Książki na święta #2 Powieści dla nastolatków

Autor: Redakcja
16 grudnia 2015

Jeśli szukacie książkowego prezentu dla bliskiego wam nastoletniego fana fantastyki i nie tylko - trafiliście w dobre miejsce. Całą redakcją działu Literatura Gildii postanowiliśmy przygotować zestaw najlepszych, naszym zdaniem, powieści pod choinkę. Ostrzegamy też - podział poniżej jest prowizoryczny i oczywiście nieostateczny, ma tylko nieco pomóc w wyborze. Poniżej kilka propozycji powieści dla młodzieży powyżej 13 roku życia.

Książki dla młodzieży/young adult

Joe AbercrombieMorze Drzazg

W Polsce ukazały się już dwa tomy tej świetnie napisanej serii – Pół króla i Pół świata. Poznajemy w niej księcia Yarviego, kalekiego syna króla północnego państwa. Po śmierci ojca i brata, chłopak wstępuje na tron – jednak bardzo szybko sytuacja się zmienia. Niemal ginie, potem zostaje sprzedany w niewolę. Poprzysięga zemstę zabójcom ojca i aby to osiągnąć, nie zawaha się przed niczym. Co ciekawe, w drugim tomie główny bohater się zmienia – poznajemy młodą dziewczynę, Zadrę, której największym pragnieniem jest zostać wojownikiem. Zamiast tego zostaje skazana na śmierć.

Victoria Aveyard – Czerwona Królowa

To jedna z ciekawszych dystopii dla młodzieży. W realiach tej książki mamy dwie kategorie społeczne – czerwoną (słudzy) i srebrną (panowie). Mare, główna bohaterka, jest czerwona i do tego wpada w poważne tarapaty. Sama powieść zaś jest lekka, wciągająca, dość prosta.

"Mare Molly Barrow, urodzona siedemnastego listopada 302 roku Nowej Ery, córka Daniela i Ruth Barrowów. Nie masz zawodu i w dniu następnych urodzin masz wstąpić do wojska. Chodzisz do szkoły nieregularnie, osiągasz słabe wyniki i masz na swoim koncie wykroczenia, za które w większości miast trafiłabyś do więzienia. Kradzieże, przemyt, stawianie oporu podczas aresztowania to zaledwie początek listy. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś biedna, nieokrzesana, niemoralna, mało inteligentna, zgorzkniała, uparta i przynosisz hańbę swojej wiosce i królestwu.[…] – A mimo to jest w tobie coś więcej. – Król wstaje, ja zaś przyglądam się z bliska jego koronie. Jej końce są nieprzeciętnie ostre. Jak sztylety. – Coś, czego nie mogę pojąć. Jesteś jednocześnie Czerwoną i Srebrną. Ta osobliwość pociąga za sobą potworne konsekwencje, których nie jesteś w stanie zrozumieć. Co zatem mam z tobą począć?”

Amy Engel – Misja Ivy

Kolejna młodzieżowa dystopia. Szesnastoletniej Ivy Westfall nikt nie pyta, czy syn prezydenta Lattimera to jej wymarzony kandydat na męża. Sprawa jest przesądzona. Zostanie żoną śmiertelnego wroga. To smutny los dla młodej dziewczyny z miejsca spustoszonego nuklearnym konfliktem, ale też trudno o lepszą okazję, by zadać tyranii morderczy cios.

Jak wiele z powieści young adult, Misja Ivy jest dość prosta fabularnie, ale wyróżnia ją sprawny warsztat i to, że jest wyjątkowo wciągająca.

 

Pierce Brown - Red Rising. Złota Krew oraz Red Rising. Złoty syn

To przebojowa trylogia - jej druga część została w tym roku okrzyknięta najlepszą książką science fiction roku przez czytelników serwisu Goodreads.

Życie Czerwonych na Marsie nie jest łatwe. Zwłaszcza życie Helldiverów, którzy w kopalniach Marsa wydobywają cenne helium-3. Nigdy nie widzą słońca. Nie zawsze mają co jeść. Żyją krótko. Umierają młodo.

I nie ma dla nich sprawiedliwości.

Darrow Helldiver, Czerwony górnik, przez okrutne prawo Złotych władców traci żonę, a potem sam zostaje skazany na śmierć. Nie wie jeszcze, że to dopiero początek.

Los daje mu szansę, aby walczyć o wolność dla swoich ludzi. O wolność wszystkich Kolorów niewolonych surowym prawem Złotych najeźdźców, którzy przed wiekami opanowali Układ Słoneczny.

Darrow musi tylko stać się Złotym. Wślizgnąć się w szeregi panujących i rozbić system od środka.

Przed nim nie tylko bolesna przemiana, lecz także długa i żmudna walka o pozycję na szczycie społecznej piramidy. Żeby stać się Złotym, Czerwony Helldiver musi nie tylko zmienić skórę, lecz także przeżyć. Co wcale nie jest takie proste, bo Instytutem Marsa, szkołą przyszłych władców, rządzi tylko jedna zasada: przeżyją najsilniejsi.

Czy słaby Czerwony zdoła skończyć szkołę bogów?

Czy zdoła rozpalić zarzewie zagłady i obalić Złotą tyranię?

Trzeci tom ukaże się w USA już w styczniu. U nas - jeszcze nie wiadomo.

Eve Silver - Gra. Impuls

To jeden z ciekawszych pomysłów na powieść młodzieżową ostatnich lat. Zamiast z dystopijną przyszłością, mamy do czynienia z alternatywną rzeczywistością. Mniej więcej. Główna bohaterka, szesnastoletnia Miki Jones, po wypadku traci przytomność. Nie umiera, ale przenosi się do miejsca zwanego „przechowalnią”, gdzie spotyka innych nastolatków. Muszą się zorganizować i wziąć udział w Grze - walczyć z istotami z obcej planety, które chcą zniszczyć Ziemię.

Powieść jest całkiem interesująca, chociaż rozwiązania związane z kosmitami Drau są nieprzekonujące. Warto zerknąć - nastolatkom zapewne przypadnie do gustu.

Kathrin Szczepanik - Pod skrzydłami mroku

To propozycja raczej dla dziewcząt. Akcja powieści osadzona jest w XIX-wiecznym Londynie. Gabriela, główna bohaterka, to nastoletnia detektyw w spódnicy, inteligentna, całkiem urocza i bardzo skuteczna. Dostaje za zadanie rozwikłanie największej zagadki ówczesnych czasów - zbrodni Kuby Rozpruwacza. Oczywiście nie obejdzie się bez obecności tajemniczych „dzieci mroku”...

Tę książkę należy czytać z pewnym dystansem - została wydana jako tzw. vanity, czyli własnym sumptem autora. Skutkuje to pewnymi brakami w redakcji czy korekcie, jednak sama powieść jest całkiem interesująca.

Naomi NovikWybrana

Jeśli nastolatek szuka prawdziwego, dobrego fantasy - to to pozycja dla niego. Wybrana jest opowieścią o Agnieszce, dziewczynie, która zostaje oddana w ofierze Smokowi - złemu czarnoksiężnikowi. Smok ma w zamian chronić ich przed rozprzestrzeniającym się w pobliskim Borze mrokiem i drapieżnymi stworzeniami. Jednak okazuje się, że wszystko niedługo stanie na głowie.

Zachęcamy też do przeczytania wywiadu z Naomi Novik, w którym opowiada o tej właśnie powieści.

 

 

Małgorzata Warda - 5 sekund do Io

Kolejna dość niezwykła, a przy tym polska powieść dla młodzieży.

W szkole Miki - dziewczyny z domu dziecka - dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w oparciu o najnowsze technologie, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na upalnym, wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry?

"– Co właściwie można robić w tej grze? [...] Jak daleko można się posunąć w tej iluzji? Czujesz ugryzienie zwierzęcia, silne pragnienie, dotykające cię dłonie... Gdzie leży granica tego, co można poczuć? – Nie ma granicy".

 

Laini Taylor - Córka dymu i kości

Z tą trylogią wiąże się dość niezwykła historia - wydawnictwo Amber zrezygnowało z wydawania jej po wypuszczeniu drugiego tomu. Rozczarowani czytelnicy połączyli siły i wysłali do wydawcy petycję w sprawie ostatniej części. Udało się - została wydana, co ciekawe, podzielona na pół...

Przemierzająca kręte uliczki zasypanej śniegiem Pragi siedemnastolatka ze szkoły sztuk plastycznych zostanie wkrótce uwikłana w brutalną wojnę istot nie z tego świata. I odkryje prawdę o sobie – zrodzonej z dymu i kości…

Jej szkicowniki są pełne potworów. Mówi w wielu językach, nie tylko ludzkich. Ma jaskrawoniebieskie niefarbowane włosy, niezwykłe tatuaże i blizny. Kim jest?

Karou prowadzi podwójne życie: jedno w Pradze jako utalentowana i tajemnicza artystka, drugie w sekretnym sklepie, gdzie rządzi Brimstone – Dealer Marzeń. Karou nie wie, skąd przybywa i czy jest tylko człowiekiem. Nie wie, po co wyrusza przez magiczny portal na ryzykowne wyprawy. I nie wie, do którego świata należy. Dopóki nie spotka najpiękniejszej istoty: mężczyzny o skrzydłach z płomienia, ustach bez uśmiechu i oczach koloru ognia, których spojrzenie jest jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi. Akiva staje się jej tak bliski, jakby kochała go całe życie...

C.J. Daugherty - Tajemny ogień

Sacha za osiem tygodni ma umrzeć. Nad jego rodziną od setek lat ciąży klątwa. Zanim spłonęła na stosie, pewna alchemiczka rzuciła klątwę na trzynaście pokoleń pierworodnych synów z rodu jej oprawców. Sacha jest trzynasty, a na świecie jest tylko jedna osoba, która może mu pomóc.

***

Nagły wybuch złości Taylor sprawia, że przedmioty wokół niej zmieniają swoje położenie, a silne emocje powodują zakłócenia w przepływie prądu. Dziewczyna odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu.

Taylor i Sachę łączy przeznaczenie, choć dzielą ich setki kilometrów. Czy odnajdą się, zanim klątwa wypełni się, a ogień strawi świat?

 

 

Cassandra Clare - Dary Anioła

To cykl powieści dla młodzieży, zaliczanych do nurtu urban fantasy, rozpoczęty książką Miasto kości. Nie jest to nowość, jednak seria jest na tyle ciekawa i popularna, że warto zaproponować ją młodym czytelnikom.

Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Shadowhunters.

Shadowhunters przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze.

Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki.

Od wojny domowej minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świecie szerzy się wieść, że zły Valentine powrócił na czele armii wyklętych...

Brandon Sanderson - cykl Z mgły zrodzony

To fantasy dla każdego, ale Sanderson początkowo pisał serię z myślą o młodym odbiorcy.

Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, "Skrawek Nieskończoności”, posiadając władzę absolutną, rządził i stosował terror, niezwyciężony jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami pół-skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora.

 


Wszystkie powyższe książki są odpowiednie także dla starszego czytelnika - wybraliśmy je jako „powieści dla nastolatków”, ponieważ z takim zamysłem tworzyli je pisarze. Mamy nadzieję, że trochę Wam pomogliśmy :) Zachęcamy także do sprawdzenia, jakie książki dla dzieci polecamy na święta.

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus