Droga przez Układ Słoneczny

Wydawnictwo Solaris w maju 2003 roku wprowadziło do sprzedaży pierwszy tom z serii książek skierowanych do miłośników astronautyki, fantastyki i literatury sensacyjnej, napisanej przez sześciokrotnego laureata prestiżowej nagrody literackiej HUGO - Bena Bovę. Drugi tom z tego cyklu ukazał się w sierpniu, a trzeci w październiku, kolejne zaś będą się pojawiać w sprzedaży co 3 miesiące.

banner 

Seria składa się z tomów, podzielonych na samodzielne podcykle. Poniżej zamieszczamy listę opracowaną w oparciu o wydania oryginalne. W nawiasach obok oryginalnego tytułu podserii jest tytuł polski, zaś w nawiasie obok oryginalnego tytułu książki podana jest data wydania oryginalnego:

Moonrise (Księżyc):

1. Moonrise (1996) - Wschód Księżyca
2. Moonwar (1997) - Wojna o Księżyc

Mars (Mars):

1. Mars (1992) - Mars
2. Return to Mars (1999) - Powrót na Marsa

Ben Bova's Grand Tour of the Universe (Planety):

1. Venus (2000) - Wenus
2. Jupiter (2000) - Jowisz
3. Saturn (2003) - Saturn
4. Mercury (2005) 

Asteroid Wars (Wojny Asteroidów):

1. The Precipice (2001) - Urwisko
2. The Rock Rats (2002) - Skalne Szczury
3. The Silent War (2004) - Cicha Wojna
4. Powersat (2005) 

W przypadku powyżej wymienionych książek jest dosyć trudno mówić w sposób klasyczny o cyklu, jako że wszystkie tomy są zamkniętymi, samodzielnymi całościami. Łączy je głównie tematyka - historia eksploracji przez człowieka Układu Słonecznego w najbliższej przyszłości, która podana została w sposób bardzo lekki, przygodowy, z elementami sensacji (Bovę nazywają Robertem Ludlumem fantastyki), romansu, hightech i science fiction.

Ciekawostką zaplanowaną przez wydawnictwo Solaris jest szata graficzna serii: ponieważ wszystkie tomy są jednakowej grubości, na ich poszczególnych grzbietach zaprezentowano elementy jednej ilustracji - panoramy bazy księżycowej. Ilustrację można obejrzeć w całości na plakatach reklamujących serię lub kupując wszystkie powyżej wymienione tytuły :-)

Oto kilka ciekawych opini o cyklu Bena Bovy :

"Porywający, realistyczny - nie przegap go!" TERRY BROOKS

"Cudowny... Mars jest znakomity, zarówno jako historia związana z nauką, jak i opowieść przygodowa, a także jako mit." ORSON SCOTT CARD

"Bova pozwolił swojej wyobraźni wznieść się na wyżyny; a robiąc to, wyzwolił także naszą wyobraźnię" LOCUS MAGAZINE

"[Bova] stworzył inteligentną, ciekawą opowieść, mogąca być dla nas bodźcem, żebyśmy połączyli swe siły i ruszyli w kosmos. 'Mars na nasz czeka' mówi Bova. Ruszajmy." OMNI

"Tylko Bova potrafi dziś tak zawładnąć naszą wyobraźnią, że znowu kierujemy wzrok ku gwiazdom i chcemy tam lecieć." WOJTEK SEDEŃKO - "SFinks"

"Bova daje nam fest czytadło z fantastyki ekploracyjnej: szybką akcję, bohaterów wyraźnie podzielonych na dobrych i złych, sensacyjne kulminacje." JACEK DUKAJ "NOWA FANTASTYKA"

"Wspaniała... wśród książek SF ostatniej dekady - "Mars" jest najważniejszy." ARTHUR C. CLARKEblog comments powered by Disqus