"Star Wars: Czas Rebelii" oraz "Star Wars: Opowieści o Rebelii" - recenzje książek

Autor: Maciej Jasiński
24 stycznia 2018

Dla małych fanów Gwiezdnych Wojen

Ludzie wychowani na Gwiezdnych Wojnach zazwyczaj próbują zainteresować nimi także swoje dzieci i właśnie z myślą o takich kilkulatkach powstała seria książek zawierających krótkie opowiadania z bohaterami ze świata Star Wars. Jest tu dużo humoru i akcji - młodzi czytelnicy uwielbiają takie historie.

Na tom zatytułowany Opowieści o Rebelii składają się trzy opowieści, które poprzedza wprowadzenie zatytułowane: Co powinieneś wiedzieć o rebeliantach oraz ich misjach. To dobry pomysł, bowiem dzięki tym kilku stronom nawet dzieci, które nie oglądały filmowej trylogii mają szansę zorientować się o co w tym mniej więcej chodzi i kim są postacie, których przygody za chwilę będą mogli poznać. Narratorem jest zdobiący także okładkę droid C-3PO.

Z trzech historii najciekawsza jest ta zatytułowana Operacja Pa, pa Vader. Całość od pierwszej strony aż kipi humorem i to takim, który dzieci uwielbiają. Chewbacca, który traci głos, bo zjadł za dużo lodów i zamroził sobie język, Sokół Milenium przerobiony na statek-pralnię ekspresową - te i wiele innych motywów sprawi, że młodsze dzieci będą domagać wielokrotnego czytania tej opowieści, a starsze na pewno będą to robić samodzielnie, bowiem czcionka jest wyraźna, w pełni dostosowana do możliwości uczących się dopiero czytać.

Czas Rebelii to także trzy dłuższe historie, jednak są one poprzeplatane różnymi ciekawostkami: przedstawieniem krótkich notek i portretów przywódców Rebelii, opisem bitwy na Hoth, analizą armii rebeliantów czy przybliżeniem ciekawej historii Hana Solo i jego włochatego kumpla o imieniu Chewbacca.

Autor tych historii - Ace Landers zadbał o sporą dawkę humoru. Opowieści pełne są żartów słownych i sytuacyjnych - jak chociażby scena, w której przebrany za Imperatora C-3PO nadeptuje na swój płaszcz i się przewraca, albo gdy Boba Fett ciągnie Luke'a na linie. Wiarygodność zdarzeń dorosłym czytelnikom może wydawać się niewielka, jednak młodszym z pewnością nie będzie to przeszkadzało.

Oba tomy są bogato ilustrowane. Praktycznie na co drugiej stronie jest mniejszy lub większy rysunek nawiązujący do tego, co się dzieje w tekście. Oczywiście bohaterowie na nich są przedstawieni jako ludziki LEGO - to petent od dawna stosowany w przypadku publikacji ze świata Star Wars przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.

Jeśli szukacie książek dla dzieci w wieku 3-8 lat, to z zdecydowanie polecam te dwie publikacje. Jeśli znają już świat Gwiezdnych Wojen, nie będą mieli najmniejszych problemów ze zrozumieniem historii, ale nawet jeśli to ma być ich pierwszy kontakt z tym uniwersum, to dzięki informatorom i przewodnikom dobrze wprowadzą w niego młodych czytelników.

Star Wars: Czas Rebelii

Ocena: 8/10

Star Wars: Opowieści o Rebelii

Ocena: 8/10

LEGO Star Wars #3 - Czas Rebelii

Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2015
Liczba stron: 64
Format: 145x205 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788325315788
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł


blog comments powered by Disqus