Kino, wehikuł magiczny #1 - Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż pierwsza 1913-1949 (wyd. II poszerzone)

patronat gildii
okładka
Autor: Adam Garbicz, Jacek Klinowski

Kino bez cenzury!

Już we wrześniu do księgarń trafi nowe, poprawione i uzupełnione wydanie pierwszej części cenionego przez krytyków i miłośników X muzy, popularnego encyklopedycznego zarysu historii kina światowego. Książka zawiera kilkaset haseł poświęconych najważniejszym filmom, jakie powstały w latach 1913-1949. W nowym wydaniu opisy są poszerzone, wzbogacone o nieznane fakty i informacje usunięte niegdyś przez cenzurę. Każdy z nich to - poprzedzony szczegółową czołówką - pełen ciekawostek, pasjonujący esej o wybranym dziele filmowym, zawierający zarys jego fabuły, umiejscawiający film w dorobku reżysera, kulturze, w której powstał oraz w historii kinematografii.

Trzydzieści lat temu, gdy powstał pomysł opisania podróży drogami kina, amatorzy poznania jego najważniejszego dorobku z dziedziny pełnometrażowego filmu fabularnego mieli w Polsce niezbyt duże możliwości: od czasu do czasu projekcje w licznych Dyskusyjnych Klubach Filmowych, stałe seanse w jednym kinie warszawskiej Filmoteki oraz, owszem, nienajgorszy wówczas repertuar telekina TVP. Poza tym były wielorakie ograniczenia cenzuralne i dawał się we znaki dotkliwy niedostatek informacji o cennych filmach z przeszłości (...).

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zapewne już wkrótce ogromna większość zachowanych filmów będzie osiągalna w zapisie DVD. Od kilkunastu lat szansę zapoznania się z nimi dawały zapisy kasetowe, a szczególnie pilni łowcy skarbów kina mogą dochodzić do celu, przepatrując rozliczne kanały telewizyjne (...). Ośrodkiem intensywnej (aczkolwiek chaotycznej i niekoniecznie wiarygodnej) wymiany informacji stał się Internet. Wyeliminowana wreszcie została cenzura, która w każdej właściwie dziedzinie zmuszała do przemilczeń i kompromisów. Wszystko to skłoniło nas do ponownego przedsięwzięcia Pierwszej Podróży, ponieważ widok na jej trasie z pierwszej połowy XX wieku można dziś przedstawić z o wiele lepszej perspektywy.

- pisze we wstępie do drugiego wydania Podróży pierwszej Adam Garbicz

Kino wehikuł magiczny to lektura obowiązkowa zarówno dla studentów filmoznawstwa czy członków Dyskusyjnych Klubów Filmowych, jak i dla miłośników X muzy! W Podróży pierwszej znajdą oni wszystko o "Narodzinach narodu" i "Nietolerancji" Griffitha, "Nosferatu" Murnau, "Brzdącu" i "Dzisiejszych czasach" Chaplina, "Obywatelu Kane" Wellesa, "Złodziejach rowerów" de Sici i wielu innych filmach, które na zawsze zmieniły oblicze światowego kina. Kolejne trzy tomy opisują realizacje z lat 1950-1973, a spisywana właśnie przez Adama Garbacza piąta już podróż filmowa, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego wiosna 2008, obejmuje okres 1974-1981.

W tej ostatniej książce autor szczegółowo opisuje kontekst historyczny, polityczny, społeczny, a nawet ekologicznych. Wspomina o kryzysie naftowym i upadku wielkich koncernów filmowych. Dowodzi, że małe jest piękne, bo mogły się z niego zrodzić takie arcydzieła, jak "Lancelot z Jeziora" Roberta Bressona (1974), "Piknik pod wiszącą skałą" Petera Weira i "Barry Lyndon" Stanleya Kubricka (1975), "Wniebowstąpienie" Sarisy Szepitko i "Lokator" Romana Polańskiego (1976), "We władzy ojca" braci Taviani i "Jajo węża" Ingmara Bergmana (1977), "Moliere" Ariane Mnouchkine i "Niebiańskie dni" Terrence Malicka (1978), "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, "Tess" Romana Polańskiego i "Stalkera" Andrzeja Tarkowskiego (1979), "Sobowtór" Akiry Kurosawy, "Wściekły byk" Martina Scorsese i "Lśnienie" Stanleya Kubicka (1980), a także "Czas ołowiu" Margarethe von Trotta, "Rydwany ognia" Hugha Hudsona i "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego (1981).

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 9/2007
Rok wydania oryginału: 1981
Liczba stron: 600
Format: B5
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN-13: 978-83-08-04094-2
Wydanie: II poszerzone
Cena z okładki: 119,00 zł


blog comments powered by Disqus