Najlepsze książki 2015 według Gildii

Autor: Redakcja
31 grudnia 2015

Koniec roku to czas podsumowań. Dlatego każdy recenzent i redaktor z Gildii Literatury postanowił podzielić się z Wami tytułem, który zrobił na nim największe wrażenie anno domini 2015. 

Neil Gaiman Rzeczy ulotne

Neil Gaiman to literacki mistrz. Jego zbiór opowiadań Rzeczy ulotne zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż. Każde opowiadanie wciąga, pokazuje wielki talent autora i zaskakuje. To prawdziwa uczta dla literackich koneserów

Monika Doerre

 

 

 

 

 

Adrian Tchaikovsky Pieczęć Robaka

Nominuję tę powieść za wspaniałe zamknięcie całej sagi i utrzymanie do samego końca jej wysokiego, oryginalnego poziomu. Wszystkie wątki zostają zamknięte, jednak jak i w przypadku poprzednich tomów – niczego do końca nie można być pewnym, a zaskakujące wydarzenia pojawiają w najmniej spodziewanych chwilach.

Henryk Tur

 

 

 

 

 

Terry Pratchett Kiksy klawiatury. Eseje i nie tylko

Bardzo ciekawa pozycja ukazująca Sir Terry’ego w zupełnie nowym – dla większości fanów - świetle. Bardzo osobiste teksty okraszone wstępem Neila Gaimana i autorskim komentarzem odsłaniają obraz człowieka z dużym bagażem doświadczeń i filozoficznych przemyśleń. Bardzo polecam każdemu entuzjaście twórczości Pratchetta - przekonacie się, w jakich okolicznościach powstawały kolejne książki Świata Dysku, co Sir Terry sądził o konwentach, jakie miał wskazówki dla pisarzy i wydawców oraz w jaki sposób myślał o sprawach ostatecznych.

Krukk

 

 

 

Waldemar Piasecki Jan Karski Jedno życie. Tom I - Madagaskar

To nie tylko genialnie napisana książka, która opowiada o niesamowitym człowieku, ale też doskonałe zwierciadło dla tego, czego właśnie doświadczamy w kraju. Ta książka udowadnia, że można pozostać "kimś", nawet wtedy, gdy otaczający cię ludzie zaczynają być "nikim".

To po prostu cholernie dobra książka jest. Serio, serio.

Bartek Szpojda

 

 

 

Frank Herbert, Brian Herbert i Kevin J. Anderson Droga do Diuny

Książka wydana przez Dom Wydawniczy Rebis to zrównoważona pozycja, zawierająca ciekawe, ale dotąd nieznane wątki z uniwersum Diuny (emocjonujące dialogi między głównymi bohaterami czy zupełnie inny wymiar ich relacji) i piękne grafiki wykonane przez Wojciecha Siudmaka. To także przykład pokazujący, jak duży wpływ na powstanie tej książki miały różne czynniki, m.in. doświadczenia życiowe pisarza czy jego zmagania związane z wydawcami. Spośród pozycji, które dane mi było recenzować w 2015 roku, to właśnie ona zwróciła moją szczególną uwagę i zostawiła trwały ślad w pamięci.

Kaelder Dherven

 

Marcin Gutowski Święta Ziemia

Dlaczego? Przede wszystkich ich autor w niezwykle kontrastowy sposób ukazuje ogromne zróżnicowanie społeczno-kulturowe współczesnego Izraela. Nie ocenia, nie posługuje się utartymi stereotypami i frazesami, lecz w przyjemny, charakterystyczny dla dobrego gawędziarza, sposób opowiada wciągające, czasami wzruszające lub bulwersujące historie z Ziemi Świętej. Jedna z najlepszych książek 2015 roku, jakie dane było mi poznać (a warto zaznaczyć, że jest ich ponad 100).

Patrycja "Pattyczak" Wołyńczuk

 

 

 

David Cronenberg Skonsumowana

Nazwisko autora nie zawsze jest gwarancją czytelniczej satysfakcji. Ta pozycja potwierdza jednak regułę. W dobie kultury obrazkowej angażuje wyobraźnię czytelnika niczym najlepszy kinowy thriller. Wbrew pozorom, to intelektualna rozrywka dla tych, którym niestraszny kanibalizm, seksualne perwersje i tropy wiodące wprost do... Korei Północnej. Polecam z ręką na recenzenckim sercu.

Szczepan Matyjasek

 

 

 

 

Carina Bartsch Lato koloru wiśni

To książka, którą pokochają nawet ci, którzy przed new adult chronią się jak tylko potrafią. Pełna humoru, sarkazmu, smutku, jednocześnie wprawiająca czytelnika w euforię, jak i wpychająca w nostalgię. Niebanalna; autorka nie decydowała się na utarte schematy, żałosne, mdłe czy rozpaczliwe wyjścia z sytuacji. Historia przez nią przedstawioną ani razu nie nudziła, nie drażniła podczas czytania. Piękna powieść, nie przesłodzona, nie przesiąknięta tragizmem. Istne aurea mediocritas pośród NA.

Raven Stark

 

 

 

Brian Staveley Miecze cesarza

To rewelacyjny debiut fantasy, który wciąga od pierwszej do ostatniej strony i otwiera wrota świetnie zapowiadającej się trylogii. Prezentuje troje bohaterów o różnych charakterach, temperamentach i umiejętnościach; to tak naprawdę trzy oddzielne historie połączone jednym wątkiem przewodnim. Kilka postaci pobocznych, a każda zupełnie inna i zapadająca w pamięć. Chce się więcej i przed polską premierą kolejnych dwóch tomów już odczuwa się żal, że seria ma się “tak szybko” zakończyć (a nie ciągnąć w nieskończoność jak Gra o tron).

Aleksandra Bacdorf

 

 

Dmitry Glukhovsky FUTU.RE

To było największe zaskoczenie roku. Grubaśna cegła, która nie daje się od siebie oderwać. Dojrzała, znacznie bardziej mroczna i trudniejsza niż poprzednie pozycje tego autora. Tylko dla dorosłego czytelnika – Glukhovsky nie waha się opisywać dość naturalistycznie aktów przemocy. Niepokojąca wizja przyszłości świata – zwłaszcza Europy – trafia w punkt, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń politycznych. To powieść w której fikcja zderza się z ziarenkiem rzeczywistości, co czyni ją wyłącznie lepszą.

Dagmara Trembicka-Brzozowska

 

 

 

Brandon Sanderson Z mgły zrodzony

Ta książka to prawdziwy fenomen wśród literatury fantastycznej dla młodzieży. Sanderson zabiera czytelnika do świata pełnego magii, spowitego mgłą. Niebanalni bohaterowie, świetnie wykreowany świat i wartka akcja od pierwszej do ostatniej strony. Ta powieść naprawdę wciąga! Już nie mogę się doczekać, aż poznam kontynuację tej historii.

Oliwia Potocka

 

 

 

 

 

Jo Walton Podwójne życie Pat

Walton zachwyca nie tylko naprawdę niesamowitą zdolnością opowiadania historii trudnych, dotykających wielu uniwersalnych problemów życia, ale również pięknym stylem – prostym, ale niezwykle wymownym. Jednocześnie Podwójne życie Pat jest świeżym oddechem w już dość skonwencjonalizowanym urban fantasy.

Agata "Aninreh" Włodarczyk

 

 

 

 

 

Emily St John Mandel Stacja Jedenaście

“Im więcej pamiętasz, tym więcej straciłeś” – powieść Mandel, choć osadzona w postapokaliptycznym świecie, nie opowiada o walce o przetrwanie w niegościnnych warunkach, ale o pamięci i tym, na co składa się kultura i cywilizacja. Proza Mandel wybija się wśród innych spokojem i przepięknym, lirycznym językiem.

Diana Cereniewicz

 

 

 

 

Alena Graedon Giełda Słów

To nie tylko wciągający thriller, który nie pozwoli się oderwać aż do końca, ale również szaleńcza opowieść o współistnieniu człowieka i technologii. Niespecjalnie odległa od nas przyszłość zamienia się w tej dystopijnej opowieści w arenę zmagań ludzi z tajemniczym wirusem, który – za pomocą przenośnych urządzeń elektronicznych – opanowuje język. Mieszkańcy Ameryki zatracają możliwość komunikowania się, co prowadzi do chaosu. Giełda Słów to książka, która ze wszystkich recenzowanych w 2015 roku najbardziej utkwiła mi w pamięci. To powieść niezwykle aktualna i uniwersalna, a jednocześnie wciągająca i pełna napięcia. Polecam z całego zachwyconego serca.

Asia Sikorska

 

Arundhati Roy Indie rozdarte

Indie - drugie najbardziej zaludnione państwo świata, wyróżniające się bogatym dziedzictwem kulturowym i imponującą historią. Poznajemy je przez pryzmat bollywoodzkich hitów i kolorowych zdjęć w magazynach podróżniczych, przedstawiających piękne zabytki i radosnych, spontanicznych ludzi.

Niepozorny zbiór reportaży Arundhati Roy ukazuje inne, ukryte za skutecznym PR-em oblicze kraju. Autorka opisuje brutalne rządy wielkich korporacji, deptane na każdym kroku prawa obywateli, trwającą od lat wojnę domową - sprawy, o których nie mówi się głośno. Wstrząsająca pozycja.

Joanna Biernacik

 

 


Tą listą zamykamy rok w Gildii Literatury. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Szczęśliwego Nowego Roku!

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus