu. Opowiada o losach rewolwerowca poszukującego wieży – będącej jednocześnie obiektem fizycznym i metaforycznym. Sony pracuje z Media Rights Capital nad serią filmów oraz uzupełniającym serialu, mającym przenieść na ekrany te dzieło Kinga. Scenarzysta Nikolaj Arcel (szwedzkie Dziewczyna z tatuażem), który nauczył się angielskiego po to, aby móc czytać książki Kinga, pracuje nad scenariuszem pierwszego filmu – The Gunslinger.

Joe Haldeman Wieczna wojna

Powieść ta ukazała się 1974 roku nakładem St. Martin’s Press, a prawa do jej filmowej ekranizacji kupiło studio Warner Bros. Na razie wiadomo tyle, że rolę głównego bohatera Williama Mandelli – walczącego na drugim końcu galaktyki żołnierza, który po zakończonej wojnie trafia do nieznanego sobie świata – zagra Channing Tatum. W Polsce powieść ukazała się nakładem Solaris.

Patrick Rothfuss Kroniki królobójcy

Prawa do ekranizacji Kronik królobójcy (2007, polskie wydanie 2008 Rebis) wykupiło Lionsgate, które planuje na podstawie serii stworzyć – film, serial oraz grę. Mająca wciąż tylko dwa tomy trylogia Rothfussa opowiada o tym, jak muzyk i zawadiaka Kvothe opowiada o swoim życiu. Na razie nic więcej na temat adaptacji nie wiadomo.

Wesley Chu Time Salvager

Opublikowaną w 2015 roku przez Tor powieść na ekrany kin planuje przenieść Paramount Pictures. Główny bohater, James Griffin-Mars, przestępca, jest chronoczłowiekiem (chronman) – potrafi skakać w przyszłość i przeszłość, aby zapobiec przyszłej zagładzie ludzkości. Jednakże, kiedy do przyszłości sprowadza naukowca z przeszłości… sprawy się komplikują. Reżyserem adaptacji został Michael Bay (Armaggedon, Twierdza), a Chu jest producentem filmu.

Naomi Novik Wybrana (nasz patronat!)

Wydana w 2015 roku zarówno na świecie, jak i w Polsce (Rebis). Prawa do jej ekranizacji posiada Warner Bros. Agnieszka, lojalna acz trochę nieporadna główna bohaterka powieści, zostaje przekazana Smokowi, przerażającemu czarnoksiężnikowi, który co dziesięć lat odbiera wiosce jedną z młodych dziewcząt. Agnieszka nigdy nie sądziła, że wybierze właśnie ją – bardziej prawdopodobną kandydatką była jej najlepsza przyjaciółka, piękna Kasia. Dość szybko jednak okazuje się, dlaczego wybór Smoka padł właśnie na nią. Nami Novik pracuje nad scenariuszem wraz z Ellen DeGeneres.

Brian K. Vaughn i Pia Guerra Y: Ostatni z mężczyzn

Opublikowany w 2002 roku przez Vertigo komiks na ekrany telewizyjne chce przenieść stacja FX. Komiksowa historia analizuje możliwe konsekwencje epidemii, która zabija wszystkich z chromosomem Y poza jednym, jedynym mężczyzną – Yorykiem. W czasie, gdy część kobiet stara się odbudować jakoś społeczeństwo po katastrofie, inne starają się schwytać ostatniego pozostałego przy życiu faceta. Nina Jacobson (Igrzyska Śmierci) przekonała Vaughna, aby sprzedał jej prawa do telewizyjnej ekranizacji swojej ulubionej pracy. Aktualnie Jacobson negocjuje z wieloma gwiazdami Hollywood, chcącymi zająć się dalszymi pracami nad adaptacją.

Neil Gaiman Amerykańscy bogowie

Prawa do ekranizacji opublikowanej w 2001 roku powieść Gaimana wykupiła stacja telewizyjna Starz. Za projekt odpowiadają Bryan Fuller (Hannibal, Gdzie pachną stokrotki) oraz Michael Green (Heroes). Zgodnie z zapowiedziami serial ma mieć budowę antologii – poza opowiadaniem o głównym bohaterze, Cieniu, producenci poświęcą również uwagę postaciom pobocznym, pojawiającym się w książce, w czymś na kształt kameo. Prace nad scenariuszem trwają, właśnie trwają castingi – na Twitterze można podawać swoje typy używając hashtagu #CastingShadow. W Polsce Amerykańskich bogów wydał MAG.

Neil Gaiman Likely stories

W skład czteroczęściowej serii Likely stories wchodzą: Drażliwe tematy (wydane w Polsce przez MAG), Rzeczy ulotne (MAG), Dym i lustra (MAG), Angels and Visitators. Prawa do ich zekranizowania posiada telewizja Sky Arts – nie wiadomo jednak jeszcze, które opowiadania zostaną wykorzystane w planowanym mini-serialu. Electric Literature podaje, że pomimo zekranizowania wielu historii, obsada będzie raczej stała. W listopadzie rozpoczną się zdjęcia do ekranizacji.

M.R. Carey She Who Brings Gifts (ze zbioru The Girl with All the Gifts)

Książkę tę opublikowało Orbit Books w 2014 roku, a prawa do ekranizacji nabyło Altitude Films. Powieść ta w ciekawy sposób podchodzi do kwestii wybuchu zarazy zombie. Przede wszystkim opowiedziana jest z punktu widzenia Melanie, wyjątkowej dziewczynki, która wszystkie lekcje musi spędzać… przywiązana do krzesła. Żartuje, że przecież nie będzie gryzła, ale jakoś nauczycielom i celującym do niej z broni wojskowym nie jest do śmiechu.

Kilka kadrów z planu w Birmingham:

Ted Chiang Historia Twojego życia

Prawa do ekranizacji opublikowanego w 1992 roku przez Starlight 2 opowiadania wykupiło Paramount Pictures. Film opowie o losach lingwistki (Amy Adams) oraz fizyka (Jeremy Renner) – zwerbowanych przez rząd do określenia motywacji oraz celów obcych, którzy właśnie wylądowali na naszej planecie. W Polsce powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Solaris. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez The Hollywood Reporter zdjęcia do filmu rozpoczęto w czerwcu 2015 roku.

Neil Gaiman Sandman

Komiks opublikowany pierwotnie przez Vertigo w 1989 roku. Głównym bohaterem Sandmana jest Morfeusz, Pan Snów, który po ucieczce z trwającego sto lat zamknięcia, rozpoczyna mozolną pracę odbudowania swojego królestwa. W Polsce serię wydaje Egmont. Prawa do ekranizacji posiadają Warner Bros i DC Entertainment. Nad filmową adaptacją pracuje między innymi sam Gaiman oraz David S. Goyer (Batman vs Superman), starając się zmieścić jakoś opasłą komiksową serię w jeden spójny, logiczny film. Na razie nie znana jest data ewentualnej premiery.

 

Źródło: Tor.com / Wikipedia

Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus