Najciekawsze samodzielne powieści science fiction według Gildii III

Autor: Redakcja
27 czerwca 2016

Poniżej trzeci, ostatni artykuł o książkach-samotnikach w rejonach science fiction. Znajdziecie w nim ostatnie 7 tytułów, które redakcja Gildii gorąco Wam poleca. I przypominamy - to wybór subiektywny książek, które uważamy za najciekawsze w gronie najlepszych.


15. George Orwell Rok 1984 

Rok 1984, obok Folwarku zwierzęcego, jest jedną z najbardziej znanych powieści George’a Orwella. Futurystyczna antyutopia napisana została na podstawie doświadczeń autora, który przebywając w Hiszpanii jako dziennikarz i sympatyk strony republikańskiej przekonał się o tym, jak funkcjonuje system komunistyczny. Powieść ukazuje ponurą przyszłość, w której rządzą trzy mocarstwa: Eurazja, Wschódazja i Oceania, którą z kolei rządzi Wielki Brat.

Bohaterem Roku 1984 jest Winston Smith pracujący jako podrzędny urzędnik Departamentu Archiwów w Ministerstwie Prawdy. Na co dzień zajmował się usuwaniem niespełnionych obietnic rządowych, poprawianiem błędnych prognoz czy wymazywania nazwisk osób, które okazały się szkodliwe dla systemu. Jest rozczarowany swoim życiem i zastanawia się nad sensem działań podejmowanych przez Wielkiego Brata. Swój bunt rozpoczyna zapisując przemyślenia w notesie, kontaktując się z prolami (proletariuszami, stanowiącymi w orwellowskiej Oceanii 85 proc. populacji), zakochując się w Julii (miłość, lojalność czy przyjaźń są uczuciami zabronionymi) i w końcu wchodząc w posiadanie tajemniczej Księgi Emanuela Goldsteina - wroga numer jeden całego systemu i przywódcy tajnej armii Braterstwa. 

Powieść George’a Orwella odcisnęła ogromne piętno na kulturze masowej i współczesnej literaturze, chociażby dzięki upowszechnieniu pojęć takich jak: nowomowa, myślozbrodnia, teleekran, nieosoba czy Wielki Brat. W Polsce książka, aż do 1989 roku, była zakazana przez cenzurę i najczęściej publikowano ją w formie przedruków w wydawnictwach niezależnych. Na jej podstawie powstały też filmy, do najbardziej znanych zaliczany jest nakręcony w 1984 roku przez Michaela Radforda, w którym wystąpili m.in. John Hurt i Richard Burton.

16. Herbert G. Wells Wojna światów

Klasyka i najważniejsza powieść z gatunku science fiction, bo tak należałoby określić Wojnę światów, która jest - obok Wehikułu czasu - najbardziej znaną książką autorstwa Herberta George’a Wellsa. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku, czyli u schyłku epoki wiktoriańskiej, a narratorem okazuje się nieznany pisarz mieszkający w południowej Anglii. Gdy spada tajemniczy meteor, ktory okazuje się być marsjańskim statkiem kosmicznym, rozpoczyna się szeroko zakrojona inwazja istot obcych, wrogo nastawionych do Ziemian. Podbój okazuje się być tylko kwestią czasu, a pozostający przy życiu ludzie - wśród których znajduje się także główny bohater - muszą się ukrywać i walczyć o przetrwanie za wszelką cenę. Sojusznik pojawia się w dość nieoczekiwanym momencie i to jego obecność daje ogromną przewagę w walce z obcymi.

Powieść Wellsa można potraktować jako odpowiedź na imperializm i kolonializm Imperium Brytyjskiego oraz uprzedzenia, jakie charakteryzowały epokę wiktoriańską. Była to także książka prezentująca apokaliptyczną wizję świata, a do historii przeszło również radiowe słuchowisko Orsona Wellesa z 1938 roku. Opowieść zrelacjonowana przez narratora wywołała ogromną panikę wśrod słuchaczy, którzy sądzili, że mają do czynienia ze zdarzeniami mającymi miejsce w rzeczywistości. 

 

17. Isaac Asimov Koniec Wieczności 

Asimov najbardziej znany jest ze swojego cyklu o Fundacji - rozpcozętego w latach 50. I gromadzącwego rzesze fanów. Koniec Wieczności to równie “wiekowa” (wyd. 1955), ale stanowczo mniej doceniana książka tego pisarza. Eksplorowany jest w niej motyw podróży w czasie - i to liczonej w millennia - oraz o organizacji zwanej Wiecznością, której zadaniem jest korygowanie losów ludzkości poprzez wprowadzanie drobnych zmian w siateczce czasu i przestrzeni. 

Książka zbierała dobre recenzje krytyków literackiech przez niemal 30 lat od premiery. Miała też ogromny wpływ na wielu twórców dwóch kolejnych pokoleń. Dotąd, mimo upływu 60 lat od pierwszego wydania, czyta się ją świetnie - wcale się nie zestarzała. Stanowczo warto po nią sięgnąć, chociażby jako po próbkę twórczości Asimova.

 

18. Ray Bradbury 451 stopni Fahrenheita

Jeśli Nowy wspaniały świat jest dziadkiem wszystkich dystopii, to Fahrenheit 451 jest ich babcią. Książka z 1953 roku, zdaje się przerażająco aktualna.

Założenia fabularne są proste: oto społeczeństwo, w którym panuje zakaz czytania książek i krytyki oraz krytycznego myślenia. Książki uważane są za zagrożenie - w USA, które prowadzą wojnę ze wszystkimi dookoła bez żadnej refleksji, poczucie bezpeiczeństwa zapewniane jest przez niepalność materiałów codziennego użytku, a książki płoną jak, cóż, papier. Oczywiście to oficjalne stanowisko rządu. Specjalne oddziały “strażaków” wysyłane są do przechwytywania wszelkiej literatury i jej niszczenia. Główny bohater, strażak Guy, zostaje pewnego dnia postawiony przed dylematem: pytanie atrakcyjnej sąsiadki każe mu myśleć, zastanawiać się i… krytykować.

Książka od dziesięcioleci uznawana jest za jedną z najlepszych powieści nie tylko fantastycznych, ale amerykańskiej literatury w ogóle. Omawiana jest także w szkołach. Co ciekawe, kilkukrotnie 451 stopni Fahrenheita trafiało na listę cenzury lub podejmowane były próby wycofania powieści ze szkół i bibliotek. Ostatnio, uwaga, w 2006 roku. To chyba niezła rekomendacja. 

19. Janusz Zajdel Limes Inferior

Ta powieść uznawana jest za “opus magnum” Zajdla - książkę, o której każdy przynajmniej słyszał. Co ciekawe, na papierze wydana została tylko 4 razy - w 1982, 1987, 1997 oraz 2007. 

To kawał świetnie napisanej fantastyki socjologicznej. Opisuje świat przyszłości, w którym ludzie żyją w doskonale zorganizowanym, kastowym społeczeństwie opartym na testach na inteligencję, zamkniętym w przedziwnych miastach, których nigdy nie opuszcza. Główny bohater, Sneer, zajmuje się zdawaniem za innych testów na inteligencję, by pomóc im w awansie społecznym. Wpada jednak na trop afery, dosłownie, nie z tej Ziemi i być może dane mu będzie uratować ludzkość.

Jeśli nie czytaliście - shame on you i marsz do biblioteki! Przekonacie się wtedy, czemu Zajdel zasłużył na nagrodę swojego imienia.

 

 

20. Rafał Ziemkiewicz Pieprzony los kataryniarza

Mówi się, że to najlepsza i jednocześnie ostatnia dobra książka RAZ-a. Wydana w 1995 roku, nagrodzona Zajdlem i SFinksem, podbiła serca fanów fantastyki i cyberpunku. Sam Dukaj nie może przestać jej zachwalać, uznając ją za najlepsze polskie SF.

Kataryniarz, czyli administrator-operator sieci komputerowej, łączy się ze swoim “miejscem pracy” poprzez specjalne przyłącze w rdzeniu kręgowym. Główny bohater, Robert, jest właśnie “kataryniarzem”. Niezwykłym, bo z rdzennie polskiej i patriotycznej rodziny, rozczarowanym polityką i kierunkiem, w który zmierza kraj. Zaszył się w sieci. Jednak tam trafia na ślad spisku, który ma zmienić oblicze Polski, Europy i świata.

Powieść czyta się jednym tchem i kończy z głową nabitą myślami. Polecam spróbować. 

 

 

21. Joe Haldeman Wieczna wojna

Powieść amerykańskiego pisarza Joego Haldemana spotkała się z dość dobrym przyjęciem wśród czytelników, czego dowodem są przyznane autorowi: Nebula, Hugo i Locus. Bohaterem powieści jest William Mandella, żyjący w czasach międzygwiezdnej wojny pomiędzy Ziemianami, a Tauranami, toczonej od setek lat. Pierwsza załogowa ekspedycja, w której znalazł się też Mandella, za sprawą dylatacji czasu trafia na Ziemię, na której minęły setki lat i doszło do drastycznych zmian. Okazuje się, że walka z obcymi nie jest najtrudniejszym zadaniem, przed jakim musiał stanąć bohater i jego towarzysz, Marygay Potter. Czy obaj będą musieli pogodzić się z porzuceniem obowiązku żołnierskiego i powrócą do normalnego, spokojnego życia?

Wieczna wojna porusza problemy kontroli urodzeń, klonowania, homoseksualizmu i kontroli umysłów. Ponadto jest niezwykle pacyfistyczna i antymilitarna. Uznanie zdobyła także komiksowa adaptacja powieści, której rysownikiem był Marvano. Nieznane są z kolei losy planowanej ekranizacji Wiecznej wojny w reżyserii Ridleya Scotta.


Inne książki warte uwagi, których w tym zestawieniu nie znajdziecie:


Kolejny artykuł, tym razem o książkach w tematyce steampunku, szykujemy dla Was po małej przerwie - za dwa tygodnie. 

Dotąd w cyklu ukazaly się:blog comments powered by Disqus