Najlepsze książki 2016 według Gildii

Autor: Redakcja
6 stycznia 2017

Redakcja Gildii przejrzała, co wydało się w zeszłym roku w Polsce i z trudem oraz po sporej przepychance wybrała to, co najlepsze. Wybraliśmy spośród książek, które ukazały się w 2016 roku w Polsce i nie były wznowieniami. Jeśli nie czytaliście - wrzućcie te tytuły na listę do nadrobienia! 
 

1. N.K. Jemisin - Piąta pora roku (SQN Imaginatio)

N.K. Jemisin należy do tych pisarzy, którzy wyznaczają inny kierunek w fantastyce i torują drogę nowym, interesującym autorom. Dzięki niej odzyskałam wiarę w różnorodność i kreatywność w powieściach fantasy. Piąta pora roku to niezwykle złożona historia świata, który stoi na skraju katastrofy. Ogromne trzęsienie ziemi może być ostatnim, jakie oglądają zwykli ludzie. A podczas tej apokalipsy zdarza się mniejsza, osobista tragedia. Ojciec morduje własnego syna, bo ten okazuje się być górotworem - człowiekiem ze zdolnościami kontrolowania ruchów ziemi. Essun, bohaterka powieści, matka chłopca oraz górotwór, wyrusza na misję zemsty.
 
N.K. Jemisn zręcznie wplata ciężką tematykę niewolnictwa, rasy czy przynależności w ramy fantastycznego świata nad którym wisi widmo zagłady. To prawdziwy must read.
 
 
Diana Cereniewicz
 

2. Paolo Bacigalupi - Wodny nóż (MAG)

Bacigalupi zachwyca mnie od pierwszej książki. Jego wizje przyszłości są nie tylko katastrofalne - ale też całkiem realistyczne, oparte na przesłankach wynikających z aktualnej sytuacji geopolitycznej. Nie inaczej jest w Wodnym nożu - tym razem akcja osadzona jest na południu niegdysiejszych Stanów Zjednoczonych. W świat brutalnych rozgrywek mafii i korporacji handlujących wodą - towarem luksusowym w tej części kontynentu - wkracza najemnik największej z firm, bezlitośnie zdobywającej prawa do cieków wodnych. Na jego drodze staje dziennikarka, która chce rozwiązać sprawę zabójstwa swojego kolegi. 
 
Bacigalupi połączył niezwykle złożoną kreację świata z fabułą sensacyjno-kryminalną. Od tej książki trudno się oderwać - jednocześnie jest wciągająca i zmusza do myślenia. Na dodatek niczego jako czytelnicy nie możemy być pewni aż do samego końca - pisarz już nas nauczył, że nawet główny bohater może zginąć w każdej chwili. Gorąco polecam!
 
 
Dagmara Trembicka-Brzozowska
 

3. Jim Butcher - Wiatrogon aeronauty (MAG)

Przyznam szczerze, że mój wybór nie jest do końca obiektywny - mam słabość tak to autora Wiatrogonu aeronauty, Jima Butchera, jak i do gadających kotów. A te ostatnie w pierwszej steampunkowej powieści w dorobku tegoż pisarza występują jako pełnoprawni bohaterowie, a plotki głoszą, że są również powodem, dla którego w ogóle zabrał się za jej pisanie. Pod względem konstrukcji powieści nie można wiele Butcherowi zarzucić - na tym etapie swojej kariery doskonale wie, jak zbudować opowieść tak, aby wciągnąć czytelnika w swój świat, co już nie raz udowodnił. Świat Wiatrogonu jest niesamowicie szczegółówy, dopracowany, a przede wszystkim - spójny. Steampunk u Butchera to nie tylko estetyka (co zarzuca się nie raz powieściom z tego podgatunku), a część rzeczywistości powieściowej. To książka, która zasługuje na uwagę czytelników i to nie tylko takich, którzy kochają wiek pary.
 
 
Agata Włodarczyk

4. Jacek Komuda - Hubal (Fabryka Słów)

Powieści historyczne to pułapka dla pisarzy. Z jednej strony chciałoby się napisać poczytna opowieść, w której bohater byłby herosem wbrew faktom. Z drugiej wypadałoby trzymać się faktów - a te nie zawsze przemawiają na korzyść danej postaci. Jacek Komuda znalazł złoty środek w swojej wersji historii ilustrującej żywot Henryka Dobrzeńskiego, zwanego majorem Hubalem. 
 
Ów żołnierz, dziś nieco zapomniany i stojący w cieniu Żołnierzy Wyklętych, miał bowiem zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony był oficerem jak z obrazka: hardym, walecznym i odważnym. Z drugiej - lekkomyślnym, pełnym niepotrzebnej brawury i uporu, które koniec końców wyznaczyły szlak jego życia. 
 
Sama powieść jest napisana językiem swobodnym, nie zanudzającym zbytnio terminologią, a stylowi Komudy daleko do tego rodem z taniej sensacji. Autor cyklu Samozwaniec tworzy postaci wielowymiarowe - tak w przypadku Hubala, jak i jego podkomendnych. Dzieło warte polecenia, zarówno dla tych, którzy nie są fanami czasów przeszłych, jak i dla tych, którzy śnią o dniach minionych. 
 
 
Tomasz Drozdowski
 

5. Wojciech Siudmak - Siudmak (Rebis)

Dzieła Wojciecha Siudmaka to klasa sama w sobie i zarazem reprezentacja realizmu fantastycznego, obejmującego przestrzeń poza czasem i kontrolą ludzkiego umysłu. Jego obrazy to sny, w których unaoczniają się marzenia i fantastyczne projekcie.
 
Część jego dzieł można podziwiać jako ilustracje z kolekcjonerskich wydań powieści Philipa K. Dicka oraz cyklu Diuna Franka Herberta wydawnictwa Rebis, niemniej dopiero wydanie albumu z pracami, gdzie każdy obraz, grafika lub rysunek zostały umieszczone na pojedynczej, dużej karcie formatu B4: kredowy papier oraz intensywne, mocne barwy, pozwalają na bardzo wnikliwe przestudiowanie pojedynczego dzieła. Dodatkowych atutem jest trójjęzyczność wydania oraz niska cena jak na tego typu publikacje. Album grafikami Siudmaka prawdziwa wydawnicza perełka na polskim rynku wydawniczy, zarówno literackim, jak i artystycznym. Gorąco polecam!
 
 
Patrycja 'Pattyczak' Wołyńczuk
 

6. Ursula Le Guin - Sześć światów Hain (Prószyński i S-ka)

Miłośnikom literatury science fiction Ursuli Le Guin nie trzeba przedstawiać, a osoby nie obeznane z twórczością tej pisarki dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka mają możliwość zaopatrzenia się w zbiór jednych z jej najwcześniejszych powieści. Sześć światów Hain jest co prawda pozbawione spektakularnych scen batalistycznych, fantastycznych i obcych istot czy dominacji nowoczesnych technologii, jednak doskonale nadrabia owe braki niezwykle drobiazgowymi opisami oraz świetnie poprowadzoną narracją.
 
Autorka wprowadza czytelnika w niezwykłe uniwersum i różnorodne światy, które wbrew pozorom mają wiele wspólnego z naszą rzeczywistością. W każdej z sześciu powieści pojawiają się zresztą odmienne wątki dotykające m.in. współistnienia ze sobą odmiennych kultur, skutków anarchii czy rewolucji, postkolonializmu, tolerancji, a nawet degradacji środowiska naturalnego. Poza warstwą fabularną samej pozycji, na szczególną uwagę zasługuje samo wydanie, które prezentuje się znakomicie na półce, pomimo dość dużej objętości. Szczególnie polecam tę pozycję osobom poszukującym w literaturze odniesień do współczesnego świata, a także tym, którzy pragną zapoznać się z ciekawymi refleksjami samej autorki. 
 
 
Kaelder Dherven
 
 

7. Krzysztof Piskorski - Czterdzieści i cztery (Wydawnictwo Literackie)

Po trzech latach od wydania Cieniorytu autor zafundował nam równie barwną i porywającą opowieść. Stworzył niesamowity romans retrofuturystyki, w którą wpleciono teorię wielowymiarowości z iście wiktoriańskim szykiem, z powieścią szpiegowsko-awanturniczą. Jakby tego było mało, w fabułę wprowadzono dawne, słowiańskie wierzenia oraz doskonale oddano ducha XIX-wiecznego narodu polskiego, wychwalając nie tylko jego zalety, ale i ganiąc za wady. Innymi słowy Czterdzieści i cztery posiada wszystko to, co rasowa powieść steampunkowa winna posiadać, okraszone polskością, by budzić naszą dumę narodową. 
 
Poza obfitującą w liczne zwroty akcji fabułą i niezwykle interesującym tłem historii, autor uraczył nas też niezwykłymi bohaterami w postaci skrytobójczyni polskiego rządu na wygnaniu - Elizy Żmijewskiej - posądzanej także o szpiegostwo i wszelkiego rodzaju działalności wywrotowe, oraz humanoidalnego konika polnego Xa’ru - emisariusza z innego wymiaru (i innej linii czasowej). Czytliwy język i nietuzinkowe zabiegi estetyczne, mające na celu jeszcze większe uwierzytelnienie historii, tylko pogłębiają zachwyt nad powieścią.
 
 
Powiało Chłodem

8. Marta Kisiel - Siła niższa (Uroboros)

Drugi tom cyklu Dożywocie wydawanego przez Uroboros to jedyna w swoim rodzaju opowieść, nakreślona z wyczuciem do przesady, absurdalnego (bardziej lub mniej) humoru, bohaterów na miarę najlepszych fantastycznych parodii naszej szarej rzeczywistości i przygoda, którą chciałoby się powtarzać bez końca. Autorka, albo jak sama siebie określa - ałtorka, Marta Kisiel, ma się czym pochwalić, bo w Sile niższej nie brakuje niczego z tego, za co czytelnicy pokochali pierwszą część, wręcz przeciwnie: czytelnik otrzymuje tego więcej i bynajmniej nie za dużo. Język jest giętki, żarty podane ze smakiem, a pod tym wszystkim kryje się nie taki wcale banalny morał. 
 
Próżno szukać na rodzimym poletku substytutu dla Siły niższej. Nie ma także drugiego tak pechowego jegomościa, jakim jest protagonista opowieści - Konrad Romańczuk, pisarz cierpiący na złośliwą odmianę niemocy twórczej. Jako że musi żyć z dziwami, jakie przywlókł ze sobą do kontynuacji, to nietrudno w jego życiu o paranormalne zjawiska. Posiadanie całkiem fizycznego anioła stróża, z którego nie do końca niebiański gość, może sprawiać kłopoty. Szczególnie kiedy mają oni, bo jest więcej stróżowi podobnych, nietuzinkową osobowość. 
 
Siła niższa to książka dla każdego, na każdy humor i pogodę, a w szczególności dla tych, którzy cenią sobie językowe zabawy oraz lekkie, estetyczne przyjemności. 
 
 
TheMolka
 

9. Konrad T. Lewandowski Różanooka (Nasza Księgarnia)

Książka, która miała swój debiut lata temu, została wydana ponownie, ale autor uprzednio poddał ją gruntownej korekcie. I bardzo dobrze, ponieważ zmieniło się sporo - postacie głównych bohaterów zyskały na realizmie, pojawiły się także nowe wątki. To, co jednak ma najlepszego do zaoferowania Różanooka, to doskonała akcja, która rozwija się od prostej sprawy do epickiego finału. Konrad T. Lewandowski zaskakuje świeżym podejściem do mitologii - bazowana jest na słowiańskiej, ale ma własny charakter - a także świetną konstrukcją powieści, która co rusz zaskakuje czytelnika. Różanooka zalicza się do cyklu o Ksinie - jednak ten bohater w powieści nie występuje, jest jedynie wspominany “w tle”. Autor pokazał tym samym, że znana od lat postać nie jest mu potrzebna, aby stworzyć świetna powieść, która wciąga czytelnika niczym bagno - im dalej się w nią zagłebiać, tym trudniej się oderwać.
 
Henryk Tur
 
 

10. Katarzyna Boni - Ganbare! Warsztaty umierania (Agora)

Pisząc o tragedii ludzi, którzy z różnych powodów stracili wszystko, nietrudno popaść w niezamierzony patos lub - wręcz przeciwnie - problem sprowadzić jedynie do garści statystyk opatrzonych dramatycznymi fotografiami. Zaszokować świat dosłownie na kilka dni, do czasu kolejnego chwytliwego nagłówka, kolejnej gorącej historii. Katarzyna Boni w Ganbare! Warsztaty umierania uniknęła obu skrajności, skupiając się na personalnym wymiarze katastrofalnego w skutkach połączenia trzęsienia ziemi i fali tsunami, jakie nawiedziło Japonię w 2011 roku. Historie przywołane w reportażu wzruszają i zmuszają do myślenia. Zostają z czytelnikiem na długo. 
 
 
Joanna Biernacik
 

11. Lars Kepler - Stalker (Czarne)

Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril to małżeństwo piszące pod pseudonimem Lars Kepler. Stalker to piąty już tom z serii Ze Strachem i – co istotne – nad wyraz udany. Opowieść o mordercy, który podgląda i uwiecznia na taśmie filmowej swoje ofiary, by za moment zadać im śmiertelny cios nieustannie trzyma w napięciu. Ponad czterysta stron wciągającej intrygi, rozgrywającej się w brutalnym świecie, przepełnionym żądzą i zazdrością, zaskakuje zakończeniem i nie daje o sobie zapomnieć. Absolutny must read 2016 nie tylko dla fanów szwedzkich kryminałów, ale dla każdego, kto ceni sobie pieczołowicie skonstruowaną fabułę oraz pełnokrwistych bohaterów.
 
 
Asia Sikorska

Książki wyróżnione przez redakcję

Nie wszystkie dobre książki dostały się na tę listę. Powyżej mamy "The best of" ostatniego roku, które zyskały najwięcej głosów w redakcyjnym głosowaniu, a poniżej - kolejna porcja naprawdę dobrych powieści z 2016 roku, które na pewno warto rozważyć podczas doboru lektur.

  1. Paweł Matuszek Onikromos (MAG)
  2. Neal Stephenson 7ew (MAG)
  3. Ian Tregillis Mechaniczny (SQN Imaginatio)
  4. Aleksandra Janusz Kroniki Rozdartego Świata tomy I i II (Nasza Księgarnia)
  5. Radosław Rak Puste niebo (Powergraph)
  6. Linda Nagata Czerwień (Rebis)
  7. Melinda Salisbury Śpiący Książę (Zielona Sowa)
  8. Mike Carey Pandora (Otwarte)
  9. Ken Liu Królowie Dary (SQN Imaginatio)
  10. David Mitchell Czasomierze (MAG)


blog comments powered by Disqus