Pisanie, Wattpad i szkolne prześladowania. Wywiad z Taranem Matharu

Autor: (anonim)
21 czerwca 2016

Taran Matharu, autor popularnej ostatnio serii Zaklinacz (Summoner), spotkał się z grupą nastoletnich fanów i udzielił im odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, a całość wydrukował The Guardian. Przetłumaczyliśmy tekst w formie skróconej - specjalnie dla Was. 
 
Tłumaczyła: Dagmara Trembicka-Brzozowska

Kto był twoim ulubionym pisarzem, gdy byłeś nastolatkiem?

Byłem i nadal jestem ogromnym fanem Darrena Shana. Moją ulubioną jego serią jest trylogia The Vampire Rites. On też był całkiem młody, gdy zaczynał pisać i wydawać i uwielbiałem jego książki i realia, które tworzył. Inną wielką inspiracją była JK Rowling, podobnie jak Terry Pratchett

Czy dorastając chciałeś zostać pisarzem?

Tak. To był mój cel, chociaż kiedy stawałem się starszy, moi rodzice starali się wpłynąć na mnie i pokierować w stronę biznesu. Ale nie przestałem pisać.

Więc czy Twoi rodzice wspierali twoje ambicje bycia pisarzem?

Tak, ale myśleli, że to dość ryzykowne, bym całkowicie poświęcił się pisaniu. Bardzo mnie wspierali podczas pisania, ale chcieli, żebym zrobił karierę w biznesie. Wyszło mi to na dobre, ponieważ dzięki dyplomowi z ekonomii dostałem staż w Penguin Random House. [Doświadczenia stamtąd] dały mi pewność siebie i pozwoliły spróbować napisać książkę aż do końca. I to był Nowicjusz.

Czy Początek był pierwszą książką, którą napisałeś?

Nie, pierwszą powieść napisałem między 9 a 11 rokiem życia. Miała 17 tys. słów i była o czarodzieju/wojowniku o imieniu Wizord (od ang. Wizard - czarodziej - i Sword - miecz). Była w niej zła wiedźma o imieniu Widower. Czarodziej i wiedźma mieli tworzyć kreatury, które ze sobą walczyły. bardzo przypominało to Opowieści z Narnii, ze wszystkimi tymi walczącymi trollami i goblinami. (...) Może mógłbym kiedyś do tego wrócić... Ale potrzebowałoby sporo redakcji!

Czy Fletcher, twój główny bohater, przypomina kogoś lub coś z twojego własnego doświadczenia?

Tak. Kiedy byłem młodszy, byłem prześladowany w szkole i duża część z tego to były kwestie rasowe, ponieważ byłem jednym z nielicznych Azjatów, którzy tam uczęszczali. Ale chyba lepiej obrazuje to Othello, najlepszy przyjaciel Fletchera, jedyny krasnolud w Akademii. Sam Fletcher najbardziej przypomina mnie w swojej niechęci do niesprawiedliwości.

(...)

Co zainspirowało cię do napisania Początku - pierwszego tomu serii Zaklinacz?

Pracowałem w Penguin Random House przez dwa miesiące jako praktykant-stażysta i przebywanie w pobliżu tych wszystkich pisarzy i ludzi dzielących pasję do czytania było bardzo ekscytujące. Miałem nagle dostęp do tych wszystkich książek i starałem się znaleźć taką, która zawierałaby wszystkie elementy fantasy, które lubię: wiele ras, magiczną szkołę, miecze i magię, fantastyczne stworzenia, politykę, rozległy, średniowieczny świat, ale z elementami XVIII-wiecznymi, jak broń palna. Ale nie mogłem takiej książki znaleźć, więc musiałem ją po prostu napisać! 

Myślisz, że czytanie książek pomogło ci w pisaniu?

Tak. Czytanie pomaga ci znaleźć narzędzia i umiejętności, których potrzebujesz do pisania książki czy tworzenia historii. Pomaga ludziom w kwestii kreatywności i zdolności do wyobrażania sobie abstrakcyjnych rzecyz. Myślę, że to bardzo ważne. Żeby być jak profesjonalni pisarze, musisz wiedzieć, jak działa pisanie. Jeśli dużo czytasz, instynktownie wiesz, jak pisarze przechodzi od sceny do sceny, od zdania do zdania.

Wiemy, że pierwszą książkę opublikowałeś najpierw w serwisie Wattpad. Możesz powiedzieć, jak to działa?

Wattpad to generalnie YouTube dla książek. Ludzie mogą tam pisać kolejne rozdziały swoich historii i zamieszczać na stronie, a inni ludzie z całego świata mają do nich dostęp. Mogą komentować, czytać i głosować na twoją twórczość, a ty możesz zobaczyć, ilu czytelników przeglądało twoją książkę lub jej rozdział. Czasami, jeśli książka staje się bardzo popularna na Wattpadzie, wydawcy zaczynają się nią interesować i kontaktują się z tobą, żeby ją wydać. 

Zamieściłem na Wattpadzie fragment Początku i po pierwszym miesiącu miał 100 tys. przeczytań, po czterech - milion, a dzisiaj to niemal 7 milionów. 

(...)

Czy uważasz, że publikowanie na Wattpadzie zmieniło sposób, w jaki piszesz? Myśleliśmy, że może stwarzało to konieczność tworzenia większej liczby cliffhangerów, budowania większego napięcia?

Tak, na pewno. Przede wszystkim zamieszczałem w pierwszym miesiącu rozdziałdziennie. To oznaczało, że muszę ukończyć kolejny rozdział do końca dnia. To dlatego moje rozdziały są takie krótkie nawet gdy piszę dzisiaj! Stało sie to elementem mojego pisarskiego stylu i najwyraźniej podoba się czytelnikom. Cliffhangery też są przydatnym na Wattpadzie narzędziem. To ważne, żeby utrzymać czytelnika w napięciu - tak na platformie, jak i w książce, zwłaszcza w pierwszym rozdziale, który ktoś może przecyztać w księgarni i pomysleć sobie "Muszę to kuipić, żeby zaraz przeczytać resztę".

Ile książek planujesz w serii Zaklinacz?

Na ten oment zaplanowane są trzy. Drugi tom, Wyprawa (ang. The Inquisition) właśnie został opublikowany, a trzeci, The Battlemage, zaplanowany jest na maj 2017 i zakończy serię. Mam pomysły na kolejne książki, ale nie wiem, czy to się uda.

Czyli jeśli napiszesz kolejną serię, będzie osadzona w świecie Zaklinacza?

Jeśli będę kontynuował Zaklinacza, wtedy będzie to w tym samym świecie. Mam pokusę, żeby osadzić akcję w późniejszym okresie, niż rozgrywa się fabuła teraz, ale mam też pomysły na inne książki w innych realiach, bo myślę, że może być dość trudno pisać ciągle w tym samym świecie fantasy bez odkrywania nowych. 


Pełen tekst wywiadu, po angielsku, znajdziecie na stronie The Guardian

 

 

 

 

 

Summoner: Zaklinacz #2 - Wyprawa

Autor: Taran Matharu
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2016
Tytuł oryginalny: The Inquisition
Format: 148x210 mm
Oprawa: zintegrowana
ISBN-13: 9788376864464
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus