Recenzja książki "LEGO Star Wars: Opowieści o Rebelii"

Autor: Renxar
Korekta: Smok
21 marca 2016

Wraz z nadejściem rządów Imperatora Palpatine'a galaktykę ze świata Gwiezdnych Wojen ogarnął mrok. Przerażeni mieszkańcy dawnej Republiki musieli ugiąć się pod wolą nikczemnego Sitha i stać się jego niewolnikami. Wiele istot nie godziło się jednak na tę tyranię. Tak powstał Sojusz Rebeliantów, który dzielenie stawiał opór siłom Imperatora. W czasie swojej bohaterskiej walki o wolność galaktyki buntownicy przeżyli mnóstwo niebezpiecznych przygód. O kilku z nich opowiada książka LEGO Star Wars: Opowieści o Rebelii.

LEGO Star Wars: Opowieści o Rebelii przybliża nam historie zarówno najznamienitszych bohaterów Rebelii, jak i również mrocznych Sithów i ich sług. Oprócz dobrze znanych postaci ze Starej Trylogii, takich jak Han Solo, Luke Skywalker czy Darth Vader, w książce pojawiają się także antagoniści i protagoniści z serialu Star Wars: Rebelianci.

Ace Landers jest autorem wielu książek osadzonych w uniwersum LEGO Star Wars. Każde jego dzieło barwnie opisuje przygody dzielnych bohaterów gwiezdnej sagi, a czytelnik sięgając po książeczki jego autorstwa może liczyć na wciągające, przemyślane i dynamicznie opowiedziane historie, które zainteresują zarówno młodszych jak i starszych fanów Gwiezdnych wojen. Recenzowana publikacja różni się jednak od poprzednich tytułów z serii. Trzon każdej wcześniejszej książki stanowił dział z informacjami o świecie Gwiezdnych wojen, który w przemyślany sposób przeplatany był z opowiadaniami. Opowieści o Rebelii są natomiast tomikiem składającym się z trzech, obszerniejszych niż w poprzednich odsłonach, opowiadań poprzedzonych wstępem i kilkustronicową prezentacją bohaterów Starej Trylogii. Niestety postacie znane z wcześniej wspomnianej animacji Star Wars: Rebelianci nie doczekały się żadnego dodatku, w którym zawarto by ciekawostki odnośnie samych członków załogi Ducha, ich przeciwników, jak również planet, o które walczą. Można też odnieść wrażenie, że nie jest to samodzielna pozycja, ale rozszerzenie Czasu Rebelii, innej książki Landersa.

Pierwsze opowiadanie, Złapać Jedi, przedstawia przygodę dwójki Jedi, Kanana i Ezry, którzy podczas treningu w posługiwaniu się Mocą natknęli się na Inkwizytora i morfa Tarkina. Oczywiście ich spotkanie zakończyło się zakończyło się pojedynkiem na miecze świetlne. Zarówno szkolenie jak i potyczka zostały opisane w sposób przyjemny i zabawny, a kreacje postaci odzwierciedlały ich serialowe osobowości.

Następna historia, czyli Operacja Pa Pa Vader, skupiła się na losach dzielnej drużyny rebeliantów pod przywództwem księżniczki Leii. Opowiadanie zaczyna się w momencie świętowania z okazji zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci. Luke, Han Leia i Chewbacca, świadomi tego, że Vader przeżył eksplozję, postanawiają wyeliminować zagrożenie z jego strony przez pojmanie Lorda Sithów. W realizacji zamierzonego planu bohaterom pomagał duch Bena Kenobiego, a przeszkadzał najsłynniejszy łowca nagród w odległej galaktyce. Walka rebeliantów z Darthem Vaderem i Bobą Fettem zapiera dech w piersiach, a całe opowiadanie można określić jako lekkie i przyjemne.

Wieńczące tomik opowiadanie Najpotężniejszy Droid zaczyna się w momencie, gdy wysłany na zakupy C-3PO napotkał samego Imperatora, a jednym z efektów tejże konfrontacji było odkrycie u droida wrażliwości na Moc. A to dopiero początek! Przy okazji tego opowiadania warto wspomnieć o pewnej rzeczy. Historia, która jest sama w sobie jest bardzo dobra, wykorzystuje coraz częściej eksploatowany motyw wojownika C-3PO. Przedstawienie protokolarnego droida w nowym świetle jest ciekawą ideą, jednak twórcy Kronik Yody i innych dzieł osadzonych w uniwersum Lego Star Wars zaczęli wykorzystywać ją nieco zbyt często. Byłaby wielka szkoda, gdyby autorzy przez powielanie tego interesującego pomysłu spowodowali, że ten opatrzy się odbiorcom.

Szata graficzna książki jest jej niewątpliwym atutem. Warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo dobre wykonanie okładki. Żywe kolory, dynamiczna kompozycja, wytłoczona podobizna C-3PO oraz połyskujący lakier nadają całości przyjemny dla oka wygląd. Wstęp jak i opowiadania zostały ozdobione ładnymi i realistycznymi grafikami. Mimo tego, że rysunki przedstawiały postacie i lokacje w wersji klockowej, to mowa ciała, mimika oraz otoczenie perfekcyjnie oddają klimat gwiezdnej sagi. Zastanawia nieco brak charakterystycznych ramek towarzyszących stronom z opowiadaniami, jakie czytelnik mógł zauważyć w poprzednich pozycjach z cyklu. Nie jest to jednak wada, lecz jedynie inny styl kompozycji.

LEGO Star Wars: Opowieści o Rebeliijest kolejną dobrą książką z serii o bohaterach z klockowej wersji odległej galaktyki. Jej jedyną poważną wadą jest to, że autor zdecydował się na skrócenie działu z ciekawostkami. Pomimo to czyta się ją lekko i przyjemnie. Jest to publikacja, którą śmiało można polecić fanom zarówno klocków Lego jak i Gwiezdnych wojen.

LEGO Star Wars #4 - Opowieści o rebelii

Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2015
Liczba stron: 64
Format: 145x205 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788325320263
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł


blog comments powered by Disqus