Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część III

Autor: Redakcja
29 maja 2016

Przed Wami trzecia już, przedostatnia część z naszego cyklu o najlepszych seriach science fiction. Dotąd przedstawiliśmy Wam czternaście świetnych propozycji, dzisiaj kolej na następne. Poniżej znajdziecie trzecią część listy absolutnych must read każdego fana SF!


15. Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson Kroniki Diuny

Uniwersum Diuny nie powstałoby bez zaangażowania, kreatywności i ciężkiej pracy Franka Herberta. Powieść, uhonorowana nagrodą Nebula (1965) oraz Hugo (1966), początkowo publikowano w odcinkach w czasopiśmie Analog Science Fact and Fiction, by w końcu wydać w formie książki wzbogaconej dodatkami oraz mapami z notami kartograficznymi. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, w której istnieją istoty obce i sztuczna inteligencja, a władza jest podzielona pomiędzy Wysokie Rody. Znaczący wpływ na rozwój wypadków mają też organizacje, m.in. Bene Gesserit, Mentaci czy Gildia Kosmiczna. Jednak najistotniejszym spoiwem dla całej otoczki fabularnej i występujących w książkach postaci, zwłaszcza w części otwierającej cykl Kroniki Diuny, okazuje sie planeta Arrakis, na której znajduje się najbardziej pożądany przez wszystkich surowiec - melanż. Walka o tę przyprawę doprowadza do zdrad, rozlewu krwi i narodzin Mesjasza zapowiadanego przez Fremenów zamieszkujący tę planetę.

Powieść Herberta to znakomite połączenie campbellowskiej wędrówki bohatera poruszającym się w futurystycznym świecie, w którym egzystują monarchie i obecne są wpływy bliskowschodnie (m.in. terminologia islamska czy nawiązania historyczne chociażby do Persji, obecnego Iranu). O popularności Diuny świadczyć może fakt, że doczekała się ona ekranizacji filmowej w reżyserii Davida Lyncha (1984) oraz miniserialu zrealizowanego przez Johna Harrisona w 2000 roku. Po śmierci Franka Herberta w 1986 roku, jego dzieło kontynuował syn Brian oraz pisarz Kevin J. Anderson. 

W skład cyklu Kroniki Diuny wchodzą:

 • Diuna
 • Mesjasz Diuny
 • Dzieci Diuny
 • Bóg Imperator Diuny
 • Heretycy Diuny
 • Kapitularz Diuny

Kaelder Dherven

16. Margaret Atwood MaddAddam

MaddAddam wyszedł spod pióra kanadyjskiej pisarki, której nazwisko często przewija się w rozmowach dotyczących przyszłych laureatów literackiej nagrody Nobla - Margaret Atwood. Tej samej, która przez wiele lat odżegnywała się od tego, aby jej prozę nazywać per science fiction. Jednak jej ostatnia trylogia (czy też cykl - ale tego wciąz na pewno nie wiemy) MaddAddam nie ucieknie podobnym określeniom, choć sam w sobie wymyka się jednoznacznej gatunkowości. Mamy bowiem do czynienia z powieściami, które można nazwać: science fiction, dystopią, utopią, antyutopią, apokalipsą, postapokalipsą, powieścią ekologiczną, polityczną, obyczajową… i można by wymieniać podobne etykietki jeszcze długo. Atwood stworzyła coś niebagatelnego, żeby nie powiedzieć niezapomnianego.

Jednocześnie każdy z tych tomów można czytać jako serię bądź indywidualne, niezależne powieści. Świat Atwood to świat, w którym rządzą korporacje, gdzie rządy stały się marionetkami, fasadą, w którą nikt już nie wierzy. Tak zepsuty świat czeka zagłada - pytanie tylko, skąd przybędzie. Odpowiedzi na to pytanie udzielają dwa pierwsze tomy, każdy z innej perspektywy. Trudno pisze się o MaddAddamie, powieściach wielowątkowych, złożonych, ambitnych, żeby nie rzecz nawet - artystycznych. To książki, które śmiało można nazwać dziełem i polecać w ciemno.

W skład trylogii wchodzą:

Agata Włodarczyk

17. John Scalzi Wojna starego człowieka

Wojna to debiut Johna Scalziego, za którą dostał nagrodę Hugo w 2006 roku. W jego wizji przyszłości ludzkości udało się wyrwać z Ziemi, ale nie wszyscy mają szansę na zobaczenie kosmosu i poznanie innych ras. Szanse mają ludzie z biedniejszych części globu lub… emeryci, którzy dostają nowe ciało, implanty, ale tylko jeśli wstąpią na dwa lata do wojska. O ile nie trwa wojna. A wojna trwa, i to w najlepsze - tylko niewiele osób na Ziemi o tym wie. Główny bohater, John, przystaje na te warunki. I walczy. Z kosmitami. Za pomocą nanotechnologii.

Scalzi obecnie jest już nazwiskiem, które rozpoznaje każdy fan science fiction, pisze czasem zabawnie, zawsze z polotem, a jego powieści są dynamiczne i niezmiernie wciągające. Ale jak na science fiction przystaje, autor nie ucieka od cięższych, choć uniwersalnych, tematów: starzenia się, śmiertelności, związków czy szerszych: człowieczeństwa i znaczenia indywidualności. I to właśnie ta mieszanka sprawia, że Wojna starego człowieka (jak i inne powieści pisarzaw) jest serią, z którą naprawdę warto się zapoznać.

W Polsce wydano tylko dwie części, ale cała seria składa się z:

 • Old Man's War (Wojna starego człowieka)
 • The Ghost Brigades (Brygady duchów)
 • The Last Colony 
 • Zoe's Tale 
 • The Human Division 
 • The End of All Things 
 • Oraz opowiadań:
 • The Sagan Diary
 • After the Coup
 • Questions for a Soldier

Stacja SyFy planowała nakręcić serial na podstawie tej serii, ale od 2014 roku trochę o nim ucichło. Być może skupiają się teraz na epickim Expanse?

Diana Cereniewicz

 

18. Rachel Bach Paradox

Trylogia Paradox Rachel Bach to naprawdę przyzwoita space opera, zawierająca wszystkie najsmaczniejsze elementy podobnych powieści, a na dodatek i dla odmiany ma główną bohaterkę. Devi Morris jest ambitną kobietą, dlatego doskonale wie, co musi zrobić, aby dostać najbardziej prestiżową posadę w galaktyce - zdobyć doświadczenie. Dlatego postanawia nająć się jako ochroniarz na pokładzie "Glorious Fool", statku słynącego z wpadania w kłopoty. 

Paradox jest wartko napisaną trylogią, z ciekawą fabułą pełną niespodzianek i sekretów, które czytelnik może przeżywać wraz z Devi. Podobnie jak większość pisanych w tym momencie popularnych serii amerykańskich, Bach zdecydowała się poprowadzić narrację z punktu widzenia głównej bohaterki, co sprawia, że wiemy tylko tyle, ile pełna ambicji Devi Morris. Na dodatek Paradox czyta się szybko, żeby nie rzec – błyskawicznie. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy poszukują dobrej, w miarę lekkiej fantastyki naukowej, która koncentruje się na naukowości czy najnowszych teoriach fizyki kwantowej, a na fabule, bohaterach oraz emocjach.

W skład serii wchodzą:

 • Fortune’s Pawn
 • Honor’s Knight
 • Heaven’s Queen

Agata Włodarczyk

 

19. Arthur C. Clarke Odyseja kosmiczna

Cykl Arthura C. Clarke'a, będący klasyką sci-fi. Opowiada o tym,skąd wzięła się ludzkość i dokąd w sumie zmierza. Według pisarza przyczynąwszystkiego jest tajemniczy monolit, który pojawia się w naszej prehistorii. Dzięki jego wpływom małpy zaczynają używać pierwszych narzędzi. Po raz drugi tajemniczy obiekt pojawia się w 1999 roku, wysyłając przy okazji sygnał radiowy w kierunku Jowisza, co powoduje, że około 2 lat później statek kosmiczny Discovery zostaje wysłany z misją zbadania tajemniczego sygnału. Fabuła wszystkich czterech części orbituje wokół tematu tajemniczej cywilizacji, przebywającej w tym samym układzie planetarnym co ludzie, oraz pragnienia odkrycia pochodzenia ludzkości. Na uwagę zasługuje też fakt pozornej mikroskali skutków działań bohaterów, których konsekwencje ujawniają się dopiero w części wieńczącej serię. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów sci-fi.

Cały cykl zamyka się w czterech powieściach:

Na podstawie dwóch pierwszych nakręcone zostały filmy:

 • 2001: 2001 Odyseja kosmiczna – reż. Stanley Kubrick
 • 2010: Odyseja kosmiczna – reż. Peter Hyams

Patryk Rycaj

20. David Weber Honor Harrington

Cykl Honor Harrington, sam w sobie obszerny, jest elementem potężnego uniwersum znanego jako Honorverse. Jest to dzieło Davida Marka Webera, amerykańskiego pisarza science-fiction i fantasy, nadmieńmy, jedno z kilku uniwersów, jest to bowiem nad wyraz płodny pisarz. Pierwsza powieść z cyklu, On Basilisk Station (tłumaczenie polskie: Placówka Basilisk) wydana została w 1992 roku, cykl jest kontynuowany po dziś dzień. Poznajemy w nim galaktykę w okolicach roku 4000, po tym, jak została skolonizowana przez ludzkość. Główna bohaterką cyklu jest sama Honor Harrington, oficer Królewskiej Marynarki Manticore. Śledzimy jej kolejne awanse oraz przygody w służbie Gwiezdnego Królestwa Manticore.

Weber jest absolwentem historii Uniwersytetu Stanowego Appalachian, co wyraźnie widać  jego twórczości. Cykl Honor Harrington, choć jest czystej wody space operą, jest mocno inspirowany historią marynistyki. Zapożyczenia obejmują zarówno konstrukcję świata, elementy fabuły, taktykę prowadzenia walk kosmicznych a nawet konkretnych bohaterów. Weber nie sili się na prorokowanie rozwoju technologicznego, wybierając rozwiązania nieco uproszczone, dzięki temu tworzy jednak świat bardzo spójny i nie wymagający od czytelnika zbyt daleko posuniętego "zawieszenia niewiary”. Z powodu długości cyklu nie dało się Weberowi uniknąć powtarzania pewnych motywów, w ogólnym rozrachunku jednak jest on ciekawy i wart lektury.

W serii ukazały się:

Weber pracuje również nad kolejną częścią Shadow of Victory.

Honorverse obejmuje także cykle:

Przemysław Mrówka

21. Douglas Adams Autostopem przez Galaktykę

W jaki sposób połączyć brytyjski humor, poważne rozważania filozoficzne egzystencjonalne i podróże w odległe krańce kosmosu, które są domeną niektórych powieści z gatunku science fiction. Z takim zadaniem w dość niekonwencjonalny sposób postanowił zmierzyć się Douglas Adams w humorystycznym cyklu Autostopem przez galaktykę.

Początkiem dla historii stworzonej przez brytyjskiego pisarza jest konieczność wyburzenia domu Arthura Denta, celem utworzenia obwodnicy. Wkrótce okazuje się jednak, że problemy głównego bohatera są niczym w porównaniu ze zniszczeniem Ziemii przez Vogonów planujących wykonać galaktyczne roboty budowlane. Chcąc uniknąć wizji apokalipsy, Dent i jego najlepszy przyjaciel Ford Perfect, udają się w podróż pełną komizmu, kosmicznych dziwactw i tajemnic dotyczących m.in. życia czy uniwersum, którego odpowiedzią jest liczba “42”. Fikcyjny przewodnik dla autostopowiczów spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem w Wielkiej Brytanii (jako ciekawostkę warto wspomnieć o obchodzonym 25 maja nieformalnym święcie zwanym Dniem Ręcznika, kiedy to fani składają hołd twórczości Douglasa Adamsa) i zdobył mnóstwo fanów w innych częściach świata. Do cyklu, którą autor nazwał “trylogią w pięciu tomach” dołączyła w 2009 roku szósta odsłona zatytułowana I jeszcze jedno... autorstwa Eoina Colfera. 

W skład podstawowego cyklu wchodzą:

Kaelder Dherven


Za tydzień zaprezentujemy Wam kolejne siedem cykli, które warto sobie zanotować "do przeczytania". A poniżej - poprzednie artykuły z serii:

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus