Książki na święta #3 Powieści dla kobiet, dla mężczyzn, dla każdego

Autor: Redakcja
18 grudnia 2015

Jeśli szukacie książkowego, fantastycznego prezentu dla bliskich i nie tylko - trafiliście w dobre miejsce. Całą redakcją działu Gildii Literatury postanowiliśmy przygotować zestaw najlepszych, naszym zdaniem, powieści pod choinkę. Ostrzegamy też - podział poniżej jest prowizoryczny i oczywiście nieostateczny, ma tylko nieco pomóc w wyborze. 

 Książki dla kobiet

Kilka propozycji książek uznawanych ogólnie za "babskie” – ale panom oczywiście też mogą przypaść do gustu.

Rachel Hartman - Serafina  i Łuska w cieniu

Fantasy pełną gębą z niezwykłą bohaterką w roli głównej. W królestwie Goreddu ludzie żyją ramię w ramię ze smokami - w niepewnym rozejmie po wieloletniej wojnie.

Kiedy ginie członek rodziny królewskiej, a zbrodnia wydaje się smoczym dziełem, pokojowi i traktatowi między obiema rasami zaczyna grozić poważne niebezpieczeństwo...

W samym środku tej historii znajduje się Serafina, utalentowana muzyczka, która przybywa na dwór jako asystentka nadwornego kompozytora. Wkrótce angażuje się w śledztwo w sprawie morderstwa i odkrywa ślady mrocznego spisku mającego na celu zniszczenie pokoju w Goreddzie.

Jednakże Serafina ukrywa tajemnicę – i źródło swojego talentu – a jeśli wyjdzie ona na jaw, jej życie znajdzie się w poważnym niebezpieczeństwie.

Jojo MoyesRazem będzie lepiej

Na miejscu Jess każdy miałby dosyć. Pracy na dwa etaty, chodzenia przez cały rok w jednej parze dżinsów, kupowania najtańszych jogurtów na promocji w supermarkecie i wybaczania byłemu mężowi, że nie płaci alimentów.

Jednak Jess nie należy do kobiet, które łatwo się poddają. "Damy sobie radę” mogłaby mieć wydrukowane na koszulce. Kiedy okazuje się, że jej córka ma szansę na zdobycie stypendium w wymarzonej szkole, gotowa jest ruszyć na drugi koniec kraju, zabierając ze sobą:

1. jednego problematycznego nastolatka,
2. jedną wybitnie uzdolnioną dziewczynkę z chorobą lokomocyjną,
3. jednego kudłatego psa o wielkim sercu
oraz...
4. przypadkowo spotkanego mężczyznę na życiowym zakręcie, który w krytycznym momencie wyciąga do nich pomocną rękę.

Czy wspólna podróż pokaże im, że… razem będzie lepiej?

Carina BartschLato koloru wiśni oraz Zima koloru turkusu

To bardzo lekkie, przyjemne romanse dla młodszych kobiet, zdecydowanie różne od stereotypowych "Greyów” czy "Harlequinów”.

Emely, obdarzona odrobinę sarkastycznym poczuciem humoru studentka literaturoznawstwa, szczerze cieszy się z przeprowadzki jej najlepszej przyjaciółki do Berlina. Nie wie jeszcze, że szalona Alex zamierza zamieszkać w mieszkaniu swojego brata, przystojnego, szmaragdowookiego bruneta, z którym Emely łączą niemile wspomnienia. Na szczęście wkrótce dziewczyna otrzyma romantyczny mail od tajemniczego wielbiciela...

Marion Zimmer BradleyMgły Avalonu

Klasyczne fantasy, zaliczane do kanonu najlepszych książek gatunku. To opowiedziana ponownie historia legendarnego króla Artura – jednak z perspektywy Morgiany, czarodziejki, przyrodniej siostry Artura i… jego kochanki. Autorka nadała powieści bardzo kobiecy rys, męskich bohaterów odsuwając nieco na drugi plan.

Mgły Avalonu to pierwszy tom tzw. Cyklu Avalońskiego. W Polsce ukazały się 4 z 10 tomów. Można je jednak czytać jako samodzielną powieść.

 

 

 

 

Jess-Cooke Carolyn – Zawsze przy mnie stój

Obok nas istnieje świat, którego nie dostrzegamy.

Ktoś w każdej sekundzie walczy o Twoją duszę.

Zamknij oczy i poczuj dotyk Anioła.

Margot po śmierci wraca na ziemię jako swój własny Anioł Stróż. Od tej chwili będzie świadkiem wszystkich błędów, jakie popełniła w życiu, i każdej zgubnej decyzji, którą podjęła.

Czy zdoła ocalić siebie i miłość swojego życia? Czy aby ratować tych, których kocha, będzie gotowa zawrzeć pakt z demonem i zdobyć się na największe poświęcenie?

 

 

 

N.K. JemisinSen o krwi

To dylogia, na którą składają się tomy Zabójczy księżyc oraz Mroczne słońce. Wielokrotnie nagradzana autorka ma niepowtarzalny styl - bardzo delikatny, subtelny, snuje opowieści jak senne zwidy. Akcję tej historii osadziła w państwie kojarzącym się ze starożytnym Egiptem.

W pustynnym mieście-państwie Gujaareh jedynym prawem jest spokój. Porządek utrzymują kapłani bogini snu, zwani zbieraczami - zbierają sny obywateli, leczą chorych i rannych, prowadzą śniących w życie wieczne... Nie zważając na to, czy śniący się na to zgadza. Kiedy Ehiru - najsławniejszy z miejskich zbieraczy - otrzymuje zlecenie pobrania snów kobiety, przysłanej do Gujaarehu z misją dyplomatyczną, niespodziewanie dla samego siebie zostaje wciągnięty w spisek, który może doprowadzić do wybuchu niszczącej wojny.

Tak zaczyna się zakrojona na ogromną skalę opowieść o cywilizacji, imperium, wojnie, religii... i królestwie snów.

Raymond E. Feist - trylogia Imperium

Trzy powieści - Córka Imperium, Sługa Imperium oraz Władczyni imperium - napisane przez znanego twórcę fantasy we współpracy z Janny Wurst, autorką nieco delikatniejszych, charakteryzujących się kobiecym podejściem powieści. Opowiada o siedemnastoletniej Marze, która ma zostać kapłanką bogini Lashimy. Jednak jej ślubowanie zostaje przerwane przez złe wieści z domu. Trylogia chwalona jest przede wszystkim za bardzo dobrze skonstruowaną postać kobiecą.

Mara z rodu Acoma traci ojca i ukochanego brata. Niedoświadczona, młoda dziewczyna niespodziewanie staje się panią wielkiej posiadłości i głową rodu, któremu grozi zagłada. Podejmuje heroiczną walkę o przetrwanie i ocalenie honoru rodziny. Czekają ją ogromne wyzwania - stworzenie armii, zawarcie przymierzy, poślubienie syna znienawidzonego przeciwnika. Będzie też musiała stawić czoło najbardziej niebezpiecznemu wrogowi, mordercy jej ojca i brata - i to w jego własnej twierdzy.

Patricia Briggs - Mercedes Thompson

Cykl o niezwykłej dziewczynie wpadającej w niezwykłe tarapaty. To typowo "babska” lektura - zerknijcie chociażby w opis pierwszego tomu...

Seksowny sąsiad Mercedes Thompson jest… wilkołakiem. Mercedes w swoim warsztacie próbuje naprawić furgonetkę, która przypadkiem należy do… wampira. Z drugiej strony, sama Mercy też nie jest całkiem zwyczajna, a jej związek ze światem istot ożywających nocą nieuchronnie pakuje ją w kłopoty.

 

Książki dla mężczyzn

Poniżej kilka pozycji uznawanych za z założenia "męskie” - jakkolwiek oczywiście panie też mają sporo frajdy z ich lektury.

Dan Simmons - Hyperion

Dwie powieści uznawane za jedno z największych osiągnięć SF.

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona jednak, być może, metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów będzie mógł przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

 

 

 

 

Chris Taylor - Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?

Chris Taylor – dziennikarz tygodnika Time i redaktor portalu Mashable – podąża śladami gwiezdnej sagi: od jej trudnych narodzin, poprzez burzliwe losy marki, aż po kontrowersje wokół najnowszego filmu. Dociera do ludzi, którzy pomogli przekuć pomysł Lucasa w legendę. Spotyka fanów i ludzi od marketingu, dla których Gwiezdne wojny stały się sposobem na życie. Stacza walki ze współczesnymi rycerzami Jedi i majsterkuje z konstruktorami droidów.

Taylor szuka odpowiedzi na pytanie, jak Gwiezdne wojny przyciągnęły i zainspirowały miliony i dlaczego będą rozpalać naszą wyobraźnię i zarabiać gigantyczne pieniądze przez kolejne pokolenia.

 

 

Kacper Śledziński - Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych

Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły Czterem pancernym niesłabnącą popularność.

Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

Biedrzycki, Gołkowski, Kornew, Noczkin i inni - Fabryczna Zona

Cykl powieści postapo Fabryczna Zona, w którym wydawani są głównie polscy twórcy, skupia się na powieściach przygodowych osadzonych w świecie luźno powiązanym - początkowo - z Piknikiem na skraju drogi, a później rozrosłym do różnych postnuklearnych realiów. Charakteryzują go silni, męscy bohaterowie, poruszający się w niebezpiecznych strefach. Cykl zdobył ogromną popularność i ciągle się rozrasta. Najbardziej znane tytuły to Wektor zagrożenia, Kompleks 7215, Ślepa plama.

Brandon Sanderson - Droga królów

Fantastyka pełna mieczy, walk, rycerzy, magii, mrocznych sił pustoszących świat i intryg. Została okrzyknięta jedną z najlepszych serii fantasy - serii, bo Droga królów to pierwszy z planowanych 10 tomów.

Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Ta czwórka jest kluczem do przyszłości. Jeden z nich może przynieść zbawienie. Drugi doprowadzi do zagłady.

 

 

Andrzej Ziemiański - Achaja

Liczący już 6 tomów cykl - składający się z trylogii Achaja oraz Pomnik cesarzowej Achai - opowiada co prawda o silnej dziewczynie, która pokonuje przeciwności, by ostatecznie zdobyć cesarski tron; jednocześnie jednak wielokrotnie punktowany był za wyjątkowo "męskie” podejście autora. Kobiety w Achai są ponętne i atrakcyjne (oraz bardzo często niebezpieczne), mężczyźni silni i biorą to, co zechcą, często bez pytania. Całość wypełniona jest walkami, intrygami politycznymi i dworskimi, magią, która sieje zniszczenie. Kawał prawdziwego, wciągającego fantasy.


Oczywiście powyższe powieści jak najbardziej mogą przypaść do gustu kobietom, o czym poświadczają koleżanki z redakcji.

 

Książki dla każdego

Czyli fantastyka ponad podziałami. Powieści, które spodobają się wszystkim, chociaż przeznaczone są raczej dla dorosłego odbiorcy (definitywnie nie zaliczają się do nurtu young adult).

Trudi Canavan - Cykl o Kyralii

Zaliczane do najczęściej czytanych książek fantasy dwie trylogie australijskiej pisarki. Zaczęło się od powieści Gildia magów.

Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na okrutne traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w to całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich, kamień przenika przez barierę i dosięga jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Jo Walton - Podwójne życie Pat

Niezwykła opowieść, która tylko pozornie skierowana jest do kobiet.

Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci.

Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?

 

Andy Weir - Marsjanin

Niekwestionowany przebój roku 2015. Ciekawie, z przytupem napisana historia rozbitka na odległej planecie.

Mark Watney kilka dni temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie.

Teraz jest pewien, że będzie pierwszym, który tam umrze!

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

Joanne Harris -  Ewangelia według Lokiego

Ciekawy przypadek książki, która - będąc naprawdę dobrą i ciekawą - przeszła bez większego echa.

Podstępny i złośliwy Loki jest szczerze znienawidzony przez innych bogów. Postanawia doprowadzić do upadku krainy Asgard i do upokorzenia swoich prześladowców. Kierowany chęcią zemsty za prawdziwe i urojone upokorzenia, cierpliwie knuje spisek aż do czasu, kiedy okazuje się, że znacznie potężniejsi wrogowie połączyli siły, by zniszczyć nordyckich bogów. Zbliża się Ragnarok - wielka bitwa, która zdecyduje o losach świata, a nawet o jego istnieniu. Po czyjej stronie ostatecznie opowie się Loki? Kto wyjdzie zwycięsko z tytanicznych zmagań? Czy świat ocaleje, a jeżeli tak, to kto będzie sprawował nad nim władzę?

 

 

 

Remigiusz Mróz - Kasacja

Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…

Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.

Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?

Ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.

Dwoje prawników zostaje wciągniętych w wir manipulacji, który sięga dalej, niż mogliby przypuszczać.

Aleksandra Łojek - Belfast. 99 ścian pokoju

Jeden z lepszych reportaży tego roku.

Belfast przyciąga turystów. Jednak mało kto wie, że w tym mieście przeszłość "dzieje się teraz”. Słowo „kłopoty” ma tu zupełnie inne znaczenie, a to, jak wymawiasz "h” ze stuprocentową dokładnością określa twoje wyznanie. Belfast to miasto paradoksów. Ludzi, których jedyną winą było to, że urodzili się w złym miejscu o złym czasie. Którzy przeżyli zamachy bombowe, widzieli, jak giną ich bliscy, a być może sami zabijali. Wreszcie mają pokój - ale płacą za niego wysoką cenę, bo muszą patrzeć na katów i morderców, którzy żyją tuż obok. Na szczęście nie cały czas, bo miasto jest podzielone dziewięćdziesięcioma dziewięcioma ścianami pokoju, dzięki którym wszyscy mają trochę wytchnienia, ale też wciąż odczuwają strach.

 

 

 

Susanna Clarke - Jonathan Strange i Pan Norell

Dla fanów wiktoriańskich klimatów i niestandardowego podejścia do magii. Jedna z tych powieści, których tak naprawdę nie trzeba reklamować - świadczy sama o sobie.

Anglia, początek XIX wieku. Tajemniczy pan Norrell jest jednym z nielicznych, którzy zajmują się jeszcze czarami. Ale to właśnie dzięki niemu i jego młodemu przyjacielowi - Jonathanowi Strange'owi, Anglia stanie się na powrót krainą tajemnej sztuki. Dwaj bohaterowie posiądą niezwykłą władzę, a sam rząd poprosi ich o pomoc w walce z Napoleonem. Lecz magia ma swoją cenę...

 

 

 

 

Haruki Murakami - 1Q84

Podobnie jak w Kafce nad morzem autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej. Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.

Krzysztof Piskorski - Cienioryt

Nagrodzona Zajdlem powieść osadzona w realiach XVII-wiecznej Europy.

W portowym mieście południa, Serivie, każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cieńprzestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą, małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, a inkwizycja rośnie w siłę.

Ale to wszystko sprawy, które trudno obserwować z okna małej izby przy ulicy Alaminho, gdzie mieszka Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora, doświadczony nauczyciel szermierki. Arahon pragnie jedynie zapewnić bezpieczeństwo bliskim i odłożyć dość pieniędzy, by opuścić miasto. Przynajmniej do czasu, gdy w jego ręce wpada cienioryt - wypalony na szkle obraz przedstawiający tajemniczą postać…

Brian Staveley - Miecze cesarza

Interesujący debiut fantasy amerykańskiego pisrza - jednocześnie pierwszy tom cyklu osadzonego w niezwykłym świecie.

Ginie cesarz Annuru, zamordowany przez nieznanych wrogów. Jego córka i dwaj synowie, rozrzuceni po świecie, robią, co w ich mocy, żeby pozostać przy życiu i zdemaskować zdrajców. Każde z nich podąża jednak własną życiową drogą wybraną przez ojca, a na ich losy wpływają działania odwiecznych nieprzyjaciół i nieodgadnione zrządzenia bogów.

Kaden, dziedzic Nieciosanego Tronu, spędził osiem lat w odległym górskim klasztorze, poznając tajemne nauki mnichów służących Niememu Bogu. Ich rytuały zawierają klucz do starożytnej mocy, nad którą musi on zapanować.

Za morzem jego brat Valyn odbywa brutalny trening w Kettralu, elitarnej jednostce, której członkowie dosiadają gigantycznych czarnych ptaków. Przed nim ostatnia, śmiertelnie niebezpieczna Próba Hulla.

W stolicy zaś minister finansów Adare, wyniesiona na to stanowisko jednym z ostatnich zarządzeń cesarza, próbuje wykazać się przed swoim ludem. Jest także przekonana, że wie, kto zamordował jej ojca. Nie cofnie się przed niczym i uczyni wszystko, żeby sprawiedliwości stało się zadość.

Jakub Ćwiek - Kłamca oraz Chłopcy

To propozycje dla fanów lekkich, szybkich książek, pełnych akcji i odniesień do popkultury, ale nie wymagających większego czytelniczego wysiłku.

Cykl o Kłamcy charakteryzuje się przeplataniem motywów z różnych mitologii, w tym chrześcijańskiej, oraz "mitologii współczesnej" - popkultury. Głównym bohaterem jest schrystianizowany nordycki bóg kłamstwa – Loki, pracujący dla zastępów anielskich, chcących zniszczyć wszelkie inne bóstwa i demony.

A Chłopcy... Rykiem silników, hukiem wystrzałów i głośnym: Bangarang! - tak zwiastują swoje przybycie Zagubieni Chłopcy, najbardziej niezwykły gang motocyklowy na świecie. Niegdyś wierni towarzysze Piotrusia Pana, dziś odziane w skórzane kurtki zakapiory pod wodzą zabójczo seksownej Dzwoneczek. Zrobią wszystko, by przetrwać... i dobrze się przy tym bawić. Bez względu na cenę.


Oczywiście to tylko kilka z wielu propozycji świątecznych. Jeśli szukacie książki na prezent - mamy nadzieję, że pomogliśmy. Zawsze też służymy radą - zapraszamy do pytań w komentarzach, na Facebooku i pod adresami mailowymi redakcji!

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus