Dary Anioła

Mortal Instruments:

  1. City of Bones (2007)
  2. City of Ashes (2008)
  3. City of Glass (2009)

Stephenie Meyer ma godną siebie młodszą konkurentkę. Amerykanka, urodzona w Teheranie, Cassandra Clare napisała trylogię o przygodach piętnastolatki, Clary Fray w świecie wampirów, która z wampirem Simonem i aniołem Jacem walczy z demonami pod ulicami Nowego Jorku. Trylogia "Dary Anioła" stała się  najpopularniejszą serią gatunku literackiego tzw. paranormal romance obok serii Stephenie Meyer i bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych. Jednak w porównaniu z romansem Meyer, Cassandra do powieści wprowadziła również anioły i gotycki klimat mrocznej rodzinnej tajemnicy i walki z demonami. O ile romans z wampirem Edwardem był dla Belli ekscytujący to pomyślcie tylko jak Clary przyjmie fakt, że Jace, półanioł i pogromca demonów, w którym jest zakochana, może być jej dawno zaginionym bratem!

Co jest niezwykłe w serii Cassandry, to fakt że jej czytelniczki to nie tylko nastolatki oglądające MTV i spędzające czas w Internecie. Coraz częściej miłośniczkami serii "Dary Anioła" są ich matki. Najstarszą czytelniczką Miasta Kości jest 70. letnia kobieta, która "pożyczyła książkę od swojej wnuczki".

Seria tak przypadła do gustu nastolatkom i ich mamom, że w sieci zaczęły pojawiać się fanowskie filmy kręcone przez licznych fanów autorki. Z nich możemy dowiedzieć się jak czytelnicy wyobrażają sobie swoich bohaterow. Kiedyś o książce dyskutowano na przerwach w szkole, teraz kręci się do nich zwiastuny na You Tube.

Poszukując matki Clary trafia do tajemnego świata, położonego głęboko pod ulicami Nowego Jorku, zwanego Podziemnym Światem, pełnego tajemniczych wróżek, wampirów, hybryd człowieka i wampira, i demonów. Clary jest rozdarta pomiędzy uczuciami, które żywi do dwóch chłopców - jej najlepszego przyjaciela, Simona, oraz do tajemniczego łowcy wampirów, półczłowieka, półanioła Jace'a. Wkrótce sama staje się częścią ukrytego świata łowców demonów zwanych Nephilim i odkrywa straszną tajemnicę...

Trylogia "Dary Anioła" składa się z Miasta Kości, Miasta Popiołów i Miasta Szkła i zajmuje pierwsze miejsca list bestsellerów obok ekranizowanego Zmierzchu. To przykład jak bardzo temat wampirów stał się popularny w literaturze. Trylogia zyskała kilkanaście fanklubów w Stanach i liczne fanowskie strony internetowe m.in. niemiecką, hiszpańską i norweską.

Cassandra zaczęła pisać Miasto Kości w 2004 roku zainspirowana miejskim krajobrazem Manhattanu i Nowego Jorku, jej ulubionego miasta. Wcześniej pracowała jako dziennikarka w różnych czasopismach m.in. w tabloidach, w których zdawała relacje z podróży Brada i Angeliny, pisała o garderobie Britney Spears i innych celebrytów. Od 2006 roku w pełni poświęciła się pisaniu książek i ma nadzieje nigdy więcej nie pisać o Paris Hilton. Cassandra Clare przyjęła pseudonim Cassandra z własnej powieści zatytułowanej Piękna Kasandra, opartej na opowiadaniu Jane Austen. Pierwszym wydanym w druku dziełem Cassandry było opowiadanie Poradnik dla dziewcząt, jak pokonać Mrocznego Pana, które znalazło się w antologii humorystycznych opowiadań fantasy.

Cassandra Clare nienawidzi pisać w domu, ponieważ rozpraszają ją telewizyjne reality show oraz jej dwa koty. Najchętniej pisze w kawiarniach i restauracjach. Lubi pracować w towarzystwie przyjaciół, którzy pilnują, by dotrzymała terminów. Jest fanką Internetowych społeczności, ma swój profil na Facebooku i YouTube.blog comments powered by Disqus