Cykle fantastyczne dla dzieci. Część II - dla najmłodszych

Autor: Redakcja
27 listopada 2016

Dziś wracamy do naszej polecanki dla najmłodszych czytelników (7-12 lat). Redakcja Gildii po raz kolejny podpowiada, co można sprezentować (nie tylko) najmłodszym!

1. Holly Black, Cassandra Clare - Magisterium

 
Magisterium to jedna z tych historii, które spodobają się i młodszym, i starszym czytelnikom. Napisana lekko, z dobrze poprowadzonym głównym wątkiem oraz dostatecznie dużą przestrzenią pozostawioną dla wyobraźni. Główny bohater to rezolutny, choć nieco nielubiany przez kolegów ze szkoły chłopiec, któremu w szkole idzie dość słabo. Wszystko jednak się zmienia, gdy zostaje wezwany na dość niecodzienny egzamin do szkoły magii. I pewnie cała przygoda okazałaby się właśnie tym - fantastyczną przygodą - gdyby nie kilka problemów. Pierwszym z nich to zupełny i niewyobrażalny sprzeciw ze strony jego ojca, niegdyś bardzo zdolnego maga. Jak i kwestia złego, mrocznego wroga, który wciąż nie został schwytany.
 
Black i Clare stworzyły niesamowicie ciekawą i oryginalną opowieść. Choć na pierwszy rzut oka może ona przywodzić na myśl przygody innego, nastoletniego czarodzieja, zapewniam jednak, że jest to podobieństwo pozorne. Magisterium to gwarantowana dobra przygoda! 
 
W serii dotychczas ukazały się:
 1. Próba żelaza
 2. Miedziana rękawica
Agata 'Aninreh' Włodarczyk

2. Hugh Lofting - Doktor Dolittle

Klasyk klasyków.  Wydanie z tego roku to oczywiście ta sama, ciepła i przyjemna historia Doktora Dolittle, który potrafi rozmawia ze zwierzętami, ale tym razem zawiera oryginalne ilustracje autora. 

Jeśli nie znacie historii Loftinga, to czas najwyższy się zapoznać, bo przecież to trochę wstyd. I macie świetną okazję - żadnych wymówek!
 

W serii ukazały się:

 1. Doktor Dolittle i jego zwierzęta
 2. Cyrk doktora Dolittle
 3. Opera doktora Dolittle
 4. Doktor Dolittle i zielona kanarzyca
 5. Poczta doktora Dolittle
 6. Podróże doktora Dolittle
 7. Ogród zoologiczny doktora Dolittle
 8. Największa podróż doktora Dolittle
 9. Doktor Dolittle na Księżycu
 10. Powrót doktora Dolittle
 11. Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro
 12. Opowieści z Puddleby
Diana Cereniewicz

3. Katarzyna Majgier - Tajemnice starego pałacu

 
Krążą pogłoski w Niewiadomicach, że po pałacu grasuje duch dawnej właścicielki… Tutaj potrzebny jest 12-letni Wiktor. Kiedy do pałacu wprowadza się rodzina Czereśniaków, chłopak dogaduje się z Magdą – swoją rówieśniczką. Wspólnie postanawiają zbadać sprawę i znaleźć informacje o dawnych właścicielach majątku. Czy odkryją tajemnice z przeszłości?
Zachęconych przygodami Wiktora i Magdy zaprasza się na spotkanie z Milionerem z Gdańska, gdzie bohaterowie za wszelką cenę starają się strzec tajemnic starego pałacu, m. in. przed ciekawskim ochroniarzem, zbyt dociekliwym konserwatorem zabytków z Warszawy, miejscowymi cwaniaczkami, a przede wszystkim przed pewnym wyjątkowo wścibskim nastolatkiem z Gdańska, synem milionera o niejasnej przeszłości. Jak potoczą się losy Magdy, Wiktora i starego pałacu? Zapraszamy do lektury.
 
Powieści Katarzyny Majgier  wciągają od pierwszych do ostatnich stron. Wartka akcja, sympatyczni bohaterowie i odpowiednia dawka humoru, to wszystko, czego potrzebuje powieś przygodowa dla młodszych czytelników. 
 

Tajemnice starego pałacu to seria, która (póki co) składa się z dwóch tomów:

 1. Ducha z Niewiadomic
 2. Milionera z Gdańska

Weronika Stachowiak

4. Eli Anderson - Oskar Pill

 
Po kilkunastu latach z syberyjskiego więzienia zbiega zbrodniczy geniusz - Czarny Książę. Powstrzymać go może tylko tytułowy bohater - Oskar Pill, który nie ma pojęcia o swoich mocach i spokojnie żyje sobie z rodziną na przedmieściach małego miasteczka Pleasantville. Ale jest on synem bohatera wojennego i członkiem Zakonu Medykusów. I to od niego będzie zależeć przyszłość świata. Oskar uda się w głąb ludzkiego organizmu - pozna układy “sterujące” człowiekiem i zdobędzie Trofea, które pomogą mu w walce.
 
Oryginalny pomysł i ciekawe wykonanie zdecydowanie wciągną zarówno młodszych, jak i starszych czytelników, a przygody Oskara zapewnią rozrywkę na wiele godzin.
 
Książki z serii:
 1. Oskar Pill i Zakon Medykusów
 2. Oskar Pill. Dwa Królestwa

Diana Cereniewicz

5. Roald Dahl - Charlie i fabryka czekolady

Dwukrotnie zekranizowana powieść Roalda Dahla. Pochodzący z ubogiej rodziny Charlie znajduje złoty kupon w jednej z czekolad legendarnego Williego Wonki, który to uprawnia go do wizyty i spotkania z nim w jego fabryce czekolady. Sam Wonka jest samotnym ekscentrykiem, żyjącym cieniami przeszłości i miłością do swego kunsztu. Odwiedziny garstki wybrańców w fabryce czekolady to nie tylko fantasmagoryczna podróż w stylu "spotkania z ciekawym człowiekiem". Zarówno Charlie, jak i czekoladowy magnat nie będą już tacy sami. Dahl przedstawił dojrzewanie, akceptację i podróż w głąb siebie w ciekawy sposób. Udowodnił, że można stworzyć mądre i pouczające dzieło, bez moralizowania i ckliwości, za to z dużą dozą pozytywnego szaleństwa i nutką łagodnego surrealizmu. Dziś książka ta postrzegana jest nieco przez pryzmat swych filmowych interpretacji. Lecz zarówno ta z Genem Wilderem, jak i burtonowska, z Johnny'm Deppem nie tracą jej sensu.

Tomek Drozdowski

6. Platte F. Clark - Zły jednorożec

To najsympatyczniejsza, najbardziej absurdalna seria dla młodych odbiorców, jaką można znaleźć na naszym rynku. Maks Spencer odkrywa tajemniczą księgę czarów i magii, którą tylko on może odczytać. Na skutek licznych zbiegów okoliczności trafia do równoległego świata, w którym funkcjonują orki, ogry, trolle, elfy, gadające meble, mięsożerne jednorożce, puchate smoki, ogniste kotki i wiele innych niesamowitości. Maks i jego przyjaciele muszą wypełnić związaną z księgą misję, uratować swój i ten obcy świat, przeżyć i trafić do domu.
 
Pełno tu absurdalnego humoru, kojarzącego się jako coś pomiędzy Pratchettem a narracją z Xanth Anthony’ego. Wszystko się może zdarzyć - i najczęściej jest nieprzewidywalne. Trylogia Zły jednorożec to naprawdę niedoceniony przykład humorystycznego fantasy dla dzieciaków!
 
Na serię składają się:
 1. Zły jednorożec
 2. Puchaty smok
 3. Miły ogr

7. Suzanne Collins - Kroniki Podziemia

To może nieco zaskakujące, ale zanim powstały Igrzyska Śmierci, Suzanne Collins popełniła serię dla znacznie młodszego odbiorcy. Kroniki Podziemia - w Polsce już wydane w całości - opowiadają o przygodach nastoletniego Gregora, który wpada do Podziemia wraz z malutką siostrą. To idealna okazja, żeby odnaleźć zaginionego ojca obojga, jednak czy chłopakowi może się to udać w tej krainie ogromnych gadów i insektów, pełnej niebezpieczeństw, z małym dzieckiem pod opieką i przepowiednią dotyczącą Wybrańca nad głową? 

 
To sprawnie napisana, niepozbawiona też odrobiny grozy i napięcia powieść dla dzieciaków ok. 10 lat.
 
Liczy sobie pięć tomów (u nas wydanych przez JUVI):
 1. Gregor i Niedokończona Przepowiednia
 2. Gregor i Przepowiednia Zagłady
 3. Gregor i klątwa Stałocieplnych
 4. Gregor i tajemne znaki
 5. Gregor i kod Pazura

 

8. MarcyKate Connolly - Potworna

Debiut MarcyKate Connolly jest połączeniem Frankensteina i magii w najlepszym wydaniu, tym razem dla tych nieco młodszych. Z okładkowej grafiki, wykonanej przez Skottie'ego Younga spogląda na nas dziewczynka, o imieniu Kymera. Nie jest ona jednak taka sama, jak jej rówieśnicy. Oprócz ogona, kocich oczu, kruczych skrzydeł oraz pazurów posiada coś znacznie ważniejszego, a mianowicie misję. Jej zadaniem jest ratowanie dziewcząt z miasteczka Bryre przed okrutnym czarnoksiężnikiem. Potworna oprócz niepokojąco-intrygującej atmosfery opowiada o miłości, byciu wyalienowanym, akceptacji. Ludzkie troski nie są jej obce, podobnie jak uniwersalne morały, które swoje tryumfy będą święciły jeszcze przez wieki.

TheMolka

9. Melissa de la Cruz - Powrót na Wyspę Potępionych

Po bestsellerowej Wyspie Potępionych przyszła pora na kolejną część cyklu autorstwa Melissy de la Cruz. Paczka przyjaciół, w której w skład wchodzą: Mal, Evie, Carlos i Jay sądziła, że najgorsze już za nimi. Happy End, który ich spotkał okazał się być jednak dopiero początkiem nowych zmagań. Złowrogie wiadomości skierowane do Mal, nakazujące jej wracać do domu, powodują niepokój wśród grupy. Okazuje się, że przeszłość, nawet ta najgorsza, ciągnie się za naszymi bohaterami, niczym widmo. Powrót na Wyspę Potępionych wraca z nową dawką emocji. Czy złe geny zwyciężą? Tę odpowiedź i inne znajdziecie w kolejnym tomie Następców.

Ola Kudeń

10. Daniel Krause i Guillermo del Toro - Trollhunters. Łowcy trolli

Choć Guillermo del Toro kojarzymy przede wszystkim z klimatycznymi filmami, to macza on też palce w literaturze. Ma na swoim koncie The Strain, ale młodszych czytelników zarazi swoim stylem w Łowcach trolli. Ta ilustrowana seria opowiada o przygodach Jima, nastolatka, który niespodziewanie znajduje się pośrodku walki dobrych i złych trolli. I musi bronić zarówno świata ludzi, jak i potworów. Jest akcja, jest przygoda i humor - i trochę del Torowego mroku. Za polskie tłumaczenie odpowiada Piotr W. Cholewa - jesteśmy w dobrych rękach.
 
Seria została zakupiona przez Netflix (dom wszelkiego dobra) i już niedługo zobaczymy prześlicznie zanimowanych bohaterów!
 
 
Diana Cereniewicz
 
Poprzednia część artykułu:


blog comments powered by Disqus