Love story prosto ze Śródziemia J.R.R. Tolkiena trafi na półki

Autor: Oliwia Potocka
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
19 października 2016

Legenda JRR Tolkiena o śmiertelnym mężczyźnie imieniem Beren i nieśmiertelnej elfiej kobiecie Luthien zostanie po raz pierwszy zebrana w całość i wydana jednym tomie – w maju przyszłego roku przez wydawnictwo HarperCollins.

Beren i Luthien to opowieść, która podobno znaczyła dla autora bardzo wiele, co można stwierdzić chociażby przez wzgląd na fakt, że imiona jej bohaterów zostały wygrawerowane na płycie nagrobnej, którą Tolkien dzieli ze swoją małżonką.

Ta historia ze Śródziemia głosi o zakazanej miłości mężczyzny i elfiej kobiety. Na drodze do ich szczęścia stoi ojciec Luthien, Elfi Lord, który jest przeciwny związkowi córki ze śmiertelnikiem. Stawia młodym warunek: jeżeli Beren chce poślubić jego córkę, musi najpierw wypełnić powierzone mu niemożliwe wręcz do wykonania zadanie. Para wyrusza więc, by obrabować największego ze wszystkich złoczyńców, Melkora, zwanego Morgothem  z jednego z trzech klejnotów – Silmarila.

W Silmarillionie, jednym ze swoich najważniejszych dzieł, Tolkien pisze:Wśród opowieści, które do nas doszły z tych lat smutku, są i takie, gdzie płacz miesza się z radością, a w cieniu śmierci nie gaśnie światło. Z tych zaś opowieści najpiękniej po dziś dzień brzmi w uszach elfów historia Berena i Luthien. Oczywiste jest więc, że historia Berena i Luthien była dla autora wyjątkowa i zajmowała bardzo szczególne miejsce w jego sercu. Zapewne dlatego na płycie nagrobnej pod nazwiskiem żony Tolkiena, Edith, widnieje imię Luthrien, zaś pod jego własnym – Beren.

Kadr z nagrania YouTube

Historia kochanków została napisana w 1917 roku, po powrocie Tolkiena z Sommy, gdzie służył jako oficer łączności. Jak mówi wydawca, jest ona „niezbędnym elementem rozwoju Silmarilliona”, a nadchodząca publikacja ma być najbardziej udanym podejściem Christophera Tolkiena do wydobycia losów Berena i Luthien ze złożonego dzieła, w którym zostały osadzone.

Według HarperCollins ta opowieść zmieniała się wraz z rozwojem głównej historii. Proces ten został niejako ukazany przez Christophera Tolkiena, który przekazał opowieść posługując się słowami swojego ojca: najpierw poprzez wykorzystanie oryginalnej formy historii, a następnie za pomocą ukazania fragmentów spisanych prozą i wierszem z późniejszych tekstów, które ilustrują zmianę jaka zaszła w narracji. Wszystkie teksty i fragmenty nawiązujące do historii Berena i Luthien będą zaprezentowane razem po raz pierwszy, co ma także niejako ujawnić aspekty fabuły i narracji, które zostały wcześniej zatracone.

Beren & Luthien. Źródło: DeviantArt - Peet

Beren and Luthien edytowane przez Christophera Tolkiena z ilustracjami Alana Lee pojawi się na półkach zagranicznych księgarń w 10 rocznicę publikacji Dzieci Húrina. Książkę tę Tolkien zaczął pisać w latach 1917-18 i pracował nad nią przez kolejne trzy dekady. Później została odnowiona przez jego syna i trafiła na listę bestsellerów. Od czasu jej wydania na rynku czytelniczym nie pojawiła się żadna opowieść ze świata Śródziemia.

Artykuł za The Guardian, HarperCollins

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus