Andy Weir nie poleci w kosmos

Autor: Diana Cereniewicz
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
17 sierpnia 2015

O książce Weira Marsjanin ostatnio jest bardzo głośno, po części ze względu na dość szczegółowe i humorystyczne opisy metod przetrwania na Marsie w pojedynkę, a po części dlatego, że Ridley Scott nakręcił znakomicie się zapowiadający film na podstawie jego powieści. Eric Berger z bloga SciGuy spotkał się z autorem na konferencji NewSpace 2015 i przeprowadził z nim wywiad.

Andy Weir stał się bardzo popularny, ale nie tylko wśród fanów science fiction. Pracownicy NASA zaprosili go do Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona, gdzie przez tydzień zwiedzał obiekt. Przyjęli go z otwartymi ramionami, bo - jak sam mówi - jego książka odnawia zainteresowanie programem kosmicznym, podoba im się próba celnego i dokładnego zaprezentowania takiej sytuacji. No i pokazuję NASA w bardzo dobrym świetle.

Według autora, pierwsze misje na Marsa dotrą tam dopiero około 2050 roku i będzie to kolaboracja pomiędzy wszystkimi państwami – takie rzeczy kosztują w końcu masę pieniędzy. Konieczny będzie też ogromny postęp w nauce: wynalezienie technologii (i przekonanie ludzkości), by zbudować nowoczesny reaktor atomowy w przestrzeni kosmicznej; wynalezienie statków z grawitacją dośrodkową. Astronauci spędzą przecież dużo czasu w stanie nieważkości, co później okaże się problemem, gdy wreszcie dotrą na Marsa i będą musieli się po nim poruszać.

Weir ma duże problemy z lataniem, boi się tego panicznie. Dlatego, choć trzyma kciuki za komercyjne loty w kosmos, sam nigdy nie postawi stopy na takim promie. Wierzy jednak, że to jest przyszłość, bo ogólnie jest dość optymistyczną osobą. Z tego powodu nie przepada też za książkami dystopijnymi. Lubi stare dobre science fiction, na którym się zresztą wychował. W biblioteczce jego ojca powieści Heinleina, Asimova i Arthura C. Clarke'a zajmowały sporo miejsca.

Twórca Marka Watney'a (główny bohater Marsjanina) jest zadowolony, że Matt Damon i Ridley Scott zajmują się adaptacją, bo dzięki temu film dostał w ogóle zielone światło od studia. Premiera już w listopadzie tego roku! Jego kolejna powieść, nad którą już pracuje, będzie jednak bliższa fiction niż science: znajdą się z niej kosmici i podróże nadświetlne.

Marsjanin

Autor: Andy Weir
Wydawnictwo: Akurat
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2014
Tytuł oryginalny: The Martian
Liczba stron: 384
Format: 155x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788377588178
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus