Morderca i jego rower

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Bool
17 marca 2009

„Rowerzysta” Adama Zalewskiego to szczegółowe, wielowątkowe studium psychopatycznego mordercy. Autor we właściwy sobie sposób wyjaśnia przyczyny, jakie doprowadziły do powstania mordercy, prezentując nam jego psyche. „Rowerzysta” to taka rodzima odpowiedź na niezwykle popularny serial „Dexter” na podstawie cyklu książek Jeffa Lindsaya. Czy rzeczywiście to porównanie jest odpowiednie?

Jerry posiada podwójną tożsamość. Z jednej strony jest wielkim miłośnikiem rowerów, współwłaścicielem warsztatu samochodowego, dobrodusznym młodzieńcem z małej mieściny, o mocnym kręgosłupie moralnym. Z drugiej natomiast Jerry to wytrawny zabójca, niezwykle mściwy anioł śmierci, wymierzający najsurowsze kary gorszym od siebie zwyrodnialcom.

Ciekawie jawi się postać ojca Jerry’ego, Billy’ego Noonana – alkoholika wyżywającego się na swojej żonie i synu, obracającego się wśród typów spod ciemnej gwiazdy, urodzonego nieudacznika i tchórzliwego uciekiniera. Szczególnie udane są fragmenty, w których postać ta przyznaje się sama przed sobą do swych słabości. Są to bardzo wzruszające momenty, dodające książce subtelnej nutki melancholii i dramatu.

Zdecydowanie najlepiej prezentuje się rozdział „Modliszki”, który dzieje się z dala od miasteczkowej przestrzeni Eltonville, a konkretnie w ośrodku wypoczynkowym. Jerry rozprawia się tutaj z trzema ponętnymi siostrami, które mordują samotnych wczasowiczów. Rewelacyjny jest także rozdział „Pula śmierci”, czyli krwawy pojedynek z sadystycznym dziadkiem i jego świtą.

Adam Zalewski wyśmienicie zaprezentował mroczne sekrety mieszkańców sprawiającej sielankowe wrażenie Południowej Ameryki. Mamy zatem: rasistowskich kowboi, szemranych pijaków, ojca molestującego swą młodą córkę, zastraszane kury domowe, zdegenerowanych policjantów, dramaty rozgrywające się w religijnych rodzinach z tradycjami oraz muzykę country. Ponadto otrzymujemy osobliwe upodobania młodzieży, m.in. ryzykowne zjazdy na ukochanym rowerze, praktykowane przez głównego bohatera i jego najbliższego przyjaciela.

W książce nie brak wielu niezwykle brutalnych i krwawych scen, które są opisane ze szczegółowością godną prawdziwego mistrza mrocznego thrillera. Należą do nich niewątpliwe piekielne tortury, jakich doświadcza jeden z bohaterów oraz dziadek Jerry’ego. Poza tym poszczególne sceny morderstw są mocno przerażające w opisach, co jest bezsprzecznie sporym sukcesem książki pana Zalewskiego.

Świetnie prezentuje się również fragment, w którym miasto Eltonville zostaje przedstawione jako ludzki organizm, a złoczyńcy to zagrażające zdrowiu rakowate guzy. Sam Jerry jest natomiast doświadczonym chirurgiem, jedynym specjalistą mogącym uratować ten chory organizm. Czyni to z precyzją godną mistrza skalpela.

Jeżeli chodzi o porównanie „Rowerzysty” do serii przygód wytrawnego mordercy, Dextera, autorstwa Jeffa Lindsaya, to jest ono jak najbardziej trafne. Jerry także eliminuje zwyrodnialców, ukrywających się pod maskami zacnych obywateli, doskonale zacierając ślady swych czynów. Różnica w tych postaciach polega m.in. na tym, że bohater pana Zalewskiego nie jest odosobniony w swej batalii ze złoczyńcami. Pomaga mu kilkuosobowa grupa wiernych przyjaciół, z odpokutowującym swe dawne grzechy ojcem na czele.

„Rowerzysta” to trzymający w napięciu thriller z mocno zarysowanymi, niejednoznacznymi bohaterami. Piątka z minusem za niezbyt przekonującą pasję głównej postaci do rowerów oraz nieco wiejące nudą zakończenie.

Rowerzysta

Autor: Adam Zalewski
Wydawnictwo: Grasshopper
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 2/2009
Seria wydawnicza: Mroczny Świat
Liczba stron: 504
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-61725-02-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,00 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus