Powrót do przeszłości

Autor: Rafał Pawłowski
3 listopada 2007

Krakowskie Wydawnictwo Literackie zafundowało miłośnikom kina swoisty "Powrót do przeszłości". Wznowienie po 26 latach pierwszego tomu słynnego Wehikułu magicznego to jedna z najbardziej radosnych informacji dla pasjonatów sztuki filmowej.

Książka Adama Garbicza i Jacka Kalinowskiego zdążyła przez te wszystkie lata obrosnąć już legendą, a ceny jej egzemplarzy na internetowych aukcjach nierzadko przekraczały sumę 200 pln. Obejmujący lata 1913 - 1949 tom to bowiem jedyne tak obszerne, polskojęzyczne źródło wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń pierwszego półwiecza rozwoju kinematografii.

By uniknąć nieporozumień, należy zaznaczyć, iż nie jest to wydawnictwo dla każdego. Ponad 550 stron zwartego tekstu, pozbawionego zdjęć i innych edytorskich "atrakcji", ma prawo "odstraszyć" czytelnika niezaznajomionego wcześniej z Wehikułem i liczącego na książkę popularyzującą sztukę filmową. Tę edytorską ascezę rekompensuje tu jednak zawartość merytoryczna. W swym zamyśle autorzy Wehikułu stworzyli bowiem dzieło, które pozwolić ma pójść krok dalej tym, którzy po lekturze Historii Kina bądź też innych pozycji prezentujących całościowe i najczęściej skrótowe ujęcie tematu, pragną lepiej poznać poszczególne tytuły, które miały znaczący wpływ na to jakie jest współczesne kino.

Fakt, iż książka Garbicza i Kalinowskiego doczekała się wznowienia cieszy tym bardziej, iż nowe wydanie to nie prosty reprint tomu z roku 1981, lecz pozycja poszerzona i uzupełniona. Poszczególne eseje dotyczące najważniejszych pozycji filmowych omawianego, a jest ich w Wehikule Magicznym trzysta osiemdziesiąt, zostały przeredagowane i uzupełnione o nowe informacje, jakie pojawiły się w opisywanych tematach w ostatnim ćwierćwieczu, jak i o odniesienia do współczesnych produkcji filmowych. Zabieg ten spowodował, iż dostajemy do rąk pozycję aktualną i atrakcyjną także dla tych, którzy dotąd mogli szczycić się posiadaniem pierwszego wydania książki.

Niezmiernie cieszy także inna informacja, którą otrzymujemy wraz z pierwszym tomem Wehikułu. Otóż wiosną 2008 roku do sprzedaży trafi nowy, piąty tom serii - żywe świadectwo tego, iż Adam Garbicz (od 3 tomu pracujący już bez Jacka Kalinowskiego) kontynuuje, rozpoczętą przed laty pracę i z żelazną konsekwencją analizuje i archiwizuje kolejne istotne dokonania na polu sztuki filmowej. Miejmy nadzieję, iż oba tomy Wehikułu sprzedadzą się na tyle dobrze, iż Wydawnictwo Literackie pójdzie za ciosem i wznowi pozostałe książki z serii. Dla osób, które interesują się sztuką filmową Wehikuł Magiczny to pozycja obowiązkowa, której, mimo niezmierzonych zasobów, nie jest w stanie zastąpić nawet internet.

Kino, wehikuł magiczny #1 - Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż pierwsza 1913-1949 (wyd. II poszerzone)

Autor: Adam Garbicz, Jacek Klinowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 9/2007
Rok wydania oryginału: 1981
Liczba stron: 600
Format: B5
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN-13: 978-83-08-04094-2
Wydanie: II poszerzone
Cena z okładki: 119,00 zł


blog comments powered by Disqus