Lektury naczelnego Gildii Literatury w 2005 roku

Autor: Adam Wieczorek
1 stycznia 2006

W moim przypadku odchodzący rok stał pod znakiem książek. Przez moje ręce przewinęła się ich ponad setka, jednak od deski do deski przeczytałem 73. Nie wiem, czy to dużo, czy mało. Na tle statystyk na pewno dużo, choć ja osobiście mam pewien niedosyt. Część z tych książek recenzowałem już na łamach Gildii, o innych tylko wspomniałem na forum lub podczas dyskusji ze znajomymi. Nadszedł czas na podsumowanie roku 2005 w kwestii czytelniczej.

Zanim jednak do tego przejdę chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim wydawcom, którzy współpracują z Nową Gildią Literatury. To dzięki nim udało nam się rozwijać ten dział naszego serwisu. Poza ogólnymi podziękowaniami dla wszystkich wydawców chciałbym jeszcze osobiście podziękować kilku osobom: Kasi i Jackowi Rodek z MAGa, Lidce Kluczyk, i Sławkowi Brudnemu z Prószyńskiego, Marcie Bartosik z Wydawnictwa Literackiego i Ani Brzezińskiej z RUNY.

A teraz czas na listę przeczytanych książek. W przypadku, gdy na stronach gildii ukazała się moja recenzja nie piszę komentarza. Lista ułożona według kolejności czytania, ranking znajdziecie na końcu.

1.    Susanna Clarke - Jonathan Strange i Pan Norrell, tom 2
2.    Marcin Mortka - Wojna Runów
3.    Michael Connelly - Kanał
4.    Terry Pratchett - Wolni Ciutludzie
5.    Patricia Cornwell - Ostatni Posterunek
6.    Christopher Paolini - Eragon
7.    Patricia Cornwell - Kuba Rozpruwacz. Portret zabójcy.
8.    Jacqueline Carey - Strzała Kusziela
9.    Barrington J. Bayley - Oko terroru
10.    Terry Pratchett - Ostatni bohater
11.    Stephen King - Martwa strefa
12.    Piers Anthony - Tamten zły wiatr
13.    różni - Strefa Śmierci
14.    Terry Pratchett - Zadziwiający Maurycy - tej książki nie recenzowałem, bowiem zgadzam się z pozostałymi recenzjami, że jak zawsze Pratchett w najwyższej formie.
15.    Philip K. Dick, Roger Zelazny - Deus Irae
16.    Rick Shelley - Kadet - taka przyjemna i lekka książeczka w stylu Żołnierzy Kosmosu. Doskonała lektura do jazdy pociągiem. Nic wielkiego, ale zgrabnie skomponowane.
17.    Artur Baniewicz - Afrykanka
18.    Thomas Harlan - Cień Araratu
19.    Robert Silverberg - Długa droga do domu
20.    Susanna Clarke - Jonathan Strange i Pan Norrell, tom 3
21.    James White - Gwiezdny Terapeuta - kolejny, jak zawsze dobry, odcinek cyklu o Szpitalu Kosmicznym. Ta seria chyba nigdy mi się nie znudzi.
22.    Katarzyna Miastkowska - Gedeon, tom 1
23.    Joanna Chmielewska - Mnie zabić - powrót do duńskiego kryminału w stylu "Wszystko czerwone". Chmielewska w starym dobrym stylu, znanym z najlepszych jej powieści.
24.    Janusz Płoński, Maciej Rybiński  - Brakujące ogniwo - Wyjątkowo słaba książka. Gdyby wyszła wtedy, gdy miała byłaby bardzo dobra, a w chwili obecnej trąci myszką i czuć, że jest kompletnie niewiarygodna. Niestety strata czasu.
25.    Marcin Wolski - Włóczędzy Czasoprzestrzeni - Przyjemna, pełna analogii (jak to u Wolskiego) lektura, której nie zapomina się dwie minuty po przeczytaniu. Solidne rzemiosło.
26.    John Ringo - Tam będą smoki - Momentami irytująca do potęgi posępnego czerepu, a jednak wciągająca książka o tym, do czego może prowadzić zbyt duże uzależnienie od technologii. Utopijny świat jutra, w którym wszystko jest możliwe i gdzie nagle wybucha konflikt niszczący podwaliny wszystkiego. Ci, którzy przeżyli próbują dostosować się do nowych realiów. Ani szczególnie dobre, ani szczególnie złe.
27.    Jeffery Deaver - Ogród Bestii - Niby głupie, a jednak dobre. Olimpiada w Berlinie niedługo przed wybuchem wojny. Spiski i planowany zamach na fikcyjnego animatora III Rzeszy. Doskonale oddana atmosfera zastraszenia i wiszącej w powietrzu wojny. Zadziwiająco dobra lektura.
28.    David Weber, Steve White - Krucjata - Druga część trylogii Starfire, którą równie dobrze można czytać bez znajomości tomu pierwszego. Przyjemna lektura dla miłośników kosmicznych batalii w stylu Wing Commandera.
29.    Jarosław Rybak - Grom.PL - Historia rodzimej jednostki specjalnej. Wyjątkowo dobra lektura dla miłośników wojskowości i tych, którzy chcą wierzyć, że w naszym wojsku coś można zrobić dobrze.
30.    Neal Stephenson - Żywe Srebro, tom 1
31.    Colin Forbes - Bez litości - Kiedyś zachwycałem się jego książkami. Gdzieś w 8 klasie podstawówki. Wraz z nową książką postanowiłem sobie przypomnieć, co mnie tak zachwycało. Nie wiem, bo to straszna słabizna. Może gdybym był o te 13 lat młodszy?
32.    Terry Pratchett - Bogowie, Honor, Ankh-Morpork - Pratchett w czystej formie. Coś do śmiechu, coś do zadumy. To co tygrysy lubią najbardziej.
33.    Iwona Surmik - Ostatni Smok - Bardzo przyjemne fantasy. Jest trochę intrygi, jest trochę akcji, jest kobiecy styl pisania. Wszystko na swoim miejscu i zgrabnie podane. Czysta przyjemność.
34.    Matthew Pearl - Klub Dantego - Jedna z najlepszych książek tego roku. Pierwsze amerykańskie tłumaczenie  "Boskiej Komedii" z kryminałem w tle. Nie można się oderwać od lektury. Świetnie oddane realia ameryki po wojnie secesyjnej, do tego piękne wydanie i przekład. Trzy razy tak.
35.    Patrick Robinson - Tsunami - Technothriller w amerykańskim stylu. Momentami tak patetyczny, że nawet tłumacza szlag trafił i dał swoje uwagi na marginesie. Lektura do pociągu.
36.    Dan Brown - Kod Leonarda da Vinci - Omijać z daleka. To naprawdę jest słaba książka, która jedynie dobremu marketingowi zawdzięcza te miejsca na listach sprzedaży. Jeżeli jesteś nastolatkiem i chcesz błysnąć w towarzystwie rówieśników, to możesz się chwalić, że to czytałeś. Osobiście byłem bardzo zawiedziony.
37.    Grzegorz Mathea - IV Rzeczpospolita
38.    Marcin Bruczkowski - Bezsenność w Tokio - Przyjemna lektura o dziwnych ludziach zamieszkujących pewne wyspy daleko na wschodzie. Lekko i ze swadą.
39.    Geofrey Huntington - Czrodzieje Skrzydła Nocy - Horror dla młodzieży z okropną okładką. Nie dajcie się zrazić to naprawdę fajna lektura, z lekkim dreszczykiem. Nic podobnego do Harrego Portiera.
40.    Herbie Brenna - Purpurowy Cesarz - Drugi tom powieści o Duszkach Dnia i Nocy. Pełne humoru i zwariowanych pomysłów przygody. Oczywiście lektura dla dzieci i młodzieży.
41.    Krzysztof Piskorski - Wygnaniec - Bardzo dobra rzecz, troszkę trącająca RPG. Przyjemnie przerobione mity i wierzenia arabskie, podlane fantastycznym sosem. Wartka akcja, sympatyczni bohaterowie i doskonałe tło. Zachęcam do lektury.
42.    James White - Lekarz dnia sądu - Obowiązkowa lektura dla milośników Szpitala Kosmicznego. To mój ukochany cykl sf więc co mogę napisać?
43.    Terry Pratchett - Kapelusz pełen nieba - Dalsze przygody Akwili Dokuczliwej. Lektura dla młodszych, choć ciągle pełna złośliwych przytyków i analogii. Świat Dysku dla mniej zaawansowanych.
44.    Douglas Preston, Lincoln Child - Gabinet Osobliwości - Dobre, a nawet bardzo dobre. Takie opowieści z dreszczykiem, troszkę jak lepsze odcinki Archiwum-X. Warto przeczytać.
45.    Douglas Preston, Lincoln Child - Relikt - Wiadomo o co chodzi, bo niestety tę książkę przeniesiono na ekran. Bardzo nieudolnie, jeśli wolno mi to zaznaczyć. Wszystko co powodowało, że lektura była pełna niesamowitości w filmie zostało wyłożone łopatologicznie i wyszła kicha. A książka jest dobra.
46.    Jon Courtenay Grimwood - Efendi
47.    Jarosław Moździoch - Maska Luny - Rodzimy horror wykopaliskowy. Naprawdę niezłe do czasu, gdy autor próbuje się bawić w Mastertona. Bez wstawek "fekalnych" byłoby lepiej. Sympatyczny debiut.
48.    Ambrose Bierce - Oczy Pantery - Klasyk, jeden z mistrzów Lovecrafta. Ciekawa lektura, w której czuje się cień, który przeniknął do opowieści samotnika z Providence. Gdyby jeszcze redakcja była staranniejsza.
49.    Neal Stephenson - Żywe Srebro, tom 2
50.    Neal Stephenson - Żywe Srebro, tom 3
51.    Andrzej Żak - Władca Czasu
52.    różni - Przejście - Polska antologia opowieści Lovecraftowskich, do której dane mi było napisać wstęp (autoreklama). Bardzo przyjemne, choć znowu przydałaby się dokładniejsza redakcja, a dwa teksty równie dobrze mogły trafić do dowolnego horrorowego zbiorku.
53.    Robin Hobb - Uczeń Skrytobójcy
54.    Rene Goscinny - Nowe Przygody Mikołajka
55.    Steph Swainston - Rok Naszej Wojny
56.    Siergiej Siniakin - Władca mórz - Zbiorek 4 minipowieści rosyjskiego autora. Wszystkie dobre, tylko wszystkie bez puenty.
57.    Marcin Wolski - Zamach na Polskę
58.    Rene Goscinny - Wakacje Mikołajka - W ramach powtórki. Mistrzostwo.
59.    Rene Goscinny - Mikołajek i inne chłopaki - Jak wyżej.
60.    Rene Goscinny - Rekreacje Mikołajka - Jak wyżej.
61.    David Camus - Rycerze Królestwa
62.    Jacqueline Carey - Wybranka Kusziela
63.    Geofrey Huntington - Władczyni Demonów - Drugi tom pełnych grozy przygód. Horror dla dzieci, który wywołuje dreszczyk nawet u starszych. Tym razem okładka nie odstrasza.
64.    Michael Connelly - Wydział spraw zamkniętych - Bardzo dobre. Czysty kryminał w dobrej formie. Zresztą na tym autorze się jeszcze nigdy nie zawiodłem.
65.    Christopcher Paolini - Najstarszy - W drugim tomie, zniknął gdzieś cały urok poprzedniej części. Dzięcięca naiwność została zastąpiona naiwnością młodzieńczą, a ta raczej drażni niż rozczula. Jest jednak kilka dobrych momentów, paradoksalnie dorastając autor pisze słabiej.
66.    Robin Hobb - Królewski Skrytobójca - Mistrzostwo świata. Co tu pisać, żałuję, że poznałem ten cykl dopiero w tym roku.
67.    Robin Hobb - Wyprawa Skrytobójcy, tom 1 - Jak wyżej.
68.    Robin Hobb - Wyprawa Skrytobójcy, tom 2 - Jak wyżej.
69.    Łukasz Orbitowski - Psy Wigilijne - Piszę o książce przyjaciela więc mogę sobie pozwolić na odrobinę krytyki. Zbiorek opowiadań. Kilka nowych, choć wśród nich najsłabsze w tym zbiorze. Kilka wyśmienitych znanych już z prasy opowieści. Wszystko ładnie wydane. Tylko kiedy pełna książka, a nie odgrzewane kotlety Łukaszu?
70.    Terry Pratchett - Kot w stanie czystym - Masz kota? A co wiesz o kotach? Jeśli nie czytałeś tej książki to pewnie nic. Pełna humoru i radośnie zilustrowana opowiastka o wściekłych futrzastych kulkach pełnych zębów i pazurów.
71.    Rene Goscinny - Mikołajek ma kłopoty - Patrz kilka pozycji wyżej.
72.    Nadżib Mahfuz - Opowieści Starego Kairu - Książka, która przyniosła temu egipskiemu pisarzowi nagrodę Nobla w roku 1988. Doskonały obraz mentalności i zwyczajów mieszkańców Egiptu w latach 1917-1918. Kilka dobrych myśli przewodnich, np. "Kobieta to zwierzę domowe, któremu nie należy pozwolić pasożytować". Świetna lektura, która wywoła dreszcz u każdej feministki.
73.    Steven Erikson - Zdrowe Zwłoki - Mój pierwszy kontakt z tym autorem i zanosi się, że nie ostatni. Zabawna mikropowieść o nekromantach. Do przeczytania w autobusie. Dobre.

Jak widać trochę tego było. Gdybym z tych wszystkich książek miał wybrać 3 najlepsze, ranking wyglądałby tak:
1.    Klub Dantego
2.    Żywe Srebro (całość)
3.    Jonathan Strange i Pan Norrell (całość)

Na czwartym miejscu umieściłbym  "Nowe Przygody Mikołajka". Natomiast blisko końca listy znalazłby się na pewno Kod Leonarda. Zapraszam do podzielenia się waszymi listami książek na łamach forum.
Podyskutuj o tym artykule na forum!


blog comments powered by Disqus