Felix, Net i Nika

Seria "Felix, Net i Nika" jest ewenementem na polskim rynku książek dla dzieci i młodzieży. Ma swoje fankluby (www.fnin.eu), fora internetowe, wciąż powstają nowe blogi prowadzone przez miłośników powieści o trójce przyjaciół.

Dwa pierwsze tomy serii: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi i Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa otrzymały główną nagrodę literacką i tytuł "Książek Roku 2005" przyznaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People - Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych, zajmującą się upowszechnianiem dobrej książki dla dzieci i młodzieży), a tom trzeci Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów - nominację do tytułu "Książka Roku 2007". Seria być może doczeka się wkrótce ekranizacji - w TVP1 ma powstać serial dla młodych widzów.

Powieści Rafała Kosika są mocno osadzone w polskich realiach, bohaterowie - uczniowie gimnazjum - mówią aktualnym, "młodym" językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, biorą udział w wyborach do uczniowskiego samorządu.

www.felixnetinika.pl
www.fnin.gildia.plblog comments powered by Disqus