Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część IV

Autor: Redakcja
5 czerwca 2016

Przed Wami ostatnia część z naszego cyklu o najlepszych i/lub najciekawszych seriach science fiction. Dotąd przedstawiliśmy Wam dwadzieścia jeden świetnych propozycji, dzisiaj kolej na ostatnią siódemkę.


22. Ursula K. Le Guin Ekumena

Świat zaludniony, czyli Ekumena (lub: Światy Hain), jest, obok Czarnoksiężnika z Archipelagu, najbardziej znaną serią Ursuli K. Le Guin. Dawno, dawno temu Haińczycy skolonizowali dziesiątki planet (w tym Ziemię), które z czasem przekształciły się w samodzielne światy, tracąc przy tym kontakt ze sobą. Tysiące lat później powołano Ekumenę, dyplomatyczną, międzyplanetarną instytucję, która ma wspomóc odnowienie kontaktów oraz poznanie kultur, które rozwinęły się w izolacji od głównego świata, Hain. 

Dzięki temu pomysłowi powstał jeden z najbardziej etnograficznych cykli science fiction, wykorzystujący ogrom wiedzy oraz wrażliwość Le Guin. Powieści te pokazują, jak trudno jest badać obce kultury czy światy, jak bardzo wymagają od badaczy, a także w tym przypadku od czytelników, otwartości na inność, gotowości do akceptacji tego, że gdzie indziej świat może wyglądać inaczej. Le Guin koncentruje się na społeczeństwach, na możliwych systemach czy zmianach wywołanych środowiskami, a więc planetami zasiedlonych przez Haińczyków.

Cztery z tych powieści zostały nagrodzone - Nebulą, Hugo albo Locusem. 

W skład cyklu wchodzą:

 • Świat Rocannona („Rocannon's World”; 1966)
 • Planeta wygnania („Planet of Exile”; 1966)
 • Miasto złudzeń („City of illusions”; 1967)
 • Lewa ręka ciemności („The Left Hand of Darkness”; 1969)
 • Wydziedziczeni („The Dispossessed: An Ambiguous Utopia”; 1974)
 • Słowo „las” znaczy „świat” („The Word for World is Forest”; 1976)
 • Opowiadanie świata („The Telling”; 2000)

Pierwsze sześć książek ponadto ukazało się w wydaniu jednotomowym - Sześć światów Hain (2015).

Agata Włodarczyk

23. Dan Simmons Hyperion Cantos

Hyperion to ponury, pełen tajemnic świat, w którym postęp technologiczny idzie ramię w ramię z pradawnymi wierzeniami. Tutaj podróż między planetami trwa kilka sekund, a nad wszystkim czuwa... Kościół katolicki.

Pierwsza powieść z serii, wydany w roku 1989 Hyperion, inspirowana jest poematem Johna Keatsa o tym samym tytule. Narracja prowadzona jest w formie szkatułkowej, w której bohaterowie snują własne opowieści, tym samym odkrywając kolejne tajemnice samego uniwersum i wielowątkowej fabuły. Druga część serii, Upadek Hyperiona opublikowana w 1990 roku, porzuca szkatułkowy sposób opowiadania historii i skupia się na jednym bohaterze, a właściwie na opisie jego snów - często koszmarnych i złowróżbnych, snujących wizję przyszłości okrutnej, trudnej i naznaczonej widmem nieuniknionej zagłady.

Ostatnie z serii, Endymion i Triumf Endymiona (wydane odpowiednio w 1996 i 1997) opisują wydarzenia prawie 300 lat po poprzednich powieściach. Intergalaktyczna władza ściga dziewczynkę Eneę, która w oczach fanatycznie religijnych władz jest śmiertelnym zagrożeniem - przepowiedzianym mesjaszem. Jedyną nadzieją na uratowanie Enei jest Raul Endymion, który zrobi wszystko, nawet wyruszy w podróż w czasie, by uratować swoją podopieczną.

Hyperiona docenili zarówno czytelnicy, jak i krytycy. W 1990 roku powieść otrzymała nagrody Hugo, Locus, a także nominacje do BSFA w 1990 i nagrody Arthura C. Clarke’a w 1992.

Cykl Hyperion Cantos trafi także na ekrany: studio Warner Bros przygotowuje film oparty na pierwszej części cyklu, a stacja telewizyjna SyFy przygotowuje serial we współpracy z Bradleyem Cooperem, Grahamem Kingiem i Toddem Phillipsem.

W skład cyklu wchodzą:

 • Hyperion
 • Upadek Hyperiona
 • Endymion
 • Triumf Endymiona

Mateusz Szumała

24. Michał Cholewa Algorytm Wojny

Akcja powieści Michała Cholewy koncentruje się na przyszłości, w której Sztuczna Inteligencja zniszczyła znany człowiekowi świat, zmuszając go do wędrówki w kosmos i toczenia tam wojen. Głównym bohaterem jest kapral Michał Wierzbowski. Wraz ze swym oddziałem, należącym do 40. regimentu Unii Europejskiej, uczestniczy w śmiertelnie niebezpiecznych, by nie rzec samobójczych, misjach wystawiających każdego z mężczyzn na próbę charakteru oraz wytrzymałości. Każda z kolejnych powieści stanowi odrębną misję - z których wiele dotyczy rozgrywek rządów. 

Przykładowo z chwilę, gdy bohater trafia do niezawodnego, ale okrytego złą sławą Dowództwa Operacji Specjalnych Unii Europejskiej, otrzymuje kolejne zadanie. Tym razem udaje się na planetę Liberty - bogatą w cenne surowce, lecz znajdującą się w strefie wpływów Stanów Zjednoczonych. W powodzenie tak ambitnego i niezwykle trudnego planu nie wierzy zbyt wiele osób, a cena jaką przyjdzie zapłacić za jej wykonanie może okazać się duża do udźwidnięcia. 

Jako ciekawostkę warto tu dodać, że za trzecią część cyklu - Fortę - został uhonorowany w 2015 roku Nagrodą Zajdla oraz Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. 

W skład cyklu wchodzą:

Krystian Karolak

25. Adrian Tchaikovsky Cienie pojętnych

Cykl Cienie Pojętych prezentuje niebanalne podejście do tematu fantastycznej sagi. Czytelnik nie znajdzie krasonludów, elfów czy orków, a jedynie... owady. Nie są one jednak zwykłe. Na dobrą sprawę wszystkie występujące w serii rasy to ludzie mające cechy niektórych z insektów. 

Tchaykovsky, który z wykształcenia jest botanikiem, postanowił wykorzystać swoją wiedzę, by stworzyć niebanalną historię, udawadniającą, że wciąż można stworzyć dzieło całkowicie odmienne od reszty gatunku, które jest przy tym niezwykle ciekawe. I tak na stronach kolejnych tomów spotkamy się między innymi z mrówkowcami - tworzącymi wspaniałe budowle oraz zaprawionymi w sztuce wojennej, a do tego działajcych jak jeden organizm, czy też pająkowcy - piękni i groźni, parający się snuciem intryg. 

Wszystkie rasy życją z dala od siebie, jedynie ostrożnie przyglądając się wzajemnie swoim poczynaniom i starając się nie wchodzić w sobie w drogę. Sytuacja ta zmienia się jednak w chwili, gdy na horyzoncie pojawiają się nowi gracze, którzy nie są pokojowo nastawieni do pozostałych. Cykl zdecydowanie wart jest polecenia.

Na cykl składają się:

Oprócz tego wydano zbiór opowiadań pt. Pancerni.

Patryk Rycaj

26. Isaac Asimov Fundacja

To chyba jedna z najbardziej klasycznych serii SF, po jakie możemy sięgnąć (na dodatek bez problemu po polsku - książki są spokojnie dostepne na papierze i elektronicznie). 

Asimov świetnie wyważył w tych ksiażkach proporcje nauki i faktów do fabuły i fikcji. Rozpoczyna się dość standardowo: zdolny naukowiec, Hari Seldon, buduje zespół matematyków i rozpoczyna badania nad upadkiem świetności Imperium oraz powrotem epoki regresu i barbarzyństwa w całej galaktyce. Nie podoba się to rządowi Imperium - wszyscy zostają zesłani na zapyziałą planetę z pozornie nic nie znaczącą misją naukową. Problem zaczyna się, gdy już dekady po śmierci Seldona jego pierwsze badania zaczynają się sprawdzać, a przed Imperium staje wizja... przewrotu rozpoczętego przez Fundację.

Fundacja już w 1966 roku dostała nagrodę Hugo jako trylogia. Ponownie nagrodzono ją w 1983 (za Agenta Fundacji). Poza świetnym warsztatem pisarza, odbiorcy docenili rozmach powieści - których założeniem było przedstawienie procesów, które Asimov obserwował także na co dzień: manipulacji masami, działań władzy, 

Do cyklu należą (w kolejności chronologicznej fabuły):

Poza tą "kanoniczną" serią istnieje cały szereg powieści i opowiadań innych autorów (m.in. Orsona Scotta Carda) czy ksiażek samego Asimova, będących niejako "pobocznymi", jak Roboty i Imperium z 1985 roku. 

Dagmara Trembicka-Brzozowska

27. Drew Karpyshyn Mass Effect

2008, 2010, 2012 2016 rok - to daty premier kolejnych części gry Mass Effect na PC w Europie! Gry, która znalazła rzesze fanów na całym świecie i przez którą zarwałam niejedną noc (tłumaczenie: bezsenność, prawda: wszechświat sam się przecież nie uratuje). Wszystkim tym, którzy chcą wejść jeszcze głębiej w uniwersum stworzone przez ekipę BioWare, polecić mogę książki Drew Karpyshyna – głównego scenarzysty pierwszych dwóch części gry – a mianowicie:

O dziwo, te powieści są naprawdę niezłe, warsztatowo i fabularnie. Może nie opowidają o wzniosłych dokonaniach, ale samo osadzenie ich w znanym i lubianym uniwersum pomiędzy kolejnymi częściami RPG daje sporo radości. Czy są to książki dla laików, którzy nigdy nie mieli styczności z grą? Cóż, choć promujemy czytanie, ja polecam w tym wypadku najpierw zasiąść do komputera – nie tylko ze względu na fabułę, która nawiązuje do gry, ale w ogóle choćby na wygląd i charakter różnych ras żyjących w przestrzeni.

Cztery lata temu na rynek trafił także czwarty tom: Mass Effect: Deception, jednak napisany już przez innego autora – Williama C. Dietza, zawiera tyle błędów (zależnie od artykułu/forum od 70. do ponad 100.), że nie spotkał się z aplauzem (raczej buczeniem…).

Aleksandra Bacdorf

28. Marcin Przybyłek Gamedec

W XXII stuleciu technologia pozwala każdemu człowiekowi na całkowite przeniesienie swojego życia w świat cyfrowy, a ci, którzy postanowili tego dokonać zwani są zoenetami. Większość z nich nie posiada nawet fizycznych ciał, a jedynie mózgi zawieszone w tzw. Netombach, a gdy chcą pobyć w świecie rzeczywistym wykorzystują do tego specjalne roboty.

Głównym bohaterem cyklu jest Torkial Aymore, będący tzw. Gamedekiem, czyli detektywem zajmującym się sprawami związanymi z wirtualną rzeczywistością. Ci, którzy żyją wewnątrz niej potrzebują pomocy tego typu ludzi, ponieważ sami nie mogą w pełni pojąć funkcjonowania tych sztucznych światów. W uniwersum stworzonym przez Przybyłka złudzenia zgrabnie przenikają się z tym, co realne i nie wszystko jest tym, na co wygląda. Jednyną pewną tu rzeczą jest zmiana.

Seria jest na tyle popularna, że powstała na jej podstawie m.in. gra planszowa

W  skład cyklu wchodzą:

 • Gamedec. Granica rzeczywistości (superNowa 2004)
 • Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw (superNowa 2006)
 • Gamedec. Zabaweczki. Błyski (superNowa 2008)
 • Gamedec. Zabaweczki. Sztorm (superNowa 2010)
 • Gamedec. Czas silnych istot, ks.1 (Fabryka Słów 2012)
 • Gamedec. Czas silnych istot, ks.2 (Fabryka Słów 2012)
 • Gamedec. Obrazki z Imperium, tom 1 (Rebis 2016)
 • Gamedec. Obrazki z Imperium, tom 2 (Rebis, 2016)

Patryk Rycaj


To ostatnia, czwarta część naszej serii o cyklach SF. Zaprezentowaliśmy Wam 28 wartych naszym zdaniem uwagi tytułów. Ale! Nie martwcie się - za tydzień kolejny artykuł, tym razem o najlepszych SF jednotomowych!
 
A poniżej - poprzednie artykuły z serii:

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus