Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część II

Autor: Redakcja
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
22 maja 2016

Przed Wami druga część z naszego cyklu o najlepszych seriach science fiction. W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy Wam siedem świetnych propozycji, dzisiaj kolej na nastepne. Poniżej znajdziecie drugą część listy absolutnych must read każdego fana SF!

8. William Gibson Trylogia Ciągu

To cykl, który zapoczątkował zupełnie nowy gatunek w science fiction - cyberpunk. Sam Gibson - który wykształcenie, na dodatek pomostowe, uzyskał dopiero w wieku 30 lat (licencjat z anglistyki), a po emigracji do Kanady żył najpierw jako hipis, a potem utrzymywał się dzięki darom Armii Zbawienia - nie spodziewał się takiego sukcesu swoich tekstów.

Trylogia Ciągu nie jest tak do końca trylogią - składają się na nią trzy opowiadania i trzy powieści o świecie, w którym informacja jest na wagę złota a hakerzy to najbardziej wpływowa grupa zawodowa. Pierwsza zaliczana do tego cyklu publikacja to słynny Johnny Mnemonic, wydany w 1981 roku. Neuromancer, pierwsza powieść, to rok 1984. 

Wszystkie książki nominowane były do najważniejszych nagród: Hugo, Nebula, Ditmar Award, BSFA i innych. Wiele wygrało i zdobyło wyróżnienia. Czytelnicy także docenili Trylogię Ciągu - od 30 lat książki są nieustannie wznawiane. 

Do cyklu zaliczamy:

 • Neuromancer 
 • Graf Zero
 • Mona Lisa Overdrive
 • Oraz opowiadania/mikropowieści:
 • Johnny Mnemonic
 • New Rose Hotel
 • Wypalić chrom

Dagmara Trembicka-Brzozowska

9. Pierce Brown Red Rising

Red Rising to debiutancka seria autorstwa młodego amerykańskiego pisarza i scenarzysty Pierce’a Browna. Pierwsza powieść o przygodach Darrowa z Lykos ukazała się w 2014 roku zbierając pozytywne recenzje i zyskując 20 miejsce na liście bestsellerów New York Times. Kolejne tomy trylogii (Złoty syn i Gwiazda zaranna) spotkały się z równie pozytywnym odbiorem.

Pierce Brown opowiada historię szesnastoletniego Darrowa z Lykos na Marsie. Bohater jest Czerwonym, czyli reprezentuje najniższą klasę społeczną i od najmłodszych lat musi pracować jako helldiver przy wydobyciu helium-3. Mimo to stara się nie kwestionować swojego losu, żyje w przekonaniu, że ta praca pozwoli następnym pokoleniom żyć lepiej. Innego zdania jest jego żona Eo, która marzy o lepszym świecie, w którym nie będzie ucisku i wszyscy ludzie będą sobie równi. Dziewczyna ma duszę buntowniczki, dlatego pewnego dnia śpiewa zakazaną piosenkę w obecności tłumów, za co zostaje pojmana i stracona przez powieszenie. To wydarzenie jest początkiem zmian w życiu Darrowa. Chłopak za wszelką cenę chce pomścić śmierć swojej ukochanej i w najmniej spodziewanym momencie dostaje na to szansę. 

Seria Red Rising jest pełna epickich bitw toczonych w kosmosie, zaskakujących zwrotów akcji, tajemnic, zdrad, spisków i zagrań strategicznych. Nie można przewidzieć co się wydarzy, autor zaskakuje czytelnika na każdym kroku, a akcja jest tak intensywna i pełna napięcia, że od książki nie można się oderwać. To fenomenalne science-fiction spodoba się każdemu fanowi gatunku, a także zainteresuje osoby kompletnie niemające żadnego doświadczenia z książkami tego typu.

W skład trylogii wchodzą:

Oliwia Potocka

10. Ann Leckie Imperial Radch

Breq jest wyjątkowy/a. Kiedyś był/a częścią SI ogromnego okrętu “Sprawiedliwość Toren”, ale śmiertelnie zawikłane polityczne rozgrywki władcy/władczyni Imperium Radch - Anaander Miaanai - sprawiają, że Toren zostaje zniszczony. Z wielkiej sieci serwitorów (ludzi zmienionych w biologiczne przedłużenie okrętu, jego oczy, uszy i usta) pozostaje tylko jeden, który przyjmuje imię Breq. Po raz pierwszy jest sam/a. I poprzysięgł/a zemstę. Trylogia śledzi jego/jej poczynania, sojusze i przyjaźnie. Sprawiedliwość Toren uczy się rozumieć ludzi, choć doskwiera mu/jej samotność, której nie zrozumie nikt poza innymi SI.

Imperial Radch nie przypadnie do gustu wszystkim - to dość specyficzna lektura. Obok akcji i rozważań na temat SI, wolnej woli i innych typowych dla science fiction elementów, Leckie stworzyła świat pełen konwenansów, sztywnych zasad zachowania i protokołów. Nieprzygotowanego na to czytelnika może znudzić opis którejś z kolei herbatki, kwiecistych rozmów czy podkreślanie znaczenia rękawiczek. Ale wszystkie te detale nadają kulturze Imperium i całemu światu Leckie wyraźnego charakteru - oryginalnego i niezwykle ciekawego. Imperial Radch dotyka także tematyki rasy, płci czy klas społecznych - trochę kontrowersyjnie, ale na czasie.

W Polsce póki co wyszła pierwsza część Imperium Radch, tłumaczenie pozostawia niestety wiele do życzenia, a Breq został/a kobietą, gdy w oryginale nie było to jednoznacznie powiedziane. I tak, język polski domaga się określenia płci, ale to umniejsza przesłaniu powieści. Angielskojęzyczny świat może się już cieszyć zakończoną serią.

Trylogia składa się z:

Diana Cereniewicz

11. Jarosław Grzedowicz Pan Lodowego Ogrodu

Wydawany w latach 2005-2012 czteroksiąg, przez wielu określany jako “Wiedźmin nowego pokolenia”. Pozornie jest to fantasy - główny bohater, Vuko Drakkainen, wędruje przez krainy pełne magii, ludów przypominających wikingów, na poziomie średniowiecza. Jednak sam bohater pochodzi z Ziemi, kraina, po której się porusza, to odległa planeta Midgaard, a jego misją jest odnalezienie naukowców, którzy zaczeli uzywać rozwiniętej, ziemskiej technologii, czyniąc z siebie bogów i władców, a z "wikingów" - poddanych i niewolników. Sam Drakkainen jest “ulepszony” o cyfrowego grzyba, “podkręcającego” jego mózg i dającego mu nadnaturalne wręcz zdolności. 

Pan Lodowego Ogrodu przebojem wdarł się na scenę polskiej fantastyki - i już na niej pozostał. Mieszanka science fiction, mitologii nordyckiej i elementów fantasy (swoją drogą znana chociażby z serii o Majipoor Silverberga) wyszła Grzędowiczowi naprawdę świetnie. Powstała nawet gra planszowa na podstawie powieści!

Tetralogia składa się z czterech tomów bez podtytułów. 

Dagmara Trembicka-Brzozowska

12. Jeff VanderMeer Southern Reach

Trylogia całkiem świeża, bo jej pierwsza część ukazała się w 2014 roku (także w Polsce). Założenia fabularne są przedziwnie: w niedalekiej w sumie przyszłości grupy badaczy chcą zbadać tajemniczą Strefę X - miejsce, w którym na ludzi oddziałowuje dziwna siła. Jedenaśnie ekspedycji już przepadło. Ich członkowie zabijali się nawzajem, popełniali samobójstwa bądź znikali. Dwunasta wyprawa jest niezwykła: jej członkami są wyłacznie poddane hipnozie kobiety: antropolog, geometra, biolog i psycholog. Muszą rozwiązać szereg zagadek (momentami przypomina to przygodowy thriller). W kolejnych książkach autor przenosi nas poza Strefę X, pokauzjąc, jak agencja Southern Reach usiłuje rozwiązać tajemnicę regionu. 

Unicestwienie otrzymało nagrody Nebula i Shirley Jackson za 2014 rok. 

Na trylogię składają się:

Dagmara Trembicka-Brzozowska

13. Richard K. Morgan Cykl Takeshiego Kovacsa

Dość ponura wizja przyszłości ludzkiej rasy za 500 lat - w XXVI wieku. Nasza rasa rozprzestrzeniła się po całej galaktyce - a wraz z nią rasizm, ksenofobia, wojny religijne, a dzieki technologii - brak psozanowania ludzkiego zycia. Nad względnym spokojem czuwa Protektorat NZ. Jego były emisariusz, Takeshi Kovacs, wielokrotnie już umierał, ale możliwości techniki zapewniają nieomal nieśmiertelność. Tym razem odrodził się na Starej Ziemi, w samym środku wielkiego, galaktycznego spisku, morderstw katolików (którzy się nie odradzają). 

Co ciekawe, kolejne części nie sa bezpośrednimi kontynuacjami. A niedawno Netflix zapowiedział, że zainteresowany jest stworzeniem serialu na podstawie pierwszej części cyklu.

W Poslce seria ukazała się w 2002 roku, nie była wznawiana.

Trylogia Kovacsa składa się z:

Dagmara Trembicka-Brzozowska

14. James S. A. Corey The Expanse 

W nie tak dalekiej przyszłości ludzkości udało się wyrwać z Ziemi, kolonizują Układ Słoneczny, ale nie mają jeszcze środków, by wybrać się poza rodzimy system. Oczywiście zaczynają tworzyć się frakcje: ziemska, marsjańska i planet zewnętrznych. Każdy walczy o wpływy i władzę. Sytuacja polityczna robi się napięta. A w tym kociołku detektyw Joe Miller dostaje zadanie odnalezienia córki jednej z bardziej wpływowych rodzin. Coś, co miało być rutynową sprawą przekształca się w niebezpieczną misję, a Miller oraz barwna załoga okrętu Rosynant z kapitanem Holdenem na czele, muszą stawić czoła nie tylko terrorystom, skorumpowanym politykom, ale także czymś nie z tego świata. Wszechświat Corey’a jest ogromny i pełen tajemnic - zarazem fascynujący, ale też pusty i przerażający.

To, co od razu zwraca uwagę czytelnika, jest blurb, który głosi “zombie w kosmosie!”. Intrygujący pomysł niczym z najgorszego koszmaru, czyż nie? Dwaj autorzy, który kryją się pod nom de plume James S.A. Corey - Daniel Abraham i Ty Franck - stworzyli naprawdę ekscytującą i oryginalną space operę z wieloma puntami widzenia, ciekawą fabułą i akcją, która pędzi na łeb, na szyję. Bohaterowie są zróżnicowani, mają przeróżne poglądy i dzięki temu czytelnik nigdy się nie nudzi, nawet po przeczytaniu piątej części serii ma ochotę na więcej.

W Polsce póki co Fabryka Słów wydała tylko pierwszy tom (i to w dwóch częściach), po reszcie niestety ani widu, ani słychu.

Na serię składają się:

 • Leviathan Wakes (Przebudzenie Lewiatana)
 • Caliban’s War
 • Abbadon’s Gate
 • Cibola Burn
 • Nemesis Games
 • Babylon Ashes (zapowiedziana na listopad tego roku)

Planowane są jeszcze trzy części, całość zamknie się w 2019 roku. Stacja SyFy nakręciła serial na podstawie tej serii i spotkał się on z ogromnym entuzjazmem i poparciem fanów książek - podobno jest najlepszą rzeczą, jaka powstała na tym kanale!

Diana Cereniewicz


 
Za tydzień zaprezentujemy Wam kolejne siedem cykli, które warto sobie zanotować "do przeczytania". A poniżej - poprzednie artykuły z serii:


blog comments powered by Disqus