Czytanie książek jeszcze nigdy nie było tak wygodne - polskie czytniki ebooków

Autor: Redakcja
30 stycznia 2017

Czytniki e-booków weszły na rynek jako “książki 2.0” – rozwiązanie uwalniające czytelników od ciężaru papierowych woluminów i zapewniające komfort czytania e-booków, którego nie dają tablety i smartfony. Najnowsze modele tych urządzeń już dawno jednak wyprzedziły początkowe oczekiwania, znosząc bariery, jakich tradycyjne książki nigdy nie będą w stanie przeskoczyć. Poniżej przedstawiamy osiem kluczowych udogodnień, które sprawiają, że czytniki są najlepszym rozwiązaniem nawet dla najbardziej wymagających.

Ułatwienie 1: E-papier = Ulga dla oczu

Długotrwałe korzystanie z ekranów LCD stosowanych m.in. w laptopach, smartfonach i telewizorach męczy wzrok, a w konsekwencji powoduje jego pogorszenie. Czytanie przed snem z ekranu LCD, który emituje szkodliwe dla oczu niebieskie światło, powoduje problemy ze snem. Co więcej, treści wyświetlane na takich ekranach są słabo widoczne w słoneczne dni. Rozwiązaniem tego problemu jest e-papier stosowany w czytnikach e-booków. Taki ekran nie męczy wzroku, jest doskonale widoczny nawet w pełnym słońcu, a dodatkowo pobiera o wiele mniej energii niż ekran LCD, dzięki czemu czytnik e-booków ładujemy nawet raz na kilka tygodni w porównaniu do codziennego ładowania smartfonu, czy tabletu.

Ułatwienie 2: Doświetlenie ekranu nowej generacji

Na czytniku możemy czytać nie tylko przy świetle, ale też po zmroku. Nie potrzebujemy przy tym zewnętrznego oświetlenia, które jest konieczne w przypadku tradycyjnych książek. W niektórych modelach czytników zastosowano bowiem doświetlenie nowej generacji (nie mylić z podświetleniem!). Użycie takiego terminu wiąże się z podstawową różnicą w konstrukcji wyświetlaczy E Ink i LCD. W przypadku ekranów LCD świecą same piksele, a światło skierowane jest bezpośrednio w oczy użytkownika. W przypadku ekranów e-papierowych diody LED są umieszczone u góry lub na dole ekranu i doświetlają powierzchnię ekranu, nie świecąc w kierunku oczu czytelnika. Poziom doświetlenia można regulować, jak i zupełnie wyłączyć.

Ułatwienie 3: Proste zmiany w wyglądzie tekstu

Kupując tradycyjną książkę, jesteśmy skazani na krój i wielkość czcionki narzucone przez wydawnictwo. W ten sposób każdy dostaje do rąk taki sam tekst, niezależnie od preferencji i sprawności jego wzroku. Czytnik e-booków daje nam możliwość dostosowania wyglądu tekstu do indywidualnych potrzeb i wymagań. Nie ograniczają nas już możliwości drukarni, styl serii wydawniczej ani reguły narzucone przez wydawców. Sami decydujemy o wyborze rozmiaru i kroju czcionki, szerokości marginesów i wysokości wierszy. Jednym kliknięciem zmienimy też orientację ekranu, co pozwala wyświetlać tekst nie tylko w pionie, lecz również w poziomie. Dzięki temu na ekranie czytnika mieści się więcej treści.

Czytniki są też świetnym rozwiązaniem dla osób starszych oraz niedowidzących, którym umożliwiono przestawienie ekranu w tryb wysokiego kontrastu. Po uruchomieniu go widzimy biały tekst na czarnym tle, a wyświetlane w ten sposób litery są łatwiejsze w odczycie. Z kolei czcionka OpenDyslexic ułatwia odbiór tekstu osobom z dysleksją. Jej krój został zaprojektowany tak, aby zniwelować trudności, jakie dyslektycy napotykają w trakcie czytania.

Ułatwienie 4: Dotykowy ekran ułatwia korzystanie

Dzisiejsze czytniki udostępniają znacznie więcej funkcji niż ich poprzednicy sprzed kilku lat. Za ich pomocą nie tylko czytamy, lecz także kupujemy książki, robimy notatki, a nawet uczymy się, sprawdzając nieznane pojęcia w słownikach czy Wikipedii. Tak bogata funkcjonalność powoduje, że najpopularniejszą metodą obsługi czytnika jest ekran dotykowy. Opcja dotyku znacznie ułatwia również nawigację w menu i sprawia, że sterowanie ustawieniami jest dziecinnie proste i intuicyjne. Ekran dotykowy może niektórym przeszkadzać i powodować nieumyślne i przypadkowe zmiany stron. Jako ciekawostka, warto napomknąć, iż inkBOOK Prime i Classic 2 posiada możliwość jego wyłączenia podczas czytania książki. To jedyne urządzenia na rynku z takim ułatwieniem czytania.

Ułatwienie 5: Wygodne przyciski zmiany stron 

O ile obsługa menu i ustawień jest najwygodniejsza przy użyciu ekranu dotykowego, tak w przypadku czytania książek fizyczne przyciski dla wielu czytelników okazują się niezastąpione. Pozwalają na precyzyjną obsługę urządzenia. Czytnika używamy nie tylko w domu, ale też w autobusie, tramwaju czy stojąc w kolejce. Często trzymamy go w jednej dłoni, a wtedy najwygodniejszą metodą przełączania stron są właśnie fizyczne przyciski, które w polskich czytnikach inkBOOK zostały umieszczone po obu stronach obudowy. Dzięki temu rozwiązaniu czytnik możemy trzymać w dowolnej dłoni i cały czas wygodnie zmieniać strony. Działanie przycisków można zmienić, dopasować do swoich wymagań. Pozwala to na bardzo wygodne korzystanie z czytników osobom prawo- i leworęcznym.

Ułatwienie 6: Dostęp do milionów książek

W czytnikach e-booków inkBOOK działających pod kontrolą systemu Android, możemy korzystać z kluczowych dobrodziejstw tego oprogramowania – otwartości na aplikacje. Umożliwiają one dostęp do wielu polskich i zagranicznych e-księgarni, w których robić zakupy można bezpośrednio z poziomu czytnika. Nie jesteśmy przywiązani do tylko jednej wybranej przez producenta, jak to jest w przypadku Amazon Kindle. Aplikacje pozwalają nam też usprawnić proces czytania i uczynić go wygodniejszym. Jednym z najciekawszych tego typu rozwiązań jest Pocket. Posiadacz konta w tej aplikacji, może zainstalować ją w przeglądarce, na smartfonie i w czytniku, i zapisywać interesujące go artykuły jednym kliknięciem. Zapamiętane w ten sposób treści są dostępne na wszystkich zsynchronizowanych urządzeniach. Co ważne, aplikacja wyodrębnia tylko tekst, więc za jej pomocą wszystkie materiały z Internetu możemy czytać na e-papierze równie wygodnie jak e-booki. W urządzeniach marki inkBOOK, ekran główny został przystosowany do błyskawicznej interakcji. Łatwo i szybko uzyskasz dostęp do ostatnio dodanych i czytanych pozycji, a podczas lektury nie przeszkodzą Ci żadne powiadomienia z portali społecznościowych.

Ułatwienie 7: Komfortowe czytanie plików PDF

Najnowsze modele e-czytników o wiele lepiej niż ich poprzednicy radzą sobie też z wyświetlaniem złożonych dokumentów typu PDF, w których układ tekstu, krój i rozmiar czcionki są narzucone. Wielokolumnowe dokumenty PDF można wyświetlić w jednej kolumnie z powiększoną czcionką. Funkcja reflow inteligentnie “wycina” tekst z każdej kolumny i tworzy jedną z ciągłym tekstem. Dzięki temu odczyt treści jest znacznie wygodniejszy..

Ułatwienie 8: …i wielu innych formatów

Najpopularniejsze na rynku formaty e-booków to międzynarodowy standard elektronicznych publikacji, czyli EPUB i PDF. Z reguły e-booki udostępniane są w obu tych formatach, ale na co dzień czytamy wiele różnych publikacji i dokumentów tekstowych m.in: DOC (Word), RTF, HTML, FB2, TXT. Odczyt większej ilości formatów to jedna z zalet czytników marki inkBOOK.

Podsumowanie

Czytniki e-booków pozwalają zmieścić tysiące pozycji w jednym małym urządzeniu, a dodatkowo dysponują szeregiem udogodnień, dzięki którym komfort czytania jest jeszcze większy niż w przypadku tradycyjnej książki. Problemem nie jest już słabnący wzrok, ponieważ szerokości marginesów, interlinie, kontrast, a także krój i wielkość czcionki łatwo dostosujemy do swoich potrzeb. Co więcej, ulubione książki będziemy mogli czytać w każdych warunkach, także przy braku światła, dzięki opcji doświetlenia. Połączenie dotykowego ekranu z fizycznymi przyciskami zmiany stron pozwala na łatwą obsługę. Dostęp do dodatkowych aplikacji, w tym e-księgarni, umożliwia kupowanie książek jednym kliknięciem, a dzięki Wi-Fi, żeby wgrać e-booki do urządzenia, nie będzie trzeba więcej podłączać go do komputera. Liczba usprawnień zastosowanych w najnowszych modelach czytników na pierwszy rzut oka może wydawać się przytłaczająca, ale to dzięki nim czytelnictwo obecnie stało się wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł przygotował Dawid Łabno, oryginalnie opublikowano go na portalu Prowly.com

Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus