Książki na święta #1 Jaką książkę wybrać na prezent dzieciom?

Autor: Redakcja
15 grudnia 2015

Jeśli jeszcze szukacie książkowego prezentu dla bliskiego wam fana fantastyki i nie tylko - trafiliście w dobre miejsce. Całą redakcją działu Literatura Gildii postanowiliśmy przygotować zestaw najlepszych, naszym zdaniem, powieści pod choinkę. Ostrzegamy też - podział poniżej jest prowizoryczny i oczywiście nie ostateczny, ma tylko nieco pomóc w wyborze. Poniżej kilka propozycji dla przedziału wiekowego 7-12.

 

Książki dla dzieci

 

Rick Riordan - cykl o Magnusie Chase

W październiku na rynek trafiła powieść Miecz lata, pierwszy tom cyklu Ricka Riordana, przeznacoznego dla najmłodszych czytelników. Magnus Chase zawsze sprawiał kłopoty. Od tajemniczej śmierci matki mieszkał samotnie na ulicach Bostonu, przeżywając dzięki sprytowi, który pozwalał mu być zawsze o krok przed policją i kuratorami. Pewnego dnia odnalazł go wuj – chłopak nigdy wcześniej go nie widział, ale matka mówiła, że jest niebezpieczny. Wuj wyjawił mu niezwykły sekret: Magnus jest synem nordyckiego boga. Mity wikingów są prawdą. Bogowie Asgardu szykują się na wojnę. Trolle, olbrzymi i jeszcze gorsze potwory budzą się na dzień ostateczny.

Aby zapobiec Ragnarokowi, Magnus musi przeszukać Dziewięć Światów i znaleźć broń zaginioną od tysięcy lat. Kiedy atak ognistych olbrzymów zmusza go do wyboru między własnym bezpieczeństwem a życiem setek niewinnych ludzi, Magnus podejmuje śmiertelnie niebezpieczną decyzję. Czasami jedynym sposobem na rozpoczęcie nowego życia jest śmierć…

 

Holly Black, Cassandra Clare - Magisterium

To także cykl. W tym roku w księgarniach znalazła się pierwsza część, Próba żelaza. Druga - Miedziana rękawica - trafi do sprzedaży w maju 2016.

Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który niegdyś był magiem, lecz po śmierci żony zrezygnował z czarów i postanowił wychować swojego syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do Magisterium – szkoły magii, Alastair przekonuje syna, że ten powinien za wszelką cenę uniknąć rekrutacji, by nie mieć żadnych związków z niebezpiecznym magicznym światem. Callum zostaje jednak przyjęty do Magisterium i zostaje uczniem Mistrza Rufusa.

W szkole magii chłopiec zaprzyjaźnia się Aaronem i Tamarą, z którymi wspólnie zgłębia tajniki czarów i podchodzi do coraz bardziej wymagających sprawdzianów. Pomimo niepokornego charakteru i licznych wątpliwości dotyczących pobytu w szkole, Callum radzi sobie coraz lepiej i zaczyna traktować Magisterium jak swój drugi dom.

 

J. K. Rowling - Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Wydanie ilustrowane

Klasyka wiecznie żywa. Opowieść o młodym czarodzieju nie jest nowością, jednak w tym roku starsi i młodsi fani mogą nacieszyć się zupełnie nowym wydaniem - z pięknymi ilustracjami Jima Kaya. To idealny pomysł, by zachęcić dziecko do czytania!

 

 

 

 

 

Jan Grzegorczyk - Wiejskie gryzmołki Pana Pierdziołki

To nieduża książeczka zawierająca szereg rymowanek, powtarzanek i wierszyków autorstwa znanego wielu dzieciom pana Pierdziołki.

Tym razem pojedziemy z nim na wieś.
Bo skoro pan Pierdziołka zdecydował, że
nie będzie dzieci swych w mieście chował,
weźmie ich na wieś, tam ich nauczy...,
to nie można się opierać!

A jeśli przypadnie wam do gustu ta książeczka, pamiętajcie, że Jan Grzegorczyk stworzył ich więcej ;)

 

 

 

Plette F. Clark - Zły jednorożec

To fantasy pełną gębą, zawieszone przy tym gdzieś między Xanth Piersa Anthony’ego a Niekończącą się opowieścią. Kaczka zombie, roboty, klaustrofobiczne krasnoludy i inteligentna gra zręcznościowa z lat 80. tworzą cudownie surrealistyczną atmosferę tej historii.

Główny bohater – Maks Spencer jest jedyną osobą mogącą odczytać najbardziej magiczną księgę jaką kiedykolwiek napisano, czyli Kodeks Nieskończonej Poznawalności. Ale poza ryzykiem obcowania z magi ą, na Maksa czyha też inne niebezpieczeństwo: jednorożec o imieniu Księżniczka. Nie jest ona typowym jednorożcem w jakiego wierzą ziemskie dzieci – wie, że róg jakim została obdarzona przez Naturę nie służy wyłącznie do ozdoby… Można nim na przykład kogoś przebić. Księżniczka, w zamian za obietnicę niesamowitej mięsnej uczty ma za zadanie dostarczyć księgę do złego czarownika i jego tajemniczego mistrza. Maks musi zdobyć się na odwagę, aby uratować siebie, swoich przyjaciół i… tu niespodzianka: całą ludzkość!

 

Katherine Applegate - Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Ta niezwykła książka to pamiętnik Ivana - goryla, który spędził kilkadziesiąt lat w mini zoo przy galerii handlowej. Błyskotliwa, ciepła, smutna, pełna interesujących spostrzeżeń, do tego ozdobiona pięknymi ilustracjami. Co więcej, nagrodzona Nagrodą Newbery - ważnym wyróżnieniem dla najlepszych autorów dla dzieci.

Powieściowy Ivan, srebrnogrzbiety goryl, spędza czas na spaniu, jedzeniu, oglądaniu telewizji, rozmowach ze swoją przyjaciółką słonicą Stellą i bezpańskim psem Bobem. Z rzadka tylko wspomina dżunglę, którą musiał opuścić jako dziecko. Właściwie to wystarcza mu życie, jakie prowadzi – o ile może zajmować się sztuką, czyli malowaniem obrazów.

Kiedy poznaje Ruby, nie potrafiącą przywyknąć do niewoli malutką słonicę odebraną rodzinie, zaczyna inaczej patrzeć na miejsce, gdzie razem żyją. I tylko od Ivana będzie zależeć czy uda się coś zmienić w jej życiu na lepsze.

 

Suzanne Collins - Kroniki Podziemia

Kolejny fantastyczny cykl. Autorka Igrzysk śmierci napisała pięcioksiąg przeznaczony dla młodszego odbiorcy.

Opowieść o zwykłym nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie i odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca w ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem. Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony. Gregor nie chce brać udziału w podziemnym konflikcie. Chce tylko wrócić do domu. Gdy jednak się dowiaduje, że ma szansę odszukać zaginionego ojca, a dziwaczna przepowiednia wyznacza mu kluczową rolę w niepewnej przyszłości Podziemia, zdaje sobie sprawę, że to może być jedyny sposób rozwiązania największej tajemnicy w jego życiu. Nie wie jeszcze, że ta wyprawa na zawsze odmieni i jego, i Podziemie.

 

Jørn Lier Horst - Zagadka Salamandy oraz Zagadka zegara maltańskiego

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący d rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie "Perła”. Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

 

Agnieszka Taborska - Licho i inni

Autorka podjęła się tutaj ponownej interpretacji znanych polskich legend. W bardzo ciekawy, zabawny sposób przekazuje młodemu czytelnikowi znane nam wszystkim baśnie i opowieści, przy okazji zilustrowane ładnymi grafikami Lecha Majewskiego. Książkę mogą czytać też dorośli - i będą mieli tyle samo frajdy, co maluchy.

Książka zdobyła nagrodę Festiwalu literatury dla Dzieci 2014.

 

 

Astrid Lindgren - Mio, mój mio

Mało znana powieść autorki, która powołała do życia Pippi Pończoszankę. Zdecydowanie warta poznania i podrzucenia dzieciakom.

"Pewnego dnia w Sztokholmie zaginął chłopiec. Po prostu znikł i nikt nie wiedział, co się z nim stało. Nazywał się Bo Wilhelm Olsson" – tak zaczyna się przepiękna baśń o nieszczęśliwym chłopcu, który odnalazł się na Wyspie Zielonych Łąk jako książę Mio. Tam – według przepowiedni – będzie walczył z okrutnym rycerzem Kato.

 

To tylko kilka propozycji, które uznaliśmy za najciekawsze i najlepsze. Mamy nadzieję, że zagoszczą na półkach Waszych młodocianych podopiecznych!

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus