Magiczne ilustracje Salvadora Dalego do "Alicji w Krainie Czarów"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
10 września 2016

Alicja w Krainie Czarów to jedna z najbardziej rozpoznawalnych książek w historii zachodniej literatury. Motywy z niej wykorzystywane są - zarówno dosłownie, jak i w wymiarze metaforycznym - w dziełach literackich, filmowych, komiksach czy muzyce nieomal od jej publikacji w 1865 roku. 

Nieco ponad 100 lat później, w 1969 roku, wydawnictwo New York’s Maecenas Press-Random House zatrudniło do zilustrowania jednego z wydań Alicji samego Salvadora Dali, uznanego surrealistę i ekscentryka. Artysta stworzył do tej specjalnej, limitowanej edycji dwanaście fotograwiur (wytrawionych w metalu form do odbitek), w tym grafikę okładkową podpisaną w każdym z egzemplarzy.

Dzisiaj te książki to białe kruki - kiedy ostatnio widziano jedną na publicznej aukcji na Amazonie, jej koszt wynosił nieal 13 tys. dolarów.

Z okazji 150-lecia publikacji Alicji wydawnictwo Uniwersytetu w Princeton wydało reedycję książki z 1969 roku - oczywiście nie tak bogatą, ale zawierającą ilustracje Dalego.

Sam Dali dokonał własnej interpretacji książki. Na każdej z ilustracji umieścił, niemal jak ikonę, wizerunek dziewczynki skaczącej przez skakankę - który stworzył z resztą ponad 30 lat wcześniej - żeby reprezentowała postać Alicji. W kolejnych pracach otaczał ją artefaktami z danej części historii.

To nie pierwsza sytuacja, w której Dali współpracował z wydawcami. Stworzył np. ilustracje do specjalnej edycji Don Kichota z la Manczy.

Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus