Nawet 14% wtórnych analfabetów? Zatrważający wynik dorocznego badania Biblioteki Narodowej

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
15 marca 2016

Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki tegorocznego badania czytelnictwa w Polsce. Wyniki są, chyba już tradycyjnie, niepokojące.

Według wyników badania, o 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego wzrosła liczba osób, które nie czytają i nigdy nie czytały książek. 6 proc. więcej ankietowanych przyznało, że po zakończeniu edukacji przestali czytać (z 51 do 57 proc). Spadła też liczna osób czytających więcej niż 7 ksiażek rocznie - z 11,3 proc. w 2014 roku do 8,4 proc. w 2015. Jest to o tyle niepokojące, że przez ostatnie lata utrzymywała się raczej stała liczba osób czytających aż tyle. Jednocześnie niewiele zmienił się procent osób czytających 1-6 ksiązek rocznie - jest to 27, 2 proc.

Niepokojące jest także, że przeczytanie w ciągu ostatniego miesiaca tekstu dłuższego niż 3 strony maszynopisu zadeklarowało jedynie 45,6 proc. ankietowanych, w porównaniu do 51,4 proc. w roku 2014 i 57,9 proc. w 2012. 

Biblioteka zbadała także, ile osób znajduje się poza kulturą pisma - czyli w ciągu miesiąca nie przeczytało przynajmniej trzystronicowego tekstu, ani jednej ksiażki w ciągu roku, ani jednej gazety lub czasopisma oraz wiadomości w internecie. Wynik jest zatrważający - wskazuje, że 14 procent ankietowanych nie wykonało żadnej z tych czynności.

Nieco bardziej optymistyczne jest badanie deklarowanych źródeł ksiażek. Ponad 30 proc. ankietowanych kupuje książki oraz pożycza je od znajomych. Zobaczcie z resztą sami na wykresie.

Badanie za rok 2015 przeprowadzono na większej niż rok temu próbie ankietowanych - 1925 osób w wieku przynajmniej 15 lat. 

Podsumowanie najważniejszych punktów badania znajdziecie tutaj

Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus