Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część I

Autor: Redakcja
15 maja 2016

Przez ostatni miesiąc prezentowaliśmy Wam najlepsze i najciekawsze według nas cykle fantasy. Teraz pora na coś z innej beczki - SF w każdym możliwym wydaniu. Poniżej znajdziecie pierwszą część stworzonej przez redakcję Gildii listy serii, które uznajemy za absolutne must read każdego fana SF.

1. Ramez Naam Nexus

Nexus to prawdopodobnie jedna z najlepszych serii science fiction o transhumanizmie. Ramez Naam, który napisał ten kilka naukowych książek o tej dziedzinie, szczegółowo i z wielkim kunsztem przedstawił świat, gdzie zatarta została granica pomiędzy człowiekiem a maszyną. Zaczyna się niewinnie, od nano-narkotyku, dzięki któremu wiele umysłów może połączyć się w jeden. Gdy ta technologia zostaje wypuszczona w świat, moralne i etyczne reperkusje odbijają się szerokim kręgiem po wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Z każdą częścią trylogii napięcie towarzyszące bohaterom i wydarzeniom rośnie, a stawką jest samo człowieczeństwo.

Autor dokładnie opisuje działanie narkotyku - zarówno od strony technicznej, jak i biologicznej. Używa dość skomplikowanej nomenklatury, ale nie przekracza linii, która odstręcza tak wielu czytelników od hard scifi. Jego pomysł może sprawić, że wiele osób może poczuć się niesamowicie niekomfortowo (prawie odrzuca indywidualność na rzecz większej wiedzy i dość intymnego połączenia z innymi umysłami), ale ten koncept także kusi i wabi. Te dwa diametralnie różne poglądy mają swoje odbicie w książkowych postaciach i czasem ciężko stwierdzić, kto ma rację - czy poglądy przeciwników Nexusa są przestarzałe, czy może zwolenników zbyt rewolucyjne.

Zdecydowanie warto się z tą trylogią zapoznać. Naam zrobił porządny research i realizm świata i tej zaawansowanej technologii jest momentami niepokojąco… realistyczny. Do tego dochodzą intrygujący bohaterowie, których łatwo polubić i cała masa nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Naprawdę polecam.

W Polsce wydano dwa z trzech tomów (i jest to najbardziej ambitna z serii Drageusa):

 1. Nexus
 2. Crux
 3. Apex

Diana Cereniewicz

2. Stephen Baxter, Terry Pratchett Długa Ziemia

Ziemniaki są niezwykle wielofunkcyjne. Można z nich robić frytki, można gotować, piec i przerobić na pyzy. A w świecie Pratchetta i Baxtera pozwalają także na podróż przez alternatywne wersje Ziemi. Tak absurdalnie prosty pomysł od razu pokazuje, że seria zaskoczy czytelnika nie raz i nie będzie do końca poważna, choć autorzy nie stronią od głębokich przemyśleń i nie boją się stawiać swoich postaci w niekomfortowych sytuacjach. Długa Ziemia to taki złoty środek pomiędzy zwariowanym stylem twórcy Świata Dysku, a dość poważnym stylem ojca serii hard scifi Xeelee.

Cykl śledzi losy Joshuy Valientego, naturalnego “krokowca” - osoby, która samodzielnie przechodzi pomiędzy światami, bez pomocy ziemniaczanej maszynki - jest centrum fabuły. Ale grono postaci nie zamyka się tylko na nim, o nie. Najbarwniejszy bohater to Lobsang - sztuczna inteligencja, która wierzy, że jest zreinkarnowanym tybetańskim mnichem i po cichu wpywa na losy ludzkości zamieszkującej całą Długą Ziemię. 

Autorzy często stawiają swoich bohaterów w nietypowych, niedorzecznych sytuacjach, a humor stoi na wysokim poziomie, ale ogólne przesłanie jest dość głębokie - to rozmyślanie na temat ludzkiej natury i miejsca człowieka w ogromnym świecie.

Na cykl składają się:

 1. Długa Ziemia
 2. Długa Wojna
 3. Długi Mars
 4. Długa Utopia
 5. The Long Cosmos (zapowiedziana na czerwiec tego roku, będzie finalną częścią)

Diana Cereniewicz

3. Ilona Andrews Innkeeper Chronicles

Innkeeper Chronicles autorstwa Ilony Andrews (a raczej literackiego duetu Ilony i Gordona Andrewsów) jest niezwykle ciekawym, wciąż powstającym cyklem łączącym science fiction i fantasy w sposób zaskakująco płynny. Główna bohaterka, Dina, jest Ziemianką prowadzącą tytułowy pensjonat (inn), który z kolei jest budynkiem samoświadomym, mogącym zmieniać siebie oraz otaczający go teren dowolnie, wedle poleceń Diny. Żeby mógł funkcjonować - potrzebuje gości, a z tymi na razie są problemy, bo jedyna Gertrude Hunt ma zbyt niskie notowania, aby dostarczyć pensjonatowi dostateczną ilość energii. Brzmi bardziej, jakbym pisała o powieści fantasy, prawda? Jeśli dodałabym, że w książce pojawią się wampiry oraz wilkołaki również zastanawialibyście się, co takiego robi Innkeeper Chronicles na liście cykli SF. Odpowiedź w zasadzie jest prosta - magia to tutaj po prostu określenie na coś, czego nie rozumiemy, ponieważ nasza nauka nie jest w stanie tego jeszcze wytłumaczyć, a wampiry i wilkołaki to dwie rasy zamieszkujące odległe planety, mające swoje zwyczaje, kulturę, religię historię oraz niezwykle rozwiniętą technologię. Wszystko jest kwestią perspektywy oraz wiedzy głównej bohaterki, z punktu widzenia której prowadzona jest cała narracja.

Inkeeper Chronicles zasługują na uwagę z jeszcze jednego względu - jest to opowieść powstająca poza cyklem wydawniczym, pisana przez autorów i udostępniana w częściach na stronie internetowej, zredagowana przez zaprzyjaźnione z Iloną i Gordonem osoby. Po zakończeniu danej części tekst dostępny jest przez jakiś czas na stronie, następnie zdejmowany, poprawiany, przeredagowany, gdzie trzeba i wydawany w formie ebooka dostępnego w amerykańskich księgarniach internetowych. A także - nagrywany w formie audiobooka. Taki system pracy daje nam ciekawy wgląd w przebieg całego procesu przygotowania powieści dla czytelników.

Jak na razie w cyklu ukazały się:

 1. Clean Sweep
 2. Sweep in Peace
 3. [aktualnie publikowane] One Fell Sweep

Agata Włodarczyk

4. Jerzy Żuławski Trylogia księżycowa

To  w naszym zestawieniu trochę rodzynek: seria powstała na poczatku XX wieku (1903-1911) i planowana była raczej jako przypowieść o społeczeństwie i przymiotach ducha, a stała się kamieniem węgielnym polskiej fantastyki naukowej. 

Żuławski był typowym dzieckiem swojej epoki: wykształcony inteligent z ziemiańskiej rodziny, filozof, poeta, literat, autor dramatów. Wydaje się, że Na srebrnym globie miało być raczej wprawką prozatorską (dlatego na kontynuację przyszło poczekać 7 lat), a stało się opus magnum Żuławskiego - którego imieniem nazwano przyznawaną przez doborowe, fantastyczne jury polską nagrodę literacką.

Pierwszy tom Trylogii księżycowej  pokazuje międzynarodową ekipę naukowców, którzy polecieli na Księżyc w stylu godnym opowieści Verne’a. Naukowcy chcą sprawdzić, czy po ciemnej stronie Księżyca rzeczywiście jest tlen i możliwe jest przeżycie. Część uczestników wyprawy ginie, reszta odnajduje miejsce zdatne do założenia kolonii... jednak prawa naturalne są nieubłagane, a chów wsobny prowadzi do degeneracji.

Uwaga! te ksiażki możecie przeczytać za darmo dzięki projektowi Wolne Lektury - warto zerknąć, warto wesprzeć.

Na Trylogię składają się:

 1. Na srebrnym globie
 2. Zwycięzca
 3. Stara Ziemia

Dagmara Trembicka-Brzozowska

 

5. Uniwersum Metro 2033

Rok 2033. Atomowa zagłada zmusza ludzi do zejścia pod ziemię, do tuneli tytułowego metra – skażona powierzchnia jest bowiem opanowana przez mutanty, efekt ciągłego promieniowania i nuklearnej zimy.

Świat pokochał postapokaliptyczną dystopię rosyjskiego dziennikarza i pisarza, Dmitrija Głuchowskiego. Pierwotnie publikowana w internecie historia cieszyła się tak dużą popularnością, że doczekała się nie tylko wydania w druku, ale i tłumaczenia na wiele języków oraz dwóch bezpośrednich kontynuacji – Metro 2034 i Metro 2035. Na tym jednak nie koniec. Postatomowe uniwersum rozbudowali inni autorzy, opisujący perypetie kolejnych, autonomicznych grup ocalałych rozsianych po różnych zakątkach świata (zgodnie z życzeniem Głuchowskiego, enklawy przedstawione w poszczególnych tomach nie kontaktują się ze sobą). Obecnie w cyklu Uniwersum Metro 2033 ukazało się niemalże siedemdziesiąt pozycji, w tym dwie z polskiego podwórka. Są to Dzielnica obiecana Pawła Majki (akcja rozgrywa się w Krakowie) i Otchłań oraz Wieża Roberta J. Szmidta (Wrocław). Polsce ukazało się już 17 części Uniwersum

Asia Sikorska

 

6. Kim Stanley Robinson Trylogia marsjańska

Na Zachodzie ta seria to legenda, wielokrotnie nagradzana Nebulą i Hugo. U nas ukazała się w sumie raz, nakładem Prószyńskiego, w 1998 roku. 

Napisana z rozmachem, obejmująca okres 200 lat kolonizacji Czerwonej Planety i opisująca rzesze postaci - dobrze poprowadzonych i charakterologicznie spójnych, co w takiej sytuacji rzadko się udaje - historia skupia się na kwestiach socjologicznych i naukowych. Z dystopii (przeludniona Ziemia wyniszczona katastrofą ekologiczną) przechodzi do utopii (życie na terraformowanym Marsie). Ludzkość - a dokładniej setka kolonistów, głównie Rosjanie i Amerykanie - na swoją siostrzaną planetę leci w 2026 roku w statku Ares. Zakładaj pierwszą osadę na Fobosie, pustym w środku księżycu Marsa. Dynamika powieści przenosi się od relacji między tą pierwszą załoga - często bardzo skomplikowanych - do Ziemi, której rządy coraz bardziej zdominowane są przez międzynarodowe korporacje, walczące teraz także o wpływy na Marsie. 

Części czytelników może pomyśleć, że Trylogia marsjańska jest przegadana. W pewien sposób to prawda - akcja rozłożona jest na całe dekady, sporo tu dysput etycznych czy technologicznych, polityki i budowania relacji. Jednak czyta się to świetnie. Jeśli nie potrzebujecie koniecznie ton akcji, by książka Wam się spodobała, koniecznie poszukajcie Robinsona. 

Na Trylogię składają się:

 1. Czerwony Mars
 2. Zielony Mars
 3. Błękitny  Mars
 4. The Martians (zbiór opowiadań)

Dagmara Trembicka-Brzozowska

7. Orson Scott Card Cykl o Enderze

Zapoczątkowana w 1985 roku seria, której pierwszy tom - Gra Endera - zdobył niesamowitą popularność. U nas wydana po raz pierwszy w 1991 roku, była od tamtej pory wielokrotnie wznawiana. Uniwersum Endera przez ostatnie 30 lat rozrosło się do 15 książek (i kolejnej w przygotowaniu). 

Historia rozpoczyna się od pewnego niezwykle zdolnego chłopca, tytułowego Endera. W dalekiej przyszłości, po wielkiej wojnie z robalami - w której Ziemia niemal przegrała, a ludzkość wyginęła - dzieci o szczególnych umiejętnościach szkolone są na żołnierzy. Andrew Wiggin, nazywany Enderem, jest nadprogramowym dzieckiem, urodzonym, bo rząd miał nadzieję, że chłopiec okaże się genialny. Zamysł się udał - wysłany na szkolenie bojowe kilkuletni Ender szybko okazuje się jednym z najlepszych kadetów. 

Książka zawierała wiele zwrotów akcji, pokazywała też brutalność metody „cel uświęca środki”. W kolejnych odsłonach postać Endera nabierała nowych rysów - wraz z tym, jak stawał się starszy, zmieniała się jego misja. Chociaż mówi się, że po Ksenocydzie Saga Endera zapoczątkowała tendencję spadkową, Cardowi udało się to odwrócić w Sadze Cienia - opowiadającej o Groszku, przyjacielu i następcy Endera - która ponownie zdobyła popularność. Chociaż całośc jest nierówna, definitywnie warto się z nią zapoznać.

Jak na razie na cykl o Enderze składają się: 

Pierwsza wojna z Formidami (prequel Sag, napisany z Aaronem Johnstonem)

 1. W przededniu
 2. Pożoga 
 3. Przesilenie

Saga Endera

 1. Gra Endera
 2. Mówca Umarłych
 3. Ksenocyd
 4. Dzieci umysłu
 5. Pierwsze spotkania w świecie Endera (opowiadania)
 6. A War of Gifts
 7. Ender na wygnaniu

Saga Cienia

 1. Cień Endera
 2. Cień Hegemona
 3. Teatr Cieni
 4. Cień olbrzyma
 5. Ucieczka Cienia
 6. Zapowiedziane: Shadows Alive

Za tydzień zaprezentujemy Wam kolejne siedem cykli, które warto sobie zanotować "do przeczytania". A poniżej - poprzednio opisywane cykle fantasy:

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus