Najciekawsze powieści - steampunk. Część II

Autor: Redakcja
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
17 lipca 2016

Poniżej druga część listy z naszym wyborem najlepszych i najciekawszych książek steampunkowych. Każdy znajdzie coś dla siebie!


Złoty Kompas - Philip Pullman

Książka Philipa Pullmana, stanowiąca część trylogii Mroczne materie, przenosi nas do świata, w którym możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy rożnymi wymiarami. Na pierwszy rzut oka zauważyć można liczne podobieństwa wskazujące na to, że mamy do czynienia z epoką wiktoriańską oraz oparciu się wszelkich rozwiązań technologicznych na silnikach parowych. Główną bohaterką jest Lyra Belacqua, wychowanką Kolegium Jordana, która wraz ze swym dajmonem (dusza występująca pod postacią zwierzęcia odzwierciedlającego usposobienie właściciela) Pantalaimon odkrywają istnienie Pyłu. Tajemnicza materia oddziaływuje na wszelkie inteligentne formy życia. W przypadku dzieci, z racji ich niewinności, można mówić o słabszej interakcji. W celu zbadania prawdziwości tej tezy, porywane są dzieci na całym świecie i wywożone na północ, gdzie dokonuje się na nich różne doświadczenia. Lyra wraz z napotkanymi postaciami postanawia wyruszyć na pomoc porwanym i uratować ich z tej niebezpiecznej sytuacji. 

Złoty kompas to powieść łącząca elementy fantastyczne do ktorych zalicza się m.in. wspomniane dajmony, czarownice czy pancerne niedźwiedzie, z różnymi dziedzinami funkcjonującymi w świecie realnym (np. fizyka kwantowa, teologia czy filzofia religii). 

Na cykl Mroczne materie składają się następujące części:

  • Złoty kompas 
  • Magiczny nóż
  • Bursztynowa luneta.

Khaelder Dherven

Frankenstein - Mary Shelley

Frankenstein to powieść Mary Shelley zaliczana do kanonu klasyk literatury światowej. Jest to również najczęściej przerabiana książka, na podstawie której powstało wiele lepszych lub gorszych adaptacji filmowych.

Akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Europie Zachodniej oraz na Oceanie Arktycznym. Głównym bohaterem jest Wiktor Frankenstein, naukowiec usiłujący przechytrzyć śmierć i sprawdzić czy możliwe jest przywrócenie do życia człowieka. Ogarnięty obsesją stworzenia idealnego człowieka, nie dostrzega tragicznych konsekwencji swojego eksperymentu. Stwór okazuje się być daleki od doskonałości i nie jest w stanie odnaleźć się w rzeczywistości go otaczającej m.in. z racji wyglądu, który wzbudza strach u innych. Shelley dotyka w swojej powieści dylematu moralnemu, a w szczególności równaniu się człowieka z Bogiem i decydowaniu o życiu stworzonego przez siebie bytu. To także pytanie o istotę potwora, a także wpływu ludzkiego strachu i odczucia odrazy na wykreowanie takiego wizerunku w zbiorowej świadomości.

Khaelder Dherven

Maszyna różnicowa - William Gibson i Bruce Sterling 

Maszyna różnicowa to książka składająca się z trzech równoległych, łączących się ze sobą pod koniec historii różnych bohaterów. Pierwszą z postaci jest Sybil Gerard - córka rewolucjonisty, która musi ukrywać ten fakt przed władzami. Druga to Edward Millory, naukowiec, a trzecia - Laurence Oliphant, dyplomatka mająca największą świadomość na temat tego, co aktualnie rozgrywa się w mieście. Elementem spinającym ich losy jest tytułowa maszyna różnicowa.  

Utwór utrzymany jest w klimacie klasycznego steampunku, gdzie rewolucja przemysłowa rozwinęła się w stronę szerokiego zastosowania technologii parowej, co jednak negatywnie rzutuje na środowisko naturalne. Wyziewy z silników napędzanych drewnem, bądź węglem powodują pogłębiający się efekt cieplarniany, a do tego utrudniają życie w mieście, co prowadzi do zamieszek. Mamy tu więc, poza wciągającym motywem głównym, ciekawie rozbudowany wątek społeczny, ukazujący rozwarstwienie oraz walki między-, a także wewnątrzklasowe. Z racji tego, że jest to niezaprzeczalnie klasyka gatunku,każdy fan steampunka powinien sięgnąć po ten tytuł.

Patryk "Patron" Rycaj

Dworzec Perdido - China Mieville

O Chinie Mielville’u nie mówi się wystarczająco często. Każdy fantasta o nim słyszał, każdy potrafi wymienić choć jedną jego książkę, ale i tak Brytyjczyk nie znajduje się na wielu listach popularności. Ale tu to zmienimy! Dworzec Perdidio to powieść łącząca elementy fantasy i steampunku w wyśmienity sposób.

Nowy Crobuzon to parszywe miasto, które zamieszkują ludzie, pre-tworzeni - istoty będące mieszanką biologii i mechaniki (często za popełnione przestępstwa) oraz inne stworzenia. Między innymi skrzydlaci Garudowie. Jeden z nich prosi głównego bohatera, Isaaca, o pomoc. Ten projekt staje się obsesją naukowca, a konsekwencje wpłyną na kształt całego świata.

Jak widać z samego opisu, świat Mievilla jest niesamowicie złożony, zamieszkany przez skomplikowane i intrygujące postacie i niesamowicie bogaty w szczegóły (do tego stopnia, że ten sam wszechświat opisuje w dwóch innych powieściach: Blizna i Żelazna Rada). Koniecznie się z nim zapoznajcie!

Diana Cereniewicz

 Para w ruch - Terry Pratchett

Para w ruch to czterdziesty tom z cyklu Świat dysku. Opowiada o tym, jak epoka przemysłowa wkracza do wykreowanego przez Pratchetta świata i o nowym wynalazku, wykorzystującym siłę czterech żywiołów, który pojawia się w Ankh-Morpork. W krótkim czasie z tego powodu do miasta ściągają tłumy turystów, chcących podziwiać nowe odkrycie, co oczywiście niektórzy wykorzystują w celach czysto zarobkowych.

Duża część książki poświęcona jest Moistowi von Lipwig, znanemu nam już bohaterowi kierującemu Mennicą, Urzędem Pocztowym, a także Królewskim Bankiem. Mimo zawrotnej kariery, jest on jednak osobą z natury leniwą lubującą się w unikaniu wszelkiego wysiłku. Dostaje on jednak od Lorda Vetinariego ofertę nie do odrzucenia. Ma za zadanie pomagać młodemu wynalazcy Dickowi Simnelowi w stworzeniu kolei żelaznej, co wcale nie jest zadaniem łatwym, a czasem wymaga nawet zastosowania rozwiązań siłowych, co dla Moista, przywykłego do używania gładkich słówek, jest nowością. . Utwór daleki jest od klasyki gatunku, jednak prawdopodobnie nikt nie spodziewałby się po Pratchettcie trzymania się jej. Zdecydowanie jest to książka warta polecenia nie tylko jego fanom, ale każdemu, kto lubuje się w wysublimowanym humorze oraz obłokach pary.

Patryk 'Patron' Rycaj

Żelazny książę - Meljean Brook

Żelazny ksiażę, tom otwierający serię Żelaznych mórz (oryg. The Iron Seas) Meljean Brook to kolejny romans na naszej liście - tym razem z piratami i zombie. Dla odmiany też przynależność gatunkowa znacząco rzutuje na rozwój fabuły, koncentrując ją nie tyle na świecie czy intrygach, a na związku między tytułowym Żelaznym księciem, Rhysem Trahaearnem, narodowym bohaterem, właścicielem wielkiego imperium handlowego, oraz panią inspektor Miną Wentworth. Świat Żelaznych mórz rządzony jest parą oraz nanotechnologią, dzięki której jego mieszkańcy są w stanie modyfikować swoje ciała, wzmacniać je. W kwestii budowy świata - powieść Brook jest wprost fascynująca, wykorzystuje elementy steampunkowe na każdym prawie kroku. Warto do niej zajrzeć.

Seria liczy sobie cztery tomy, piąty ma ukazać sie w 2017 roku:

  • The Iron Duke (pl. Żelazny ksiażę)
  • Heart of Steel
  • Riveted 
  • The Kraken King

Agata Włodarczyk

Heart of Veridon - Tim Akers

To pierwsza powieść w serii The Burn Cycle Tima Akersa . Przenosi nas do świata, w którym wojny nadal toczy się zeppelinami. Główny bohater, kapitan Jacob Burn, niegdyś dowodził jednym z tych podniebnych potworów, a teraz stał się kryminalistą. Co ciekawe, przezył dwie katastrofy powietrznych okrętów - pierwsza zakończyła jego karierę i okryła hańbą rodowe nazwisko, druga... zniszcyzła całe rodzinne miasto Burna. 

W powieści, która w klimacie steampunku łączy w sobie przygodówkę i kryminał, będziemy śledzić Burna usiłującego rozwiązać zagadkę tajemniczej zębatki, która może być przycyzną jego nieszczęść. Książka napisana jest naprawdę zgrabnie i lektura sprawia ogromną przyjemność - polecam!

Dagmara Trembicka-Brzozowska

 

 

Technomagia i smoki - Marek Utkin 

Technomagia i smoki Utkina zaczyna się dość typowo. Nasz bohater, będący jednocześnie narratorem powieści, w wyniku eksperymentu swego przyjaciela ląduje w świecie równoległym. Dowiaduje się w nim, że w tym miejscu odbył się podobny eksperyment, który doprowadził do przeniesienia jego tutejszego odpowiednika do rzeczywistości, z której przybył.

Nowe miejsce wydaje się być wywrócone do góry nogami: rolę techniki pełni magia, a siłą napędową zamiast tradycyjnych paliw pełnią specjalnie zmodyfikowane smoki. Jednak nasz bohater po dosłownym zderzeniu z nową dla siebie kulturą szybko odzyskuje rezon i wyrusza w pełną przygód podróż, by uratować świat, zdobyć sławę, bogactwo, rękę pewnej białogłowy i, być może, odnaleźć drogę do domu.

Jest to lektura zdecydowanie lekka, łatwa i przyjemna, stanowiąca ciekawą odskocznię od codziennego życia. Zdecydowanie polecam.

Patryk "Patron" Rycaj


Inne książki warte uwagi, których w tym zestawieniu nie znajdziecie:

  • Scott Wasterfeld - trylogia Lewiatan
  • Konrad Lewandowski - Orzeł bielszy niż gołębica
  • Jim Butcher - cykl Żużlowe Kasztele

Tym sposobem na ten moment kończymy prezentację naszych wyborów najlepszych książek. Jeśli macie ochotę przeczytać więcej - chętnie poszukamy informacji na temat innych gatunków i przygotujemy Wam listę godnych polecenia tytułów.

Dotąd powstały artykuły:

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus