Czy rodzina Tolkiena jest z Gdańska?

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
2 stycznia 2017

Ryszard Derdziński - językoznawca i artysta - znany jest (zwłaszcza poza granicami Polski) jako znawca twórczości J.R.R. Tolkiena. Od 25 lat bada biografię pisarza i jego rodziny, redaguje portal Elendilion i blog Tolknięty. Tworzył też świetne przyjęte kalendarze tolkienowskie. Niedawno zwrócił uwagę na pewien aspekt historii rodziny Tolkienów.
 
Gedanopedia - czyli internetowa encyklopedia Gdańska - odnotowała, że w latach 1808-1817 niejaki Christian Tolkien prowadził w Wolnym Mieście... dwa antykwariaty. Jeden przy dzisiejszej ulicy Tandeta, drugi - Teatralnej. Derdziński jest zdania, że antykwarysta Tolkien to krewny słynnego profesora Tolkiena, ojca Śródziemia.
 
J.R.R. Tolkien
 
Badacz powiedział Gazecie Wyborczej:
 
W wieku XVII nazwisko Tolkien, które w tamtym czasie jest jeszcze dość rzadkie, pojawia się w miastach hanzeatyckich, Gdańsku i Lubece. Członkowie tej rodziny są kuśnierzami, a cech ten patronuje między innymi poetom i pisarzom. Na sto procent udało mi się potwierdzić, że w Gdańsku urodził się w 1747 roku Daniel Gottlieb Tolkien, który był bratem prapradziadka autora "Władcy Pierścieni".
 
Według Derdzińskiego Daniel i jego brat John pochodzili ze wsi Tołkieny na Mazurach, mieszkali w Gdańsku i wyjechali do Londynu w II połowie XVIII wieku. Ich ojciec nosił imię Christian - możliwe, że to on był antykwarystą, o którym mowa - tolkienista podkreśla, że możliwym jest, że Daniel i John wyjechali do Wielkiej Brytanii tylko z matką. Równie prawdopodobne jest, że to starszy brat chłopców, także Christian. Obie informacje czekają na wersyfikację - Derdziński przygotowuje się właśnie do wyjazdu w celach badawczych. 
 
Sam J.R.R. Tolkien urodził się w Oranii w Afryce w 1892 roku (obecnie to RPA). Większość życia spędził w Wielkiej Brytanii.
 
Artykuł za tekstem z Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus