Dobry sezon dla larpowców - rozmowa o konkursie larpowym na zjAvie

Autor: Pola
Korekta: Magda Kącka
26 stycznia 2014

ZjAva jest niewielkim, skupionym na growej tematyce konwentem, odbywającym się w Warszawie w weekend 15-16 lutego. Organizuje go stowarzyszenie Avangarda znane z tworzenia letniego konwentu o tej samej nazwie, organizacji zeszłorocznego Polconu i zgłoszenia kandydatury na organizatora Polconu 2015. Na razie jednak zbliża się zjAva. Na tegorocznej edycji pierwszy raz odbędzie się tutaj konkurs larpowy. To kolejny, po Larpach Najwyższych Lotów, debiut w tym sezonie. Środowisko larpowców chyba nie spodziewało się takiego nagłego skoku liczby dedykowanych im konkursów. Szefowa bloku larpowego na zjAvie– Łucja Zbieniewska – zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zbliżającego się konkursu.

Pola: Dlaczego właśnie zjAva jest konwentem, na którym pojawia się kolejny konkurs larpowy?

Łucja: Wraz z innymi koordynatorami konwentu stwierdziliśmy, że dobrze byłoby uatrakcyjnić blok larpowy. Na zjAvie będzie obecnych wiele innych konkursów, m.in. GRAMY! EXPRESS, więc dlaczego nie zrobić konkursu larpowego? Mamy nadzieję, że będzie on motywował zarówno graczy, jak i Mistrzów Gry.

Czy Wasz konkurs będzie w czymś podobny do Złotych Masek czy Larpów Najwyższych Lotów? A czym będzie się od Nich różnił?

ZjAva nie jest dużym konwentem, ma charakter raczej lokalny. Dlatego nie zamierzamy pretendować do takiej rangi, jak Złote Maski czy Larpy Najwyższych Lotów. Chociaż - o ile konkurs się sprawdzi - być może powtórzymy go latem, na konwencie Avangarda. Konkurs larpowy na zjAvie będzie obejmował tylko dwa obszary: LARP MASTER - dla najlepszego Mistrza Gry (lub zespołu MG) oraz LARP CHARACTER - dla najlepszego gracza (pierwsze, drugie i trzecie miejsce).

Ile larpów zostało zgłoszonych?

Na konwencie odbędzie się 13 larpów, o ile spełnią one kryteria podane w regulaminie, to wszystkie wezmą udział w konkursie.

Macie już jakieś larpowe sławy wśród jury? A może wśród zgłaszających larpy?

Nie, wśród jury nie planujemy celebrytów ;) W skład jury wchodzi 5 osób: koordynator programowy konwentu, koordynator bloku larpowego, członek zarządu Stowarzyszenia Avangarda oraz dwóch larpowców - graczy oraz twórców larpów. Wśród zgłoszonych larpów jest wiele ciekawych propozycji uznanych mistrzów gry. Jestem przekonana, że wybór najlepszego MG będzie bardzo trudny..

Na jakie nagrody mogą liczyć zwycięski Mistrz Gry i gracz?

Dla wygranych - jeden MG lub zespół MG i trzech najlepszych graczy - oprócz dyplomów przewidujemy nagrody rzeczowe: książki i gry.

 

Wybieram się na zjAvę i z pewnością sporą część wyjazdu poświęcę na granie w larpach. Jak sprawdzi się pomysł konkursu na niedużej imprezie? Czy twórcy gier dopiszą? Jacy będą warszawscy gracze? Mam nadzieję, że przyjedziecie sami zobaczyć i sprawdzić swoje siły w zmaganiach o palmę najlepszego gracza. Jeśli jednak nie dacie rady, to czekajcie na naszą relację ze zjAvy 2014.blog comments powered by Disqus